Monika Krawczyk nie jest już dyrektorką Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Odwołał ją szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz ze względu na "sygnały o nieprawidłowościach w zarządzaniu instytucją". Obowiązku dyrektora przejął doktor Michał Trębacz.
Jak napisano w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powodem odwołania Moniki Krawczyk z funkcji dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie jest "brak zgodności realizowanych działań ze złożonym programem autorskim".
Sygnały o nieprawidłowościach
Resort otrzymał "sygnały o nieprawidłowościach w zarządzaniu instytucją oraz zaniepokojeniu środowisk naukowych znaczącym obniżeniem poziomu działalności naukowej" placówki. W komunikacie dodano, ż decyzję ministra kultury o odwołaniu dyrektor poparły środowiska żydowskie w Polsce.
Powołanie na dyrektor instytucji Krawczyk otrzymała w 2021 r., zastąpiła na stanowisku prof. Pawła Śpiewaka. Wcześniej pełniła rolę dyrektora zarządzającego Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, była przewodniczącą Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich, brała udział w pracach Rady Społecznej przy dyrektorze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
24 stycznia 2024 roku grupa pracowników ŻIH wystosowała list do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o odwołanie Moniki Krawczyk ze stanowiska. Apel został opublikowany przez portal OKO.press. Autorzy listu stwierdzili, że przy powołaniu Krawczyk na dyrektorkę doszło do naruszenia procedur. Swojej byłej już przełożonej zarzucili m.in. brak kompetencji merytorycznych i umiejętności zarządzania zespołem, mobbing, a nawet działalność na szkodę instytutu.
Stery przejmie jeden z kierowników w POLIN
Na stanowisko p.o. dyrektora powołanie dostał dr Michał Trębacz - członek European Association for Jewish Studies oraz Association for Slavic, East European and Eurasian Studies, od 2017 r. kierownik Działu Naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Sprawował nadzór merytoryczny nad programem Global Education Outreach, którego celem było stworzenie infrastruktury naukowej dla rozwoju studiów żydowskich w Polsce i na świecie. Współpracował z paryskim Memorial de la Shoah.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: PAP,tvnwarszawa.pl