Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Łazienki Królewskie częściowo otworzą się po nawałnicach

Łazienki Królewskie częściowo otworzą się po nawałnicach
Łazienki Królewskie zamknięte po wichurze
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Łazienki Królewskie, po ostatnim kilkudniowym zamknięciu z powodu strat w drzewostanie spowodowanych przez nawałnice, otwierają bramy dla zwiedzających. "Żadna wichura nie spowodowała jeszcze takich strat w Łazienkach Królewskich jak nawałnice, które przeszły nad Warszawą w połowie lipca" - podkreślił rzecznik prasowy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Agata Zawora.

Łazienki Królewskie po nocnej nawałnicy
Łazienki Królewskie po nocnej nawałnicy
Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie

Opisała też straty. "W ciągu zaledwie dwóch nocy wiatr wyrwał z ziemi wiele drzew wraz z korzeniami, a burza uszkodziła nawet najgrubsze konary. Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie musiała podjąć trudną, ale jedyną właściwą, decyzję, by w samym środku wakacji zamknąć historyczny ogród, tak tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata i mieszkańców stolicy. Podczas intensywnych prac porządkowych pracownicy otrzymywali wiele słów wsparcia od wielbicieli Łazienek. Pojawiały się także pełne troski pytania o potrzebą pomoc" - poinformowała.

Niższe ceny biletów

- Teraz bramy najpiękniejszych ogrodów Warszawy znów częściowo są otwarte, jednak czasowe zamknięcie zabytkowych obiektów miało przykre konsekwencje dla muzeum. Słynny Pałac na Wyspie, jak i inne zabytkowe obiekty królewskiej rezydencji świeciły pustkami - przekazała rzecznik prasowy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Agata Zawora.

Muzeum zaapelowało do warszawiaków i turystów, by wspierać Łazienki Królewskie, odwiedzając zabytkowe obiekty, które udało się otworzyć w pierwszej kolejności: Pałac na Wyspie i Podchorążówkę z wystawą czasową, Pałac Myślewicki, a także Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów, czyli dwa budynki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału MŁK.

Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za złotówkę. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny. Bilety są dostępne w kasach w Podchorążówce i Stajniach Kubickiego.

Wejścia do otwartej części Łazienek Królewskich znajdują się przy ulicach: Gagarina, Parkowej, Myśliwieckiej i 29 listopada. Osobno otwarta jest także strefa przy Pomniku Chopina z bramą od al. Ujazdowskich.

Co można zobaczyć?

Łazienki Królewskie zapraszają do odwiedzania wystawy czasowej "Sztuka dobrego myślenia…" oraz strefy przyrodniczej "Królewski zwierzyniec" w Nowej Palmiarni, którą udało się jednak otworzyć.

W najbliższy weekend w ogrodach znów będą się odbywać Koncerty Chopinowskie i Festiwal Strefa Ciszy.

W niedzielę, 28 lipca o godzinie 12 będzie można zwiedzić wystawę "Sztuka dobrego myślenia…" z oprowadzaniem w cenie biletu. Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim.

Również w niedzielę w godz. 10-18 strefę przyrodniczą "Królewski zwierzyniec” w Nowej Palmiarni będzie można odkrywać wraz z obecnym na miejscu przyrodnikiem, który opowie ciekawostki o zwierzętach zamieszkujących dawniej Łazienki Królewskie oraz współczesnych przedstawicielach tutejszej fauny. Wstęp jest wolny.

Niektóre części ogrodów nadal zamknięte

Niektóre części ogrodów są wciąż zamknięte, a nad zabezpieczaniem i usuwaniem uszkodzonych drzew nieustannie pracuje cały zespół specjalistów. Ogrodników wsparli również pracownicy innych działów Łazienek Królewskich.

Zamknięte zostały też wystawy czasowe; przełożono też otwarcie nowej przestrzeni przyrodniczo-edukacyjnej "Królewski zwierzyniec" w Nowej Palmiarni.

"Prace są intensywne, bo zależy nam, by jak najszybciej otworzyć dla naszych gości całe ogrody. W nich zlokalizowane są ważne zabytkowe budynki, jak na przykład Biały Dom czy Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby. Mimo znacznych zniszczeń i wielu wyzwań staramy się uporządkować teren, by goście mogli znów zachwycać się pięknymi ogrodami Łazienek i wnętrzami królewskiej rezydencji, a jednocześnie czuć się tu w pełni bezpiecznie. Teraz apelujemy – przychodźcie" - napisała dyrektorka Muzeum dr Marianna Otmianowska.

Czytaj także: