Trzy dni, 35 koncertów. Muzyczne szaleństwo wraca do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szalone Dni Muzyki 2022 "Ballady i romanse"
Szalone Dni Muzyki 2022 "Ballady i romanse"
Sinfonia Varsovia / mat. org.
Szalone Dni Muzyki 2022 "Ballady i romanse"Sinfonia Varsovia / mat. org.

Franciszek Schubert i Adam Mickiewicz będą bohaterami tegorocznych Szalonych Dni Muzyki. Organizowany przez Sinfonię Varsovię festiwal odbędzie się w ostatni weekend września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W programie klasyka romantyzmu: symfonika, kameralistyka i recitale, a także dodatek jazzowy.

Punktem wyjścia dla stworzenia programu festiwalu były dwie ważne rocznice: 225‑lecie urodzin Franciszka Schuberta, prekursora muzycznego romantyzmu, i 200-lecie wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Schubert był głównym bohaterem francuskiej edycji wydarzenia, Mickiewicz dopełni jego polską odsłonę. -

Władze określiły ten rok rokiem romantyzmu, więc postanowiliśmy współpracować - mówił podczas konferencji prasowej Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia. - To byli rówieśnicy - zauważył Łukasz Strusiński, szef działu programowego SV. - Jeśli rodzice Schuberta posłaliby go do szkoły rok wcześniej, to mógłby spotkać się z Mickiewiczem w jednej klasie - żartował.

Cztery sceny i kościół

Przedsięwzięcie jest nieporównywalne z żadnym innym festiwalem muzyki poważnej. Rozgrywa się jednocześnie na czterech scenach ogromnego gmachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, jedna z nich to przestrzeń niedostępna na co dzień dla publiczności. - Gramy także na zasceniu, w którym mieści się magazyn żyrandoli z różnych oper. To spektakularna, zjawiskowa przestrzeń ze znakomitą akustyką. Znajduje się, że żelazną kurtyną, więc możemy organizować koncerty na głównej scenie teatru i za nią - tłumaczył Janusz Marynowski.

Szalone Dni Muzyki 2021Sinfonia Varsovia / mat. org.

Piąta lokalizacja koncertów to gościnne progi kościoła środowisk twórczych, po drugiej stronie placu Teatralnego.

Nie tylko Schubert

Program jest bogaty zarówno w treści (bo to nie tylko wspomniany Schubert, ale także Schumann, Mahler, Mendelssohn-Bartholdy, Verdi, Donizetti, Berlioz, Brahms i wielu innych), jak i formie - melomani usłyszą orkiestry symfoniczne, zespoły kameralne (szczególnie godny uwagi francuski Kwartet Modigliani) i solistów. - Będziemy mieć kilka orkiestr symfonicznych: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Orkiestra Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum - wyliczał Marynowski.

I podkreślał, że od początku celem Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie barier dostępności, stąd niewysokie ceny biletów (20-30 złotych), krótkie koncerty (zwykle około 50 minut) i oferta dla najmłodszych melomanów. - Widok długiego rzędu wózków dziecięcych w foyer jest dla nas zawsze wzruszający. Uważamy zajmowanie się przyszłym odbiorcą sztuki, przyszłym obywatelem za naszą misję – opowiadał szef SV. Orkiestra przy współpracy z Fundacją "Muzyka jest dla wszystkich" przygotowuje Smykofonie, podczas których dzieci pod opieką rodziców usiądą na poduszkach i dywanikach na scenie, w bliskiej odległości od wykonawców i ich instrumentów. Zaplanowano także koncerty familijne, dla nieco starszych pociech.

Koncerty jak komety

Na "kulturotwórczy i więziotwórczy charakter festiwalu" zwracał uwagę prof. Rafal Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które współfinansuje wydarzenie. - To jest kilka dni święta, swoiste sacrum. Ale sacrum, które jest dostępne, bo festiwal jest otwarty na różne kategorie osób, a oferta cenowa - mam nadzieję - nie stanowi bariery ekonomicznej - mówił Wiśniewski. - Wiele z koncertów to projekty efemeryczne, pojawiają się jak komety - zgodnie z ideą romantyzmu - z tajemnicą, emocją, ale gdzieś znikają - zauważył.

Do takich muzycznych komet zaliczać można na pewno koncert inauguracyjny, podczas którego zabrzmią "Koncert fortepianowy a-moll" Schumanna oraz "Poemat symfoniczny Dziady" Mahlera (inspirowany oczywiście Mickiewiczem). Ale wyjątkowy będzie prolog. - Jeszcze zanim koncert się rozpocznie, udało nam się zaangażować w rodzaj performance’u Jana Peszka. Ten wspaniały aktor występuje tego dnia dwa razy w teatrze, a jednak zdecydował się wyrecytować koncert Jankiela, któremu towarzyszyć będzie improwizacja Marty Maślanki na cymbałach - zapowiedział Łukasz Strusiński.

Z kolei podczas schubertowskiego kwartetu "Śmierć i dziewczyna" (opracowanie na orkiestrę smyczkową Mahlera), muzyka zostanie dopełniona obrazami malowanymi na żywo i rzutowanymi na żelazną kurtynę przez Mariusza "Wilka" Wilczyńskiego, autora głośnego filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

"Kącik jazzowy" reprezentować będą w tym roku: kwintet skrzypka Adam Bałdych (repertuar inspirowany Wieniawskim), zespół francuskiej trębaczki Airelle Besson i Atom String Quartet (w rozkładzie m.in. Chopin, Paderewski, Penderecki, Wieniawski, Karłowicz).

>>>SZALONE DNI MUZYKI 2022 - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM<<<

Namiot wróci za rok

- Szalone Dni Muzyki to budowanie wspólnoty wokół piękna, by choć przez chwilę nie być frakcjami, które mają skrajnie różne opinie, tylko żeby być razem - podsumował Janusz Marynowski i obiecał, że za rok przed budynek teatru powróci namiot, w którym przed pandemią odbywały się darmowe koncerty szkół muzycznych z całej Polski.

Szalone Dni Muzyki - Ballady i Romanse, 23-25 września, Teatr Wielki - Opera Narodowa, plac Teatralny 1

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl