Cztery tysiące uczestników Biegu Konstytucji 3 Maja. Wasiewicz i Szmit zwycięzcami

Utrudnienia w związku z Biegiem Konstytucji 3 Maja
"Piękna rocznica, piękne święto"
Źródło: TVN24

W środę po raz kolejny odbył się Bieg Konstytucji 3 Maja. W tegorocznej edycji zmieniła się znana od lat trasa. Uczestnicy, było ich cztery tysiące, biegli Nowym Światem i mostem Poniatowskiego. Organizatorzy zapewniali, że trasa jest bardziej spektakularna i lepiej nawiązuje do wydarzeń związanych z uchwaleniem konstytucji. Były spore utrudnienia w ruchu.

Ostatni uczestnicy dobiegli na metę chwilę po godzinie 11. Jeżeli chodzi o zwycięzców, triumfował Krzysztof Wasiewicz z czasem 14.56. Na podium stanęli też Rafał Gontarczyk (15.12) i ubiegłoroczny zwycięzca Taras Telkowski z Białorusi (15.17).

Jako pierwsza z kobiet na mecie była Joanna Szmit, która uzyskała czas 18.24. Drugie miejsce zajęła Izabela Wiercioch (19.12), a trzecia była Katarzyna Czerwińska (19.14).

Były spore utrudnienia

Bieg rozpoczął się o godz. 10, wziął w nim udział reporter TVN24 Adrian Mielnik. - Za mną biegacze, cztery tysiące osób, z Warszawy, z Polski, ale też dużo osób zza granicy przyjechało tutaj, aby świętować 232 rocznicę uchwalenia konstytucji - relacjonował chwilę przed startem.

Bieg ruszył kilka minut po 10. Chwilę później na trasę wyruszyła grupa nordic walking, a urzędnicy poinformowali o utrudnieniach.

"W związku z organizacją 31. Biegu Konstytucji 3 Maja autobusy i tramwaje kursujące ciągiem Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Poniatowskiego skierowane zostały na trasy objazdowe" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Tramwaje linii 9, 22 i 24, po stronie Śródmieścia dojeżdżały na pl. Starynkiewicza, a na Pradze na pętlę Ratuszowa-ZOO. Składy linii 7 jeździły przez most Śląsko-Dąbrowski.

Zmienionymi trasami kursowały również autobusy linii 109, 111, 117, 123, 127, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 521. Te, które przekraczają Wisłę, zostały skierowane na most Łazienkowski; z wyjątkiem 166.

31. edycja

Gospodarzem imprezy było miasto stołeczne Warszawa, a współorganizatorami Aktywna Warszawa i Fundacja "Maraton Warszawski".

- Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje już 31 edycję Warszawskiej Triady Biegowej. To bieg z olbrzymią tradycją, starszy od wielu zawodników biorących w nim dziś udział. Jednocześnie impreza cały czas się zmienia. W tym roku zawody odbędą się na całkiem nowej trasie ze startem i metą na Nowym Świecie. Tę ulicę od wiosny zamieniamy na weekendy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja na Nowym Świecie pojawi się co najmniej tyle samo kibiców, co uczestników biegu – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. 

ZOBACZ: Siłownie plenerowe w Warszawie. Gdzie poćwiczyć na świeżym powietrzu?

Krajobrazowa i symboliczna trasa biegu

Bieg Konstytucji 3 maja jest rozgrywany na dystansie pięciu kilometrów, a sama trasa jest zgodna z atestem PZLA. Biegacze mają na pokonanie dystansu 55 minut. Start i meta zostaną zlokalizowane na Nowym Świecie. "Trasa jest prosta i bardzo szybka. Liczba zakrętów została ograniczona do minimum, a walory estetyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów i miłośników historii" - zapewniał ratusz w komunikacie.

Start i meta zawodów zlokalizowane były na ulicy Nowy Świat, w pobliżu Foksal. Stamtąd zawodnicy przez rondo de Gaulle’a pobiegli południową nitką Alej Jerozolimskich przez most i aleję Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Tam zawrócili i północną stroną alei i mostu Poniatowskiego wrócili do Śródmieścia, gdzie Alejami Jerozolimskimi dotarli do ronda de Gaulle’a, a tam skręcili w Nowy Świat.

ZOBACZ: Atrakcje Parku Kultury w Powsinie. Jak spędzić aktywnie czas w Warszawie.

Trasa symbolicznie nawiązuje do Konstytucji 3 Maja. "Biegacze będą bowiem w obu kierunkach biegli Mostem Poniatowskiego. Nazwisko księcia Józefa Poniatowskiego nieodłącznie wiąże się z wydarzeniami z 1791 roku. Książę Józef należał do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej" - wyjaśniał ratusz.

- Przebieg tegorocznej imprezy jest wyjątkowo atrakcyjny, pełen pięknych widoków, pozwalający uczestnikom podziwiać Warszawę z perspektywy obu stron Wisły. Chodziło o to, aby cztery tysiące zawodników celebrujących z nami święto poczuło miejsce, w którym powstała idea tego kluczowego dla polskiej historii aktu prawnego – powiedziała z kolei Magdalena Skrocka, dyrektorka Warszawskiej Triady Biegowej.

Trasa tegorocznego biegu
Trasa tegorocznego biegu
Źródło: UM Warszawa

Medal dla każdego

Każdy z biegaczy, który dotarł do mety otrzymał pamiątkowy złoty medal. Jego motywem wyróżniającym jest pióro, nawiązujące do aktu podpisania Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 roku.

Przed rokiem warszawski Bieg Konstytucji 3 maja wynikiem 16.35 wygrała utytułowana polska maratonka Iwona Bernardelli.

Najszybszym mężczyzną był uchodźca polityczny z Białorusi Taras Telkowski, który triumfował czasem 15.29. Biegacz był młodzieżowym reprezentantem swego kraju w lekkoatletyce. Po wymuszonym wyjeździe z ojczyzny otrzymał w Polsce wizę humanitarną.

Czytaj także: