Przeniosą popiersie Gabriela Narutowicza. Stanie w miejscu pawilonu tramwajarzy

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
UM WarszawaPopiersie prezydenta Gabriela Narutowicza

Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na koncepcję posadowienia popiersia prezydenta Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia. Postument zostanie przeniesiony z obrzeży placu w jego bardziej reprezentacyjną część - w miejsce, gdzie dziś stoi pawilon tramwajarzy. W tym roku mija 100 lat od morderstwa pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej.

- Rada Miasta Stołecznego Warszawy ogłosiła rok 2022 rokiem Gabriela Narutowicza. Na razie setną rocznicę śmierci prezydenta chcemy upamiętnić ustawieniem na placu Narutowicza jego popiersia i zagospodarowaniem otaczającego go terenu. Dlatego ogłaszamy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej lub architektoniczno-rzeźbiarskiej posadowienia pomnika naszego bohatera - powiedziała cytowana w komunikacie ratusza Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

W komunikacie wskazano, że zadanie konkursowe polega na przygotowaniu koncepcji nowego posadowienia popiersia prezydenta Narutowicza w obrębie placu jego imienia. Zgodnie z założeniami, koncepcja "powinna przewidywać towarzyszącą pomnikowi inskrypcję upamiętniającą, w postaci imienia i nazwiska oraz dat życia, z możliwością rozbudowania inskrypcji, przy założeniu dowolności formy". Cokół, na którym stanie popiersie, "musi zapewniać właściwą ekspozycję oraz podkreślać walory artystyczne popiersia". Jednocześnie ratusz zapewnia, że pozostawia uczestnikom konkursu "swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu".

Termin składania ofert mija 28 lutego.

W miejscu pawilonu tramwajarzy

W regulaminie konkursu ratusz wskazał nową lokalizację dla pomnika. "W planowanej lokalizacji znajduje się obecnie budynek ekspedycji Tramwajów Warszawskich. Obecnie jest procedowana jego relokacja, zatem pomnik i zagospodarowanie jego otoczenia należy projektować tak, jakby budynek już nie istniał" - czytamy w regulaminie.

"Optymalną lokalizacją pomnika jest najbardziej południowy fragment obszaru zieleni, projektowanego między ciągiem pieszym, prowadzącym z ul. Supińskiego do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, a ciągiem tramwajowym w osi ul. Filtrowej" - wskazano w dokumencie. "Pomnik winien być zlokalizowany w obrzeżnej części obszaru zieleni, tak, aby obszar ten stanowił atrakcyjne tło upamiętnienia, a jednocześnie upamiętnienie było bezpośrednio dostępne i dobrze eksponowane z głównej płyty placu Narutowicza i ciągu ul. Supińskiego - kościół. Pomnik powinien być frontem zwrócony w stronę południowo-wschodnią" - dodano.

Pomnik będzie elementem docelowego zagospodarowania placu Narutowicza, ale zostanie tam ustawiony jeszcze przed jego kompleksową przebudową. "Tym samym, uczestnicy konkursu powinni z jednej strony przygotować koncepcję zagospodarowania terenu wokół pomnika w taki sposób, by stała się ona integralną częścią ogólnej koncepcji przebudowy placu, z drugiej zaś tak, by jej realizacja w istniejącym otoczeniu nie miała charakteru rażącego" - wskazano w zaleceniach.

Zgodnie z założeniem, wysokość pomnika nie może przekraczać sześciu metrów.

Plac Narutowicza w WarszawieUM Warszawa

Na pomnik zabrakło pieniędzy

5 grudnia 1992 położono na miejscu przyszłego pomnika płytę z piaskowca z napisem: "Na tym skwerze zostanie wzniesiony pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza". Z powodu braku środków zrezygnowano z budowy pomnika, zastępując go popiersiem Narutowicza według dwukrotnie powiększonej rzeźby Edwarda Wittiga znajdującej się w auli Politechniki Warszawskiej. Ustawiono je na cokole z polerowanego granitu.

Monument odsłonięto 9 grudnia 2002, obok ustawiono tablicę z informacjami o prezydencie.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odnalezieniu oryginalnych form gipsowych używanych w fabryce Braci Łopieńskich do wyrobu rzeźb z brązu. Wśród nich znalazła się między innymi pośmiertna maska prezydenta Gabriela Narutowicza:

"To niesamowite znalezisko"
"To niesamowite znalezisko"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości