Wielu oszukanych, ten sam przestępca. Brał zaliczki za wynajem mieszkania, a później znikał

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
KSPZatrzymany mężczyzna

Robert Szumiata, oficer prasowy śródmiejskiej policji poinformował o zatrzymaniu 33-latka podejrzanego o oszustwa przy wynajmie mieszkań. Mężczyzna poprzez jeden z popularnych portali internetowych zamieszczał ogłoszenia, brał zaliczki za wynajem lokalu, a później znikał. 

33-latek prosił zgłaszające się do niego osoby zainteresowane wynajmem mieszkania o przelanie na konto określonej sumy pieniędzy tytułem zaliczki. Po uzyskaniu pieniędzy kontakt z nim się urywał, a klienci pozostawali z niczym. - 33-latek uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu zaraz po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za podobne przestępstwa - podał Szumiata.

Dodał, że policjanci prowadzący tę sprawę ustalili na razie jednego pokrzywdzonego, który stracił w ten sposób 2,6 tys. zł. Wiadomo jednak, że oszukanych w ten sposób osób było znacznie więcej. - Skusiła ich niska cena najmu mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast w Polsce. Ofiarą 33-latka padli głównie obcokrajowcy oraz uchodźcy zza wschodniej granicy. Mężczyzna wykorzystał ich nieznajomość zasad najmu mieszkań na lokalnym rynku oraz trudną sytuację życiową - poinformował podinsp. Robert Szumiata.

Apel policji

Podczas zatrzymania okazało się, że 33-latek jest też poszukiwany za oszustwa przez policję oraz prokuratury w Wieluniu i Zduńskiej Woli. Mężczyzna usłyszał już zarzut oszustwa za co kodeks karny przewiduje do ośmiu lat więzienia.

Policja zwraca się także, z apelem do osób, które padły ofiarą 33-latka, aby zgłosiły ten fakt w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I przy ulicy Wilczej 21 lub w najbliższej jednostce policji. - "Policjanci przestrzegają jednocześnie wszystkich, którzy w podobny sposób będą szukać mieszkań do wynajęcia, aby sprawdzały dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania takim lokalem oraz ich autentyczność. Należy także sprawdzić tożsamość ogłoszeniodawcy i nie przekazywać mu pieniędzy, jeśli mamy uzasadnione podejrzenia co do legalności takiej transakcji. W każdym z takich przypadków należy niezwłocznie powiadomić policję - podkreślił Szumiata.

Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych26.02 | - Cyberprzestępcy wykorzystują metody bardzo zaawansowane. Gdy dostaniemy mail, który wydaje nam się podejrzany musimy uważnie przyjrzeć się adresowi, z którego go otrzymaliśmy - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS Aleksandra Kopciuch z Fundacji "Bezpieczna Cyberprzestrzeń".TVN24 BiS

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości