Odkopią i zbadają piwnice Pałacu Saskiego. Prace będą kolidować z drzewami w Ogrodzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP, "Rzeczpospolita"
Spory o odbudowę Pałacu Saskiego
Spory o odbudowę Pałacu SaskiegoTVN24
wideo 2/6
Spory o odbudowę Pałacu SaskiegoTVN24

W drugiej połowie sierpnia ruszą prace na placu Piłsudskiego. Archeolodzy znów odkopią piwnice Pałacu Saskiego. Roboty będą kolidowały z drzewami w Ogrodzie Saskim, ale inwestor nie zamierza ich wycinać. Zamiast tego proponuje przesadzenia. Trwa ustalanie ile sztuk zmieni lokalizację.

Jak co roku, w Święto Wojska Polskiego odbędą się uroczystości na placu Piłsudskiego. Już następnego dnia, czyli we wtorek, 16 sierpnia część terenu wokół Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie wygrodzona. - Rozpoczną się prace ziemne związane z odkopaniem piwnic Pałacu Saskiego. Prace te były częściowo przeprowadzono w latach 2006 – 2008. Odkryto wtedy część piwnic pałacu, odnaleziono około 29 tysięcy artefaktów. Obecnie musimy je odkopać, aby zweryfikować, w jakim są stanie mury i poddać je zabiegom konserwacyjnym - informuje Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.

Dodaje, że jesienią ruszą z kolei prace archeologiczne i wykopaliskowe na terenach Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. - Ze względu na lokalizację nie będą one powodowały utrudnień dla mieszkańców. Dostęp do Grobu Nieznanego Żołnierza również pozostanie otwarty - zapowiada Kuliński.

Szef zarządu spółki Pałac Saski Jan Kowalski mówił w lipcu w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że w trakcie wstępnych badań prowadzonych z wykorzystaniem georadaru natrafiono na dwa tunele, które nie są ujęte w planach. - Jeden z nich znajduje się pod Pałacem Saskim i łączy dwa skrzydła budynków, drugi natomiast już pod Pałacem Brühla i prowadzi w kierunku ulicy Fredry, być może to była droga ewakuacyjna - przypuszczał.

Miał też nadzieję, że prace archeologiczne przyniosą "ciekawe odkrycia", ponieważ pod Pałacem Brühla oraz kamienicami przy Królewskiej nie prowadzono dotychczas badań. - Po wojnie piwnice zostały zasypane gruzem. Warto przypomnieć, że swoją siedzibę przed II wojną światową miało tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w trakcie okupacji gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer. To wszystko sprawia, że po rozpoczęciu prac archeologicznych na tym terenie możemy natrafić na wiele cennych znalezisk. Być może będą to elementy wyposażenia pałacu, ale jest też szansa, że trafimy na różnego rodzaju dokumentację archiwalną - liczył Kowalski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Drzewa w Ogrodzie Saskim mogą kolidować z inwestycją

W obrębie terenu prac archeologicznych są drzewa, które mogą kolidować z wykopaliskami. Rzecznik spółki zapowiada, że nie będą one wycinane. Inwestor podjął decyzję o ich przesadzeniu. - Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że pierwsze "saskie drzewa" znajdą swój nowy dom i troskliwą opiekę jeszcze w tym roku. Będziemy o wszystkim informować społeczność warszawską, ponieważ chcemy by drzewa z Ogrodu Saskiego cieszyły mieszkańców stolicy przez kolejne długie lata, by pisały nową historię w nowych miejscach - zaznacza.

Pytany o to, ile dokładnie drzew zostanie przeznaczonych do przesadzenia, zastrzega, że ich liczba uzależniona jest od wielu czynników. - Ostateczną ilość poznamy po zakończeniu dodatkowych analiz arborystycznych oraz weryfikacji wpływu krzewów oraz zieleni na ukryte pod ziemią fundamenty - wskazuje.

- Wstępnie możemy powiedzieć, że skala przesadzeń będzie ewenementem w skali kraju, a może nawet i Europy, jeśli mówimy o przygotowaniu przestrzeni pod inwestycję i prace archeologiczne, jakie mają być prowadzone w centrum dużego miasta - podkreśla Kuliński. Zapowiada też, że dokładną liczbę poznamy najpewniej za miesiąc lub półtora. - Sam zabieg przesadzenia należy przeprowadzić w momencie dla roślin najkorzystniejszym z powodów fizjologicznych, a zatem w okresie jesień-zima - zaznacza.

Rozmowy dotyczące lokalizacji przesadzeń nie zostały jeszcze zakończone. Rzecznik zdradza jedynie, że pod uwagę brane są miejsca reprezentacyjne na terenie Warszawy oraz szczególnie związane z kulturą.

- Specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego obecnie sprawdzają zaproponowane miejsca pod względem możliwości przesadzeń konkretnych gatunków w dane lokalizacje. Drzewa po przesadzeniu będą przez trzy lata pod dokładną opieką naszych specjalistów, aby zapewnić im odpowiednie warunki do przyjęcia w nowym miejscu - dodaje.

Kiedy rusza odbudowa Pałacu Saskiego?

Ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego zakłada, że ma ona odbywać się według zewnętrznego kształtu, jaki sam pałac oraz sąsiadujące z nim obiekty miały w przededniu wybuchu II wojny światowej. - W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę całego obiektu według koncepcji z sierpnia 1939 roku. Budowa powinna ruszyć w 2024 roku, a prace potrwają do 2030 roku - informuje Kuliński.

Wytyczne zawarte w ustawie nie oznaczają jednak, że inwestycja zostanie odtworzona jeden do jednego. Rzecznik spółki przypomina, że architekci będą musieli uwzględnić w projekcie wykonawczym zmiany dotyczące między innymi miejsc dostępu dla osób z niepełnosprawnościami czy podjazdów pożarniczych.  

- Należy podkreślić, że zachowany zostanie obecny stan Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli jedyna widoczna pozostałość po pałacu. Odbudowana kolumnada będzie od niego oddzielona. Będzie także widać historyczne cegły, które obecnie są widoczne po bokach obiektu – zapowiada Kuliński. - Niemniej wszyscy mieszkańcy, którzy chcą zobaczyć jak będzie wyglądać zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego mogą to zrobić na naszej stronie internetowej palacsaski.pl, gdzie przygotowany jest model 3D całej inwestycji. Zapraszam również do osobistej wizyty na placu Piłsudskiego i skorzystania z aplikacji Pałac Saski AR aby w rzeczywistych przestrzeniach móc zobaczyć przyszła inwestycję - proponuje rzecznik.

Odbudowa Pałacu Saskiego jest inicjatywą prezydenta RP

Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy Królewskiej jest inicjatywą prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 roku - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - jako "Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Odbudowa Pałacu Saskiego - jak przekonywał prezydent 7 lipca podczas ceremonii przekazania na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy w tej sprawie - to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym oraz inwestycja ponad podziałami. Przypomniał też, że odbudowa pałacu to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Inwestorem w przedsięwzięciu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane jest Skarb Państwa.

Docelowo w gmachu mają mieścić się siedziby Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Senatu oraz przestrzeń kulturalna współtworzona przez instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tak ma wyglądać Pałac Saski po odbudowieSkyConcept/Saski360

Pałac Saski został zniszczony przez Niemców

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Głównego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 roku jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Pałac Saski w 1937 rokuKoncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Przerwana odbudowa

To nie pierwsze podejście do odbudowy Pałacu Saskiego. W 2006 roku chciały zająć się tym władze Warszawy. Planowano, by w gmachu znalazła się siedziba stołecznego ratusza. Na odbudowę pałacu rozpisywano aż sześć przetargów. W trakcie prac archeologicznych okazało się, że pod betonowymi płytami Placu Piłsudskiego są piwnice historycznego pałacu. Archeologów zachwyciły, ale wywróciły jednocześnie do góry nogami plany restauracji - odkopane pozostałości zwiększyły bowiem znacznie koszty inwestycji z powodu wpisania ich do rejestru zabytków.

Ostatecznie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że w - ramach oszczędności - odbudowywać Pałacu Saskiego nie będzie co najmniej do 2013 roku.

Prace pochłonęły wówczas 12 milionów złotych. Najwięcej - 4,35 miliona złotych, kosztowała wycinka drzew w Ogrodzie Saskim w związku z wykopaliskami. Szacowano, że odbudowa pochłonie łącznie ponad pół miliarda złotych.

Obecnie koszt inwestycji rozłożony na osiem lat to 2,5 miliarda złotych.

Pałac SaskiNAC

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Na Trasie Siekierkowskiej kierowca auta osobowego zderzył się z dzikiem. Policja przekazała, że podróżującym samochodem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło.

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. 28-latek jechał na samej feldze. Był tak pijany, że nie zdawał sobie z tego sprawy.

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje na Żoliborzu stanęły, ponieważ ktoś podrzucał na torowisko elektryczne hulajnogi. Strażnicy miejscy zatrzymali 24-letniego mężczyznę. Był pijany. Policjanci ukarali go mandatem. Nocleg zapewniła izba wytrzeźwień.

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach, gdzie doszło do potrącenia pieszego na pasach. Funkcjonariusze udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także odizolowali kierowcę, by nie został zaatakowany przez świadków zdarzenia.

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wtorek był kolejnym dniem protestów rolników w całej Polsce. W Warszawie traktory pojawiły się rano na Przyczółkowej i wróciły tam po godzinie 15. Rolnicy blokowali ruch do godziny 18.

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na jednym z przystanków przy ulicy św. Bonifacego w Warszawie było czuć gaz. Zarząd Transportu Miejskiego skierował autobusy na objazdy. Na miejscu pracowali strażacy.

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Źródło:
PAP

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka warszawskich Bielan padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Uwierzyła w zmyśloną historię o zagrożonych pieniądzach na jej rachunku bankowym i wypłaciła je z konta. Na hasło "Jastrząb" oddała 81 tysięcy złotych w ręce nieznajomego mężczyzny.

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Źródło:
PAP

Kompletnie pijany 60-latek leżał na klatce schodowej jednego z bloków na warszawskim Bródnie. Zawartość alkoholu w jego organizmie była wręcz szokująca - ponad sześć promili. Zanim przewieziono go do izby wytrzeźwień, trafił do szpitala.

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Źródło:
PAP

Policjanci w jednym z domków na terenie ogródków działkowych na Targówku zatrzymali 53-latka i jego 41-letnią znajomą. Mężczyzna przyznał się do postrzelenia 33-latka, który kilka dni wcześniej szukał pomocy na stacji benzynowej. Podejrzany miał w altanie cztery rewolwery, muszkiet, karabinek pneumatyczny, proch strzelniczy, naboje hukowe, kulki ołowiane, łuki, miecz i szablę.

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Źródło:
KRP Warszawa VI

Policja zatrzymała 21-latka, który ugodził nożem pracownika jednego z przedsiębiorstw na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Źródło:
PAP

W Wesołej kierowca autokaru wjechał w betonowe bariery. Pojazd na nich zawisł.

Autokar zawisł na betonowych barierach

Autokar zawisł na betonowych barierach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przemysław Wipler z klubu parlamentarnego Konfederacji zapowiedział, że wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy jako wspólny kandydat koalicji, którą jego partia zawiązała z Bezpartyjnymi Samorządowcami na kwietniowe wybory.

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Ogród Zoologiczny w Warszawie przekazał smutną wiadomość o jednej ze swoich sędziwych rezydentek. Poinformował, że nie żyje Sława - niespełna 42-letnia foka. Przez lata urodziła 17 szczeniąt i doczekała się 16 wnuków, ale chętnie zajmowała się też dziećmi swoich koleżanek.

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

Źródło:
PAP, Warszawskie ZOO

W podwarszawskim obwarzanku wciąż dymi ponad 41,5 tysiąca kopciuchów - informuje Polski Alarm Smogowy. Z wyliczeń aktywistów wynika, że przy obecnym tempie wymiany kotłów w niektórych gminach problem będzie trwał jeszcze pół wieku.

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa oraz gminy Izabelin i Stare Babice zawarły porozumienie w zakresie przygotowania koncepcji drogi, która ułatwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości dotarcie do stolicy. - Wykonanie dokumentacji nastąpi do 2025 roku - zapowiedział stołeczny ratusz.

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl