Zieloni chcą, by restauratorzy płacili symboliczny grosz za ogródki. Ratusz odpowiada

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Mateusz Morawiecki o pomocy dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla przedsiębiorców

Politycy Zielonych proponują obniżenie opłat za ogródki gastronomiczne w Warszawie do symbolicznego grosza. Przygotowali projekt uchwały w tej sprawie. Jak zaznacza ratusz, w tym roku zostanie utrzymana 75-procentowa zniżka.

Politycy Zielonych oraz stołeczni przedsiębiorcy podczas konferencji przy placu Zbawiciela zainaugurowali akcję "Wspieraj warszawskie gastro!". Przedstawili projekt uchwały Rady m.st Warszawy, której "celem jest wsparcie warszawskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej i obniżenie opłat za ogródki gastronomiczne do symbolicznego grosza".

Symboliczny grosz za ogródek

- Sytuacja wielu lokali i ich pracowników w Warszawie jest dramatyczna. Stąd nasze kolejne działania adresowane do przedsiębiorców w odpowiedzi na apele, które trafiają do mojego biura poselskiego. Proponujemy obniżenie opłat za ogródki gastronomiczne do symbolicznego grosza - mówiła Urszula Zielińska, posłanka Zielonych.

Według projektu uchwały, obniżenie opłat miałoby obowiązywać do końca 2021 roku. W czwartek rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem uchwały. Organizatorzy zapewniają, że będzie się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Krzysztof Rzyman, członek rady krajowej partii wyraził nadzieję, że wkrótce uda się zebrać wymaganą liczbę 300 podpisów i projekt jak najszybciej zostanie złożony na biurko Przewodniczącej Rady Warszawy. - Mam nadzieję, że radni przyjmą jeszcze w kwietniu uchwałę i od maja będzie obowiązywała obniżona opłata za ogródki - dodał polityk Zielonych.

Ratusz utrzyma zniżki

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka zaznaczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że miasto zamierza utrzymać wprowadzone w ubiegłym roku zniżki na ogródki gastronomiczne.

- Przedsiębiorcy za zezwolenie na ustawienie ogródka kawiarnianego w 2021 roku wciąż będą płacić o 75 procent mniej. Na organizację targowisk, instalację pawilonów handlowych, kiosków, szyldów i markiz, słupów ogłoszeniowych oraz gablot informacyjnych i reklamowych będzie przysługiwał 50-procentowy rabat - poinformowała Gałecka.

Jak podkreśliła, przez cały rok na walkę z epidemią miasto wydało 145 milionów złotych. - Wstrzymaliśmy waloryzację czynszów - dotyczy to 3964 najemców. Szacuje się, że dzięki temu zapłacą ogółem mniej o około 4-5 mln zł. Obniżkę czynszu w lokalach miejskich otrzymało 3553 najemców na kwotę niemal 44,8 mln zł. Z kolei do końca lutego z obniżek czynszu z tytułu dzierżawy i najmu nieruchomości oraz najmu lokali użytkowych skorzystało 739 wnioskodawców - łącznie udzielono obniżek na kwotę prawie 8,9 mln zł - wyliczyła Gałecka. Dodała, że przedsiębiorcy złożyli 909 wniosków o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. - Udzieliliśmy ulg na łączną kwotę ok. 3,6 mln złotych - przekazała.

Ponadto miasto wprowadziło także zwolnienie z opłaty drugiej raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Szacuje się, że przedsiębiorcy wniosą łącznie opłatę mniejszą o około 5 mln zł.

Autor:dg/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie archiwalne)