Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Cezary Jurkiewicz opublikował na X oficjalną rezygnację złożoną przewodniczącej Rady Warszawy Ewie Malinowskiej-Grupińskiej. Zawnioskował o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu przez komisarza wyborczego.

"Dziękując za lata wspólnej wytężonej pracy, żywiąc przekonanie, że moje wieloletnie doświadczenie zawodowe wniosło wartość dodaną do prac realizowanych w Radzie m.st. Warszawy, składam niniejszym rezygnację z funkcji członka rady" - czytamy w piśmie skierowanym do przewodniczącej rady, którego zdjęcie załączył Jurkiewicz.

Uzasadnienie przybrało emocjonalną formę. Cezary Jurkiewicz, napisał w nim, że "w stolicy jednego z największych europejskich państw nie sposób ucierać poglądów w warunkach demokracji, gdy mniejszość partyjna w skali Polski piastująca większościowe rządy w Warszawie, nie jest w stanie przez lata zrozumieć, że jeden z Prezydentów Polski ś.p. prof. Lech Kaczyński, który li tylko miał odmienne poglądy polityczne, zasługuje na patronat głównej arterii".

Nadanie jednej z ulic imienia Lecha Kaczyńskiego popierał co najmniej kilka razy na przestrzeni lat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (także jako kandydat do urzędu), ale ostatecznie do tego nie doszło. Trzaskowski tłumaczył to m.in oporem radnych swojego ugrupowania w radzie miasta. Aleja Armii Ludowej była przez pewien czas ulicą Lecha Kaczyńskiego, ale decyzję wojewody w tej sprawie (Armia Ludowa została zdekomunizowana) uchylił sąd administracyjny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Spór o kapitułę nagrody Edelmana

"Nie sposób współpracować z ludźmi, którzy kwestionują podstawowe prawo wyrażone w art. 53 ust. 2 Konstytucji RP, mianowicie publiczne uzewnętrznienia religii przez uprawianie kultu religijnego i modlitwy oraz uczestniczenia w obrzędach. Przypisywanie mnie i mojej formacji politycznej zarzutu dyskryminacji narodowościowej lub religijnej poprzez nazywania nas antysemitami, przekreśla współpracę z większością zasiadającą w Radzie" - napisał polityk PiS.

Jak wyjaśniała "Gazeta Stołeczna", poszło o skład kapituły miejskiej nagrody im. Marka Edelmana, do której KO nie chciała dopuścić reprezentanta PiS. - Jarek (Szostakowski, szef klubu KO w Radzie Warszawy - red.), który znał Marka Edelmana, powiedział coś w stylu: "Edelman nigdy w życiu by nam nie wybaczył, gdybyśmy dopuścili do tego, że w kapitule nagrody jego imienia zasiadali ludzie, którzy honorują Romana Dmowskiego" - relacjonowała Ewa Malinowska-Grupińska (KO), przewodnicząca Rady Warszawy, w rozmowie z "Gazeta Stołeczną". Jednak słowo "antysemita" miało nie paść.

Burmistrz Wilanowa i polityk KO Ludwik Rakowski, zauważył, że dzięki złożeniu mandatu Jurkiewicz nie musi składać oświadczenia majątkowego. O powody rezygnacji chcieliśmy dopytać byłego radnego, ale nie chciał rozmawiać. Odesłał nas tylko do oświadczenia w mediach społecznościowych.

Dwie interpelacje w obecnej kadencji

Od 2015 do 2022 roku Cezary Jurkiewicz był szefem klubu radnych PiS w Radzie Warszawy. Jako radny zbyt aktywny nie był. Jak czytamy na stronie rady, podczas trwającej kadencji (2018-2023) był autorem tylko dwóch intepelacji. Pierwsza z 2020 roku dotyczyła planu miejscowego osiedla Las, a druga z 2021 dotyczyła problemów restauracji przy Marszałkowskiej.

W notce biograficznej Rady Warszawy można przeczytać, że jest żonaty i ma ośmioro dzieci. Był członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Politycznie związany z PiS, członek partii od 2010, przewodniczący zarządu PiS w Wawrze, były radny Wawra, członek zarządu warszawskiego PiS, członek Rady Politycznej PiS, koordynator służby porządkowej ochraniającej marsze pamięci i wydarzenia organizowane przez PiS.

Społecznie prezes Fundacji "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom", od lat współpracujący z Polakami na Kresach, szczególnie na Białorusi. Zarządza również Domem Pielgrzyma Amicus przy parafii Świętego Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Czytaj również: "Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Trzaskowski o pomniku smoleńskim: jestem przeciwnikiem tego, by zniknął z placu Piłsudskiego
Trzaskowski o pomniku smoleńskim: jestem przeciwnikiem tego, by zniknął z placu PiłsudskiegoTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl