Do otwarcia przeprawy dzielą nas godziny. Jak poinformował w poniedziałek, w jednym z serwisów społecznościowych wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, "dziś swoje czynności na moście Łazienkowskim prowadził nadzór budowlany. Będzie je kontynuował jutro...a jak skończy...to otwarcie już tuż tuż..."
Wykonawca zapewnia, że jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, most otwarty zostanie w nocy z wtorku na środę.
- Pewną datę będziemy mogli podać jutro (we wtorek - red.) po południu, po zakończeniu odbiorów - zapowiedział Mateusz Gdowski, rzecznik PORR Polska Infrastructure.
Obecnie na moście trwają ostateczne prace. Przeprawa ma już oznakowanie poziome. Jak poinformował wykonawca, w poniedziałek trwały próby oświetleniowe.
Próby obciążeniowe za nami
W zeszłym tygodniu na moście Łazienkowskim trwały próby obciążeniowe. Przyglądali się im nasi reporterzy. Próby śledziliśmy także z drona.
- Po próbach obciążeniowych będą kontynuowane prace przy oznakowaniu poziomym i pionowym, dokańczana będzie także budowa barierek i oświetlenia - powiedziała w czwartek Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.
Wracają autobusy
Otwarcie mostu dla ruchu nie oznacza jednak, że remont przeprawy zostanie zakończony. Do 30 września 2016 roku będą prowadzone m.in. prace związane z zabezpieczaniem konstrukcji stalowych i betonowych przed korozją, naprawą elementów betonowych, montażem rurociągów.
Naprawiany jest także łącznik pomiędzy konstrukcją mostu a estakadą zjazdową w kierunku Puław, którego zły stan -według ratusza - wyszedł na jaw podczas rozbiórki betonowych elementów.
Jak zapowiada urząd miasta, po otwarciu mostu dla ruchu autobusy linii 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 wrócą na swoje stałe trasy linie. Natomiast E-1 pozostanie na dotychczasowej trasie - nadal będzie dowozić mieszkańców Gocławia do stacji metra Stadion Narodowy.
Na razie bez przystanków
Pasażerowie nie będą mogli korzystać z przystanków na moście. Będą one nieczynne, ponieważ schody do nich prowadzące trzeba było rozebrać. Zostaną odbudowane w nowej lokalizacji, ale dopiero w przyszłym roku. Drogowcy chcieliby, aby nieco zmieniła się ich lokalizacja. "Muszą zostać przesunięte, aby w przyszłości była techniczna możliwość dostawienia do nich wind" - wyjaśnia ratusz.
Przeprawą nie przejdą także piesi.
W przyszłym roku rozpocznie się także budowa kładki dla rowerzystów. Kładka będzie podwieszona do stalowej konstrukcji mostu (nowa konstrukcja jest do tego przystosowana) pod chodnikami, po obu stronach mostu.
Most się spalił
Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin. Temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Po ekspertyzach władze Warszawy podjęły decyzję o odbudowie całej stalowej części przeprawy, z poprzedniej zostały tylko betonowe podpory. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało duże utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.
Zobacz odbudowany most z drona:
Most Łazienkowski w oku drona
su/r
Źródło zdjęcia głównego: Twitter