Dzielnicowy kupił ubrania bezdomnym. To, jak sam mówi, "jego podopieczni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bezdomność w czasie pandemii
Bezdomność w czasie pandemii
TVN24
Bezdomność w czasie pandemiiTVN24

"Moi podopieczni" - tak o bezdomnych ze swojego rejonu służbowego mówi dzielnicowy Kamil Bartosiński, który pracuje w śródmiejskiej jednostce przy Wilczej. Policjant odwiedza ich i pomaga jak tylko może, ale tym razem zrobił coś więcej - za własne pieniądze kupił bezdomnym ubrania na mroźne zimowe dni i noce.

Sierżant sztabowy Kamil Bartosiński z II Rewiru Dzielnicowych śródmiejskiej jednostki przy ulicy Wilczej, w policji pracuje od siedmiu lat, a od ponad czterech lat jest dzielnicowym.

- Poza codziennymi czynnościami wynikającymi z jego obowiązków, szczególną uwagę w okresie zimy przykłada do "swoich podopiecznych". Tak mówi on o bezdomnych, którzy śpią i funkcjonują w rożnych miejscach ścisłego centrum miasta, czyli rejonu służbowego Kamila. To kilka osób, które doskonale zna - odwiedza ich i służy pomocą zawsze, kiedy tego potrzebują - opisuje rzecznik śródmiejskiej komendy Robert Szumiata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dzielnicy z warszawskiego Śródmieścia kupił osobom bezdomnym ubraniaKRP I

Kupił im ubrania

Jak zaznacza, teraz policjant zadbał o swoich podopiecznych w szczególny sposób. - Zima to najtrudniejszy okres do przeżycia dla osób pozbawionych dachu nad głową. Kamil pojechał więc do centrum handlowego i kupił im z własnych środków zimowe bluzy, bieliznę, czapki oraz rękawiczki - podaje Szumiata.

- Jak sam powiedział: wie, że to kropla w morzu potrzeb, ale jednak zawsze coś, coś, co wywołuje uśmiech na ich twarzy i sprawia, że nie czują się pozostawieni sami sobie - przytacza wypowiedź Bartosińskiego rzecznik śródmiejskiej komendy.

Na co dzień mówi o nich "moi podopieczni"KRP I

Gdzie szukać noclegu?

W Warszawie działają noclegownie, trzy miejsca tymczasowego, interwencyjnego schronienia, sześć jadłodajni, trzy łaźnie, trzy punkty poradnictwa, w tym jeden z usługami medycznymi, pralnia i całodobowa ogrzewalnia. We wszystkich dzielnicach pracują też streetworkerzy, także medyczni.

Z noclegu można skorzystać w trzech placówkach: w noclegowni przy ul. Kaczorowej 39, która każdej nocy zapewnia schronienie łącznie 100 osobom oraz w dwóch interwencyjnych miejscach tymczasowego schronienia przy ul. Myśliborskiej 53 i przy ul. 6-go sierpnia 1/5. Placówki prowadzone są przez jednostkę miejską Warszawskie Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa".

Oprócz tego działa 20 schronisk, z czego dziewięć świadczy usługi opiekuńcze. Na zlecenie m.st. Warszawy prowadzona jest też dystrybucja żywności do placówek dla osób bezdomnych przez Bank Żywności SOS Warszawa.

Na terenie Warszawy działa również placówka buforowa, dająca możliwość odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Przebywające tam osoby mają zapewniony całodobowy pobyt oraz wsparcie socjalne, wyżywienie, dostęp do środków higieny i pomocy medycznej. Ośrodek przy ul. Wóycickiego 15 jest dostępny dla kobiet oraz mężczyzn, a prowadzi go Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Warszawa-Praga.

Mobilny Punkt Poradnictwa

Od listopada działa Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus miejski, który jeździ ulicami Warszawy po trasach, gdzie najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności. Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi zajmującymi się problemem bezdomności (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków – można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.

Autorka/Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KRP I

Pozostałe wiadomości

Blisko 400 fragmentów zwierząt i roślin chronionych zatrzymała od początku roku mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość przedmiotów objętych zakazem przewożenia przez granice znajdowała się w przesyłkach pocztowych, ale część przywozili też podróżni, jako nietypowe pamiątki z podróży.

Czaszka aligatora, żółć niedźwiedzia, zęby krokodyla... W paczkach, czasem jako "pamiątka" z wakacji

Czaszka aligatora, żółć niedźwiedzia, zęby krokodyla... W paczkach, czasem jako "pamiątka" z wakacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyżurny komisariatu rzecznego w Warszawie otrzymał informację ze Stołecznego Centrum Monitoringu o osobie tonącej w Wiśle. We wskazane miejsce popłynęli policjanci  z wodnego patrolu.

Sygnał przyszedł od operatora monitoringu. Z Wisły wyciągnęli skrajnie wyczerpanego mężczyznę

Sygnał przyszedł od operatora monitoringu. Z Wisły wyciągnęli skrajnie wyczerpanego mężczyznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy interweniowali w warszawskich Włochach, gdzie natarczywy mężczyzna miał zaczepiać kobiety. 37-latka obezwładnili przechodnie.

Leżał obezwładniony przez przechodniów. 15-latki powiedziały, że je "zaczepiał i dotykał"

Leżał obezwładniony przez przechodniów. 15-latki powiedziały, że je "zaczepiał i dotykał"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Cześć, Warszawa" - tymi słowami Taylor Swift powitała tłumy zgromadzone w czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas pierwszego z trzech koncertów w ramach trasy "The Eras Tour". Amerykańska artystka wystąpiła w Polsce po raz pierwszy, a przed nią jeszcze dwa dni koncertów w naszym kraju. Ponad trzygodzinny spektakl muzyczny opowiada 18 lat kariery 34-latki, która podbiła świat.

Wszystkie "ery" Taylor Swift. 18 lat kariery w trzy godziny

Wszystkie "ery" Taylor Swift. 18 lat kariery w trzy godziny

Źródło:
tvn24.pl

Przejazd przez tory kolejowe na ul. Marsa wymaga pilnej naprawy. Kolejarze zamkną go ponownie w dniach 2-5 sierpnia. Kierowcy pojadą objazdem. Autobusy linii 115 zmienią trasę – poinformował stołeczny ratusz. Początek utrudnień w piątek wieczorem.

Pilna naprawa przejazdu kolejowego

Pilna naprawa przejazdu kolejowego

Źródło:
PAP

W ciągu ulicy Płochocińskiej powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim. Ogłoszono już przetarg na jego budowę. Nowa przeprawa zastąpi starą i wysłużoną.

Powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim

Powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zalewie dryfowała łódź z uszkodzonym silnikiem. Dwaj mężczyźni nie mogli wrócić na brzeg. Pomogli im policjanci z wodnego patrolu.

Dryfowali po zalewie, nie mogli wrócić na brzeg

Dryfowali po zalewie, nie mogli wrócić na brzeg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie udało się ustalić głównych sprawców wyłudzenia ponad 1,9 miliona złotych od miejskiej spółki Rewitalizacja w Radomiu. Śledczy umorzyli prowadzone od 2021 r. śledztwo. Oskarżonych zostało siedem osób, które pomagały w oszustwie, między innymi udostępniając swoje konta bankowe w celach przestępczych.

Księgowa uwierzyła "policjantowi", miejska spółka straciła 1,9 miliona. Wśród oskarżonych tylko "słupy"

Księgowa uwierzyła "policjantowi", miejska spółka straciła 1,9 miliona. Wśród oskarżonych tylko "słupy"

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła kontrole przesyłek pocztowych i kurierskich w ponad stu punktach w całym kraju. Funkcjonariusze sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek, w których znaleźli narkotyki.

Sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek. Co w nich znaleźli nielegalnego

Sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek. Co w nich znaleźli nielegalnego

Źródło:
tvn24.pl

Drogowcy zakończyli pierwszy etap wymiany dylatacji na wiadukcie mostu Poniatowskiego. Kolejny zaczną w poniedziałek, 5 sierpnia. Dzięki temu przez weekend kierowcy oraz uczestnicy koncertów na Stadionie Narodowym będą mogli korzystać z całej szerokości mostu - zapewniają.

Po weekendzie drogowcy wrócą na most Poniatowskiego. Będą utrudnienia

Po weekendzie drogowcy wrócą na most Poniatowskiego. Będą utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mija 80 lat od zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W obchodach wydarzenia wziął udział ostatni już żyjący obrońca PWPW Juliusz Kulesza, ps. Julek. Powstańcy zdobyli gmach już drugiego dnia zrywu i bronili go przez cztery kolejne tygodnie.

"Ten gmach przez prawie cztery tygodnie bronił mieszkańców warszawskiej Starówki"

"Ten gmach przez prawie cztery tygodnie bronił mieszkańców warszawskiej Starówki"

Źródło:
PAP

Harcerka, poetka, żołnierka AK, autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz ma pomnik Syrenki nad Wisłą, który jako jeden z nielicznych przetrwał powstanie i akcję burzenia stolicy przez Niemców. Krystyna Krahelska zmarła w wyniku odniesionych ran 80 lat temu, w drugi dzień walk Powstania Warszawskiego.

Pomnik Syrenki ma jej twarz. Zginęła drugiego dnia powstania

Pomnik Syrenki ma jej twarz. Zginęła drugiego dnia powstania

Źródło:
PAP

Ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 29-latek, który uderzył w cztery jadące samochody, a później chciał uciec z miejsca wypadku. Zatrzymał go, przejeżdżający w pobliżu, policjant z Komendy Stołecznej Policji. Okazało się, że kierowca ma cztery sądowe zakazy kierowania pojazdami.

Uderzył w cztery auta i uciekł na pole kukurydzy

Uderzył w cztery auta i uciekł na pole kukurydzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Badane są okoliczności wypadku, do którego doszło pod Grójcem. Z ustaleń policji wynika, że 2,5-letni chłopiec wypadł z okna mieszkania w wielorodzinnym budynku. Stan dziecka jest poważny. Do wyjaśnienia zatrzymany został ojczym dziecka.

Małe dziecko wypadło z okna. Walczy o życie w szpitalu

Małe dziecko wypadło z okna. Walczy o życie w szpitalu

Źródło:
PAP

Żuromińscy policjanci zatrzymali mężczyznę, u którego w plecaku znaleziono plastry z fentanylem. Nawet minimalne przedawkowanie tej substancji może być śmiertelne. 39-latek miał tego tyle, że wystarczyłoby na ponad 250 porcji. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających. W położonym na północy Mazowsza Żurominie to nie pierwsze zatrzymanie ws. handlu fentanylem.

W jego plecaku znaleźli plastry fentanylu. Znowu Żuromin

W jego plecaku znaleźli plastry fentanylu. Znowu Żuromin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Kobra" znaleźli pod Olsztynkiem dwa drogie kradzione auta - dodge'a i jeepa. Ich wartość to w sumie 210 tysięcy złotych. Zatrzymali też cztery osoby.

Akcja "Kobry". Odzyskali samochody warte 210 tysięcy złotych

Akcja "Kobry". Odzyskali samochody warte 210 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia protestują przed koncertem Taylor Swift. Przykleili się do jezdni w bramie 7, prowadzącej na Stadion Narodowy. Interweniowali policjanci, którzy ściągnęli demonstrantów z jezdni i wylegitymowali.

Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift

Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portugalscy historycy oceniają, że Powstanie Warszawskie jest zapomniane w ich kraju. - Mówi się o nim znacznie mniej niż o powstaniu w getcie warszawskim - powiedział doktor historii współczesnej Paulo Ferreira. Jednak wybuch wojny w Ukrainie zwrócił uwagę na ważne wydarzenia z historii II wojny światowej, które miały w Polsce.

Powstanie Warszawskie jako "zapomniany w Portugalii zryw Polaków"

Powstanie Warszawskie jako "zapomniany w Portugalii zryw Polaków"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem. W jego aucie znaleźli narkotyki i substancje psychotropowe. 29-latek trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

"W aucie miał różnego rodzaju narkotyki". Wpadł, bo nie jechał prosto

"W aucie miał różnego rodzaju narkotyki". Wpadł, bo nie jechał prosto

Źródło:
PAP

Na drodze wojewódzkiej numer 579, przecinającej Kampinoski Park Narodowy, ma zostać zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości. Tak zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To niebezpieczna trasa, na której dochodzi do wielu wypadków, pod kołami samochodów giną ludzie i dzikie zwierzęta żyjące w puszczy.

Na "gilotynie" parku giną ludzie i dzikie zwierzęta

Na "gilotynie" parku giną ludzie i dzikie zwierzęta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kopcu Powstania Warszawskiego, przed pomnikiem Polski Walczącej uczczono pamięć o powstańcach. Rozpalono ogień, który będzie płonął tyle, ile trwały walki. - Spotykamy się, żeby zapalić ogień. Ogień Pamięci, ogień wdzięczności - powiedziała zastępczyni prezydenta Warszawy.

Rozpalono ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie płonął 63 dni

Rozpalono ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie płonął 63 dni 

Źródło:
PAP

Na budowie budynku mieszkalnego w Józefowie mężczyzna spadł ze ściany. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowanego do szpitala.

Wypadek na budowie w Józefowie. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wypadek na budowie w Józefowie. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 3 sierpnia rozpocznie się frezowanie ulicy Odyńca, na odcinku od Wołoskiej do alei Niepodległości. W weekend nowy asfalt zyska ulica Kobiałka. Prace wpłyną na kursowanie komunikacji miejskiej.

Przebudowa ulicy Odyńca. Nowy asfalt zyska ulica Kobiałka

Przebudowa ulicy Odyńca. Nowy asfalt zyska ulica Kobiałka

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W miejscowości Toruń Włościański pod Nasielskiem doszło do awaryjnego lądowania śmigłowca. Straż pożarna potwierdziła, że pilot został zabrany z potłuczeniami do szpitala. Do awarii doszło podczas lotu szkoleniowego.

Awaryjne lądowanie śmigłowca podczas lotu szkoleniowego

Awaryjne lądowanie śmigłowca podczas lotu szkoleniowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl