Tańsze dla drogowców, wygodniejsze dla kierowców. Płatności mobilne wypierają gotówkę

SPPN w Śródmieściu (zdjęcie ilustracyjne)
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Będzie więcej kanałów płatności mobilnych za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na stołecznych ulicach. - To tańsze rozwiązanie dla drogowców i wygodniejsze dla mieszkańców - przyznaje dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.

- W 2024 roku kończy się nam 10-letnia umowa na obsługę strefy płatnego parkowania. Chcemy, by jak najwięcej płatności za parkowanie odbywało się przy pomocy płatności mobilnych, gdyż jest to dla nas po prostu tańsze rozwiązanie a przy okazji wygodniejsze dla mieszkańców - powiedział Puchalski.

Mieszkańcy wybierają płatności mobilne

Dyrektor ZDM wyjaśnił, że SPPN funkcjonuje w oparciu o niewielką liczbę parkometrów, które są własnością miasta i bardzo dużą liczbę parkometrów, które są własnością firmy zajmującej się ich obsługą.

- Z jednej strony mamy urządzenia przy których trzeba płacić, z drugiej strony mamy całą obsługę z tym związaną. Trzeba codziennie jeździć, serwisować, wybierać pieniądze, wkładać bilon. Wielokrotnie podkreślamy, że obsługa płatności w parkometrze jest dla nas blisko 20 razy droższa niż obsługa płatności mobilnej - powiedział dyrektor ZDM.

Przekazał, że widać też systematyczną zmianę. - Mieszkańcy przenoszą się do płatności mobilnych, które są dla nich bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim dlatego, że większość mieszkańców, którzy parkują w SPPN, nie do końca jest w stanie określić precyzyjnie czasu na jaki parkuje. W związku z tym są albo niedopłaty albo nadpłaty a płatność mobilna powoduje, że mieszkańcy płacą za czas rzeczywisty. To jest bardzo korzystne dla mieszkańców - podkreślił.

PRZECZYTAJ: Kierowcy przy płaceniu za parking wybierają aplikacje mobilne, w zapomnienie odchodzi bilon.

Więcej firm chętnych do prowadzenia aplikacji

- Na początku mieliśmy jedną aplikację, teraz mamy trzy aplikacje, testujemy możliwość płatności blikiem, chcemy wprowadzać QR kody, po to żeby jeszcze łatwiej uatrakcyjnić płatność. Jesteśmy po dialogu technicznym z podmiotami i chcemy promować wszystkie kanały płatności mobilnych wprowadzając jeszcze więcej firm, które będą miały możliwość prowadzenia aplikacji - zaznaczył Puchalski dodając, że oczywiście będzie też możliwość płatności gotówkowej.

Strefa płatnego parkowania obejmuje Śródmieście, Wolę, Mokotów, Ochotę, Żoliborz i Pragę Północ. Pod koniec 2023 roku odbyły się konsultacje w sprawie rozszerzenia strefy o część Mokotowa.

Czytaj także: