Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie poinformował w mediach społecznościowych o wprowadzeniu tymczasowego zakaz kąpieli na kąpielisku "Plaża Miejska" przy ul. Retmańskiej w Serocku, a także na kąpielisku "Dzika Plaża" przy ul. Zegrzyńskiej w Nieporęcie z powodu wystąpienia nadmiernego zakwitu sinic.
"Zakaz obowiązuje do czasu wydania przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie bieżącej oceny o przydatności wody w kąpielisku do kąpieli" - przekazał legionowski sanepid w mediach społecznościowych.
Poinformował również, że przy ul. 600-lecia w Wieliszewie woda do kąpieli spełnia obowiązujące wymagania.
W Serwisie Kąpielowym utworzonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego znajduje się wyszukiwarka kąpielisk, w którym aktualizowane są dane o zbiornikach wodnych. Można tam sprawdzić, czy w danym miejscu woda jest przydatna do kąpieli.
Czym są sinice i jak mogą nam zaszkodzić?
Sinice są bakteriami, które zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na naszej planecie. Mogą się osiedlać w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Można je znaleźć m.in. w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, w gorących źródłach, w wodach słonych i słodkich.
Bakterie są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH, a gdy nie ma ich za dużo, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych.
Zakwit sinic ogranicza ilość tlenu i światła, które nie mogą dotrzeć do głębszych warstw wody, powodując tym samym obumieranie żyjących tam organizmów, co powoduje brzydki wygląd i zapach wody.
Niektóre z sinic występujące w wodach, produkują toksyny, które mogą wywołać u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, wysypkę na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę, a także bóle mięśni i stawów.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN