Domy odcięte od drogi, mieszkańcy w woderach. Bug wylewa, sytuacja w okolicach Wyszkowa wciąż niestabilna

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Powódź w Młynarzach pod Wyszkowem
Powódź w Młynarzach pod WyszkowemTVN24
wideo 2/2
Powódź w Młynarzach pod WyszkowemTVN24

Sytuacja na rzece Bug na Mazowszu jest wciąż niestabilna. W okolicach miejscowości Młynarze była reporterka TVN24 Marta Abramczyk. Do samej miejscowości dostać się trudno. Mieszkańcy mają trudności z dotarciem do pracy czy szkoły. W pokonaniu zalanej drogi pomagają im strażacy.

Reporterka znajdowała się w środę rano na drodze, która jest zalana. Wcześniej mieszkaniec z plecakiem próbował przedostać się przez nią w woderach.

- Domy, które są tam oddalone, które widzimy z dosyć dalekiej perspektywy, są właściwie odcięte od tej głównej drogi. Ludzie próbują tutaj różnymi sposobami na drugą stronę się przedostać. Jedni pieszo, drudzy próbują tutaj organizować jakieś większe terenowe samochody i w taki sposób dostać się chociażby do sklepu, do szkoły, czy też niektórzy muszą dojechać do pracy - tłumaczyła reporterka po godzinie 9.30.

Mieszkaniec, którego uchwyciła kamera TVN24, zrezygnował. Początkowo próbował pokonać zalaną drogę.

Wysoki stan wody w rzece Bug
Wysoki stan wody w rzece BugTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Woda opada

- Wczoraj było gorzej. Dzisiaj już opada woda, tak że mam nadzieję, że będzie coraz lepiej - powiedział w rozmowie z reporterką jeden z mieszkańców, który próbował pokonać zalaną drogę.

- Stamtąd spłynęła woda i lód się zatrzymał na krawędzi tej i się skończyła woda. Ja zepchnąłem lód i popłynął w tamtą stronę. I wtedy będzie woda opadała, bo tak to nie opadnie - pokazał inny mieszkaniec. Jak dodał, lodu będzie coraz mniej z dnia na dzień. - Jeżeli będzie na plusie (temperatura - red.), to bądźmy dobrej myśli - stwierdził.

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na portalu X, że dziś wojsko będzie skierowane w te strony po to, żeby pomagać mieszkańcom. Cały czas jest tutaj policja i straż pożarna. Strażacy przyjeżdżają quadami, ale też swoimi wozami. - Po to, żeby przewozić chociaż dzieci do szkoły - wytłumaczyła reporterka.

Stacja hydrologiczna w Wyszkowie pokazuje w środę, że stan wody to aktualnie 528 centymetrów. Stan alarmowy to 450 centymetrów. Odnotowano jednak spadek. Około północy poziom Bugu sięgał 539 centymetrów. Najgorsza sytuacja była w niedzielę, kiedy w kulminacyjnym momencie stan rzeki wynosił 548 centymetrów.

Wieś odcięta

We wtorek w związku z częściowym zalaniem wsi Młynarze (gm. Zabrodzie) zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski i strażacy.

Wiceszef MSWiA, który we wtorek rozmawiał z jedną z rodzin z zalanego gospodarstwa, przekazał, że wskutek wystąpienia wody z Bugu wieś Młynarze została praktycznie odcięta od pozostałej części gminy. Dodał, że wskutek zalania drogi powiatowej do wsi mogą dostać się jedynie samochody terenowe lub uterenowione, dlatego dzieci do autobusu szkolnego dowożone są wozami strażackimi.

- Obecnie wieś nie wymaga ewakuacji, dostęp do niej jest jednak ograniczony. Część mieszkańców przeniosła się na razie do swoich najbliższych. Dziś rozmawiałem z jedną z rodzin, których budynek jest zalany, wokół jest woda, trudny dostęp do obiektu. Zalanych jest też wiele budynków letniskowych - powiedział Leśniakiewicz.

Alarm w pięciu powiatach

We wtorek wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego.

W komunikacie podkreślono, że sytuacja na Bugu jest dynamiczna z powodu rozległej pokrywy lodowej, która pękając tworzy zatory lodowe. Powoduje to lokalne piętrzenie wód, podtopienia dróg i posesji. "W powiecie wyszkowskim największe zagrożenie podtopieniami dotyczy: miejscowości Młynarze i Słopsk w gminie Zabrodzie, gminy Wyszków, gminy Brańszczyk" - wskazano.

Mazowieckie. Alarm przeciwpowodziowy w pięciu powiatachtvn24.pl

Możliwe wysadzenie zatoru

Wiceszef MSWiA podkreślił, że wodowskazy na razie nie pokazują wzrostu wody, jednak na spotkaniu w ramach powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zarekomendowano, aby poprosić wojsko o ocenę sytuacji na ewentualność użycia ciężkiego sprzętu. Dodał, że obecnie taka sytuacja nie występuje. Jednocześnie zwrócił uwagę, że powyżej Wyszkowa na Bugu są zatory, które - jeśli zostaną przerwane - spiętrzą wodę poniżej tej miejscowości. - W razie takich okoliczności być może trzeba będzie podejmować decyzję o wysadzaniu zatoru - przekazał.

Leśniakiewicz zapewnił, że MSWiA dysponuje środkami na usuwanie skutków powodzi. Dodał, że władze samorządowe zostały poinformowane, że gdy woda opadnie, konieczne będzie powołanie komisji do oceny skutków tego zdarzenia, które oszacują szkody. Przypomniał, że wójtowie mają możliwość uruchamiania środków na doraźną pomoc do 6 tys. zł.

Sołtys wsi Młynarze Adam Sykulski powiedział, że obecnie oszacowanie strat jest jeszcze niemożliwe, jednak już teraz wiadomo, że praktycznie wszystkie pola uprawne zostały zalane wodą. W związku z tym zniszczone zostały uprawy ozime.

Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.

Autorka/Autor:katke/PKoz

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czwartek, 30 maja, w różnych częściach stolicy odbędą się procesje w związku ze świętem Bożego Ciała. W niedzielę, 2 czerwca, z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy z kolei pielgrzymka. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl