"Na karuzeli życia" ze Stefanem Karwowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2024 MPW

Jan Emil Młynarski zagra z kolegami przeboje Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Orkiestra Dyskotekowa Stefanex z gościnnym udziałem Beaty Kozidrak przypomni przeboje bliskie sercu każdego milenialsa. Anna Seniuk opowie w autorskim monodramie o swojej drodze artystycznej i życiowych doświadczeniach. To tylko wyimki z bogatego programu festiwalu Niewinni Czarodzieje, który rozpoczyna się w środę w Warszawie.

Pod hasłem "Na karuzeli życia", zaczerpniętym z czołówki serialu "Czterdziestolatek", odbędzie się 19. edycja festiwalu Niewinni Czarodzieje. Pretekst do takiego tematu był rocznicowy. Pierwsze odcinki lubianej do dziś telenoweli o zawodowych i prywatnych perypetiach inżyniera Stefana Karwowskiego wyprodukowano w 1974 roku, dokładnie 50 lat temu.

- Nie chodzi tylko o sentyment - zastrzegł podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które organizuje wydarzenie. - Scenarzystom Krzysztofowi Teodorowi Toeplitzowi i Jerzemu Gruzie chodziło o przedstawienie postaci, która przechodzi kryzys wieku średniego, ale chcieli pokazać to na wesoło. Byli genialnymi obserwatorami życia codziennego. W serialu pojawia się około 150 postaci, to nieprawdopodobna galeria obyczajowa - zauważył.

I dodał, że choć czasy się zmieniły i wyglądamy inaczej, "to każdy przeżywa kryzys wieku średniego", tylko jego granica się przesuwa. - Kłopoty mamy takie same, pod tym względem się świat nie zmienił - przekonywał o aktualności "Czterdziestolatka" Gawin. - Ten serial nie jest tylko śmieszny, ale też mądry, pełen ciepłej życiowej mądrości. Absolutna perła polskiej kultury drugiej połowy XX wieku - stwierdził.

Młynarski fetuje "Dudusia"

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zauważył, że produkcja była też "przykładem fascynującej relacji między twórcami kultury wysokiej i popularnej". Żeby daleko nie szukać na celność tej obserwacji. Tytułową piosenkę "Czterdzieści lat minęło" do tego - było nie było - masowego serialu, napisał i wykonał muzyk przychodzący z elitarnego świata jazzowego - Jerzy "Duduś" Matyszkiewicz. Ten sam, który muzycznie zilustrował z równym sukcesem takie seriale, jak "Alternatywy 4" i "Janosik". Jego utwory usłyszymy podczas koncertu w Proximie (29 listopada), który opracował Jan Emil Młynarski.

- To dla mnie duża rzecz. Jerzy Duduś Matuszkiewicz to przyjaciel mojej rodziny, a jednocześnie postać symboliczna dla Warszawy, jej złotego okresu w życiu towarzyskim, jazzowym, studenckim - opowiadał Młynarski. I wspominał, że z jego ojcem Wojciechem kompozytor poznał się w klubie Hybrydy. - Zaprzyjaźnili się i zaczęli pisać wspólnie piosenki - dodał. "Ach, to był szał, gdy Duduś grał" - śpiewał obrazowo w jednej z piosenek Wojciech Młynarski o swoim przyjacielu.

- W jazzie jak w mało gdzie, tradycja jest istotna, oglądanie się na starszych kolegów jest elementem tej drogi. "Duduś" był zawsze naszym starszym kolegą, nigdy nie stwarzał dystansu, zawsze miał dla nas czas, mimo że był gigantem - mówił Jan Emil Młynarski. Ta jazzowa sztafeta pokoleń będzie kontynuowana, bo do współpracy zaprosił młodych.

- Złożyliśmy koncert, który odwołuje się do tradycji "Dudusia" jako kompozytora, ale też jazzmana. Zaczniemy od najważniejszych tematów amerykańskich, które grali Melomani (to jeden z pierwszych jazzowych zespołów w Polsce, Matuszkiewicz dołączył do niego pod koniec lat 40. - red.), później przejdziemy do jego kompozycji filmowych i telewizyjnych, a skończymy na twórczości piosenkowej. Wszystko wykona sekstet młodych muzyków, młodszych ode mnie o połowę. Widzę w nich Melomanów, którzy mają po dwadzieścia kilka lat i biorą się za coś nowego. Taką energię chciałem uzyskać. Do udziału zaprosiłem też wybitną młodą wokalistkę Natalię Szroeder - opisywał Młynarski.

Symbolicznym łącznikiem historii z teraźniejszością będzie też puzonista Jacek Namysłowski, syna Zbigniewa, jednego z najważniejszych saksofonistów w historii polskiego jazzu, również członka Melomanów.

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2024 MPW

Kozidrak zaprasza na dancing

Stałym punktem programu Niewinnych Czarodziejów jest także dancing. W tym roku odbędzie się nieprzypadkowo w klubie Palladium (23 listopada).

- Jego zewnętrze jest rozryte (toczą się prace przy zasypywaniu tunelu w ciągu Złotej - red.). Stwierdziliśmy, że przedłużymy plac budowy i nawiążemy do niego scenograficznie - wyjaśniła Agnieszka Szulejewska, organizatorka dancingu. Przypomnijmy, że duża część serialu toczyła się właśnie na budowie Dworca Centralnego. Ale wiele scen rozegrało się w czterech ścianach mieszkania Stefana i Magdy Karwowskich, co również zostanie ograne w Palladium. - Z placu budowy przez charakterystyczny łuk (jak w mieszkaniu rodziny Karwowskich - red.) będzie się wchodziło na prywatkę u Stefana i Madzi - opisała Szulejewska. - Muzycznie robimy ukłon do pokolenia dzisiejszych 40-latków, zagramy utwory, które milenialsi tańczyli na dyskotekach - zapowiedziała.

Wystąpi Orkiestra Dyskotekowa Stefanex pod batutą Jakuba Lubowicza, a gościnią specjalną będzie Beata Kozidrak. - Staraliśmy się od pięciu lat, wreszcie udało się dograć terminy - zdradziła Agnieszka Szulejewska.

Siedzący stand up Seniuk

"Księga ziół” (i nie tylko), czyli stand up na siedząco!" – pod tym tytułem kryje się monodram Anny Seniuk, czyli serialowej Magdy Karwowskiej, w teatrze Rampa (1 grudnia). "Jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Wybitna aktorka zabierze publiczność w teatralną oraz poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem" - opisują organizatorzy. Po spektaklu odbędzie się spotkane z aktorką.

Do listów czytelniczek tygodnika "Przyjaciółka" z lat 70. sięgnie na deskach tego samego teatru ekipa Musicalu Improwizowanego (30 listopada). "Proponujemy wydarzenie muzyczne w formie recitalu, podczas którego usłyszymy improwizowane piosenki, zainspirowane osobistymi historiami, problemami czy marzeniami; sprawami zarówno poważnymi, jak i trywialnymi. Wyjątkowe utwory powstaną dzięki Wam i na Waszych oczach i nie powtórzą się już nigdy więcej" - zachęcają improwizujące wokalistki.

Jak zestarzał się Centralny?

Czy architektura ma swoją datę ważności? Dlaczego o niektórych budynkach można powiedzieć, że dobrze się starzeją, podczas gdy inne nie wytrzymują próby czasu? Jak w tym kontekście wypada budowany przez inżyniera Karwowskiego Dworzec Centralny? Nad tymi pytaniami głowić się będą uczestnicy dyskusji w pawilonie Zodiak (22 listopada): Patrycja Jastrzębska, Filip Springer, Grzegorz Mika, Jarosław Trybuś.

"Czy Stefan Karwowski był fanem Perfectu, czy też wolał utwory Czesława Niemena? Jakie kasety Jagoda i Marek chowali przed rodzicami, czy ich idolką była Kora, a może Kate Bush? A co z Magdą – czy w jej duszy grała ABBA? A gdybyśmy przenieśli bohaterów serialu 'Czterdziestolatek' do współczesności, kto słuchałby polskiego rapu, a kto jazzu?" Na ten temat porozmawiają w radiowej Czwórce (20 listopada) dziennikarze muzyczni: Damian Sikorski, Aleksandra Budka, Adam Smolarek, Tomasz Żąda, Leszek Gnoiński.

Wychodząc od postaci kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie bała, Justyna Dżbik-Kluge, Cleo Ćwiek, Katarzyna Krzywicka i Lidia Popiel będą zastanawiać się nad przyzwyczajeniami zawodowymi i rolą kobiet w społeczeństwie (25 listopada, Faktyczny Dom Kultury).

Socjologicznego porównania czterdziestolatków z roku 1974 i 2024 dokonają Joanna Flis, Joanna Chmura, Maciej Marcisz, dr. hab. Iwona Kurz, Łukasz Sadowski (27 listopada, Big Book Cafe MDM). A obyczajowość i intymność czasów "Czterdziestolatka" na tapet wezmą Mateusz Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Ewa Stusińska, Agata Stola (28 listopada, MAL Kasprowicza 14).

Bilety, wejściówki i szczegółowe informacje na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego>>>

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2024 MPW

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl