Przebudowa Okrzei. Drogowcy otworzyli oferty. "Jest z czego wybierać".

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie
Historyczny bruk z kamieni polnych na ulicy Okrzei
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Cztery firmy są chętne na wykonanie przebudowy ulicy Okrzei, którą urzędnicy nazwali "praskim odpowiednikiem Traktu Królewskiego". Wszystkie złożone oferty mieszczą się w budżecie.

"Otworzyliśmy właśnie oferty w przetargu na przebudowę ulicy Okrzei na Pradze-Północ. Jest z czego wybierać bo są bardzo dobre" - zakomunikował w czwartek Zarząd Dróg Miejskich.

Przebudową ulicy Okrzei zainteresowane są cztery firmy. Drogowcy wyjaśnili, że wszystkie mieszczą się w przedziale od 20 do 23,5 mln zł i są około 30 procent niższe od założonego kosztorysu.

Poprzedni przetarg na przebudowę ulicy ZDM unieważnił. Jak tłumaczył nam rzecznik stołecznych drogowców Jakub Dybalski, zaszła konieczność zmiany trybu postepowania z krajowego na unijny. Jego kontynuacja w trybie krajowym "oznaczała ryzyko jego podważenia i unieważnienia na etapie wyboru wykonawcy". - W związku z tym zdecydowaliśmy się zamknąć postępowanie w dotychczasowej procedurze i kontynuować wybór wykonawcy w nowej - mówił Dybalski.

Urzędnicy podkreślają, że Okrzei ma być praskim odpowiednikiem Traktu Królewskiego i naturalnym przedłużeniem mostu pieszo-rowerowego, który pod koniec marca obchodził swoje pierwsze urodziny.

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie
Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie
Źródło: ZDM

Zmiany na Okrzei

Po przebudowie ulica Okrzei ma być przestrzenią z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Zamiast asfaltu będzie tu kamienna nawierzchnia i szpalery drzew. Ulica pozostanie jednokierunkowa, dla aut i autobusów przewidziano jeden pas ruchu. Dziś od Wybrzeża Szczecińskiego do Jagiellońskiej (ten fragment będzie zmodernizowany) ulica jest dwupasmowa, poza krótkim odcinkiem między Panieńską a Krowią, gdzie jest jeden pas ruchu.

Według projektu po północnej stronie ulicy Okrzei ma powstać dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach szerokie deptaki dla pieszych i miejsce na ogródki gastronomiczne. W przedstawionym schemacie przekroju ulicy nie ma miejsc parkingowych. Urzędnicy wskazali, że te dla dostawców oraz osób z niepełnosprawnościami zostaną uwzględnione.

Ponadto wyniesione zostaną centralne części skrzyżowań z ulicami Panieńską, Krowią i Sierakowskiego.

W ramach planowanych zmian na ulicy posadzone zostaną 74 drzewa. Oprócz tego pojawią się rabaty kwiatowe, krzewy i mała architektura. Na Okrzei pojawią się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony. Drzewa posadzone zostaną w stelażach, jak na tzw. placu Pięciu Rogów.

Przebudowa obejmie również modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.

Przekrój ulicy Okrzei przed i po przebudowie
Przekrój ulicy Okrzei przed i po przebudowie
Źródło: ZDM Warszawa

Nowy pomysł na Starą Pragę

Jak informuje ZDM, kolejnym etapem zmian na prawym brzegu Wisły będzie konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. "W najbliższym czasie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy ogłosi konkurs, który obejmie m.in. plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego, ulicę Floriańską oraz pl. Weteranów 1863 r. Jego głównym celem będzie wyłonienie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która w jak największym stopniu umożliwi poprawę jakości i dostępności przestrzeni publicznej oraz ułatwienie komunikacji pieszej i rowerowej w tym obszarze" - podsumował ZDM.

Czytaj także: