Życie związali z Warszawą

Ostatnie pożegnanieArchiwum TVN 24, Wikipedia

Artyści, dziennikarze, pisarze, naukowcy, politycy... Od poprzedniego dnia Wszystkich Świętych odeszło od nas wielu ludzi, którzy swoje życie związali z Warszawą.

Pierwszy premier III Rzeczypospolitej

Polityk, publicysta, współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności Tadeusz Mazowiecki zmarł pod 28 października, w wieku 86 lat.

W niedzielę odbędzie się jego pogrzeb, zaś w sobotę można oddać hołd zmarłemu - czytaj więcej.

Więcej na temat Mazowieckiego w raporcie tvn24.pl.

Wspomnienie o Tadeuszu Mazowieckim
Wspomnienie o Tadeuszu Mazowieckimarchiwum TVN 24

Prymas, inicjator budowy Świątyni Opatrzności

23 stycznia, pod długiej chorobie, zmarł prymas senior kard. Józef Glemp - przez 23 lata przewodził Konferencji Episkopatu Polski. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.

Urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. W wieku 52 lat Józef Glemp został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, prymasem Polski.

Ostatnie lata życia prymas senior spędził w swojej rezydencji w warszawskim Wilanowie. Kard. Glemp zainicjował tam budowę świątyni Opatrzności Bożej, w której znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Był honorowym obywatelem Warszawy.

Zgodnie ze swą wolą, został pochowany w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry - czytaj więcej.

Pogrzeb Józefa Glempa
Pogrzeb Józefa Glempaarchiwum TVN 24

Autorka kryminałów, miłośniczka wyścigów

Wspomnienie o Joannie Chmielewskiej
Wspomnienie o Joannie Chmielewskiejarchiwum TVN 24

Nie przeczytamy już nowych książek Joanny Chmielewskiej. 81-letnia autorka wielu kryminałów zmarła 7 października 2013. Właściwie nazywała się Irena Kuhn. Była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracowała m.in. przy budowie Domu Chłopa.

W 1946 roku zadebiutowała powieścią "Klin", przełomem w jej twórczości stał się jednak opublikowany w 1973 roku "Lesio". Porzuciła architekturę i odtąd żyła z pisania. Rosjanie, którzy bardzo sobie cenią twórczość Chmielewskiej, określają jej książki mianem "kryminały ironiczne". Sama autorka określała swoje powieści mianem "sensacji humorystycznych". Pisarka kochała konie. Była stałą bywalczynią Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. Nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy.

Twórca pokoleniowych powieści

Wspomnienie o Edmundzie Niziurskim
Wspomnienie o Edmundzie Niziurskimarchiwum TVN 24

Trzy dni później dotarła do nas informacja o śmierci innego popularnego pisarza, twórcę klasyki literatury młodzieżowej Edmunda Niziurskiego.

Niziurski urodził się 1925 r. w Kielcach. Studiował w Lublinie i Krakowie, ale od 1952 roku mieszkał w Warszawie. Najbardziej znane powieści Niziurskiego dla młodzieży to: "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali", "Adelo, zrozum mnie", "Awantura w Niekłaju".

- Moje kryterium literatury jest takie, że do literatury należy książka, do której się wraca. Reszta to obiekty jednorazowego użytku. Do większości się nie wraca, do Niziurskiego wracało się wielokrotnie. Na jego powieściach wychowały się różne pokolenia – powiedział po śmierci Niziurskiego pisarz Jerzy Pilch.

Wybitna dziennikarka

Wspomnienie o Teresie Torańskiej
Wspomnienie o Teresie Torańskiejarchiwum TVN 24

Na początku stycznia 2013 roku pożegnaliśmy także Teresę Torańską, dziennikarkę, autorkę książek i filmów dokumentalnych. Torańska była z wykształcenia prawnikiem, ale pokochała dziennikarstwo. Zasłynęła książką "Oni" (1985), na którą składają się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami, Pozycję przetłumaczono na kilkanaście języków i weszła do kanonu lektur uniwersyteckich.

Kontynuacją książki "Oni" był wydany w 1994 r. kolejny zbiór wywiadów pt. "My". Złożyły się na niego wywiady z bohaterami z drugiej strony barykady: m.in. Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jackiem Merklem, Wiktorem Kulerskim, Jarosławem Kaczyńskim, Piotrem Szczepanikiem i Janem Rulewskim.

Twórczyni warszawskiego modernizmu

W tym samym miesiącu odeszła od nas Zofia Garlińska-Hansen, architektka, przedstawicielka modernizmu. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Razem z mężem Oskarem Hansenem zaprojektowała kilka modelowych osiedli np. Rakowiec i Przyczółek Grochowski.

Została pochowana na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Fotograf Solidarności

13 listopada 2012 zmarł Erazm Ciołek, najsłynniejszy z fotografów Solidarności. W 1957 roku rozpoczął studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ale ich nie ukończył, bo wciągnęły go fotografia i dziennikarstwo. Robienia zdjęć nauczył się sam. Pracował w Centralnej Agencji Fotograficznej i tygodniku "Polityka", ale zasłynął jako ten, który uwiecznił na kliszach zryw Solidarności.

Często był jedynym fotoreporterem dopuszczonym do tajnych spotkaniach opozycji. W 1980 roku był w Stoczni Gdańskiej, oddając entuzjazm pierwszych strajków. Fotografował także obrady Okrągłego Stołu w 1989 r. Strona rządowa nie chciała się zgodzić na jego obecność, ale po interwencji Lecha Wałęsy Ciołek zdobył przepustkę.

Znawca Piłsudskiego

Na zawsze pożegnaliśmy także historyka prof. Andrzeja Garlickiego. Był przez pond pół wieku związany z Uniwersytetem Warszawskim. Studia historyczne ukończył tu w 1956 roku. Potem był wykładowcą, pod koniec lat 80. dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał nawet jeden z tomów dziejów swojej macierzystej uczelni. Zajmował się historią najnowszą Polski.

Był autorem wielu książek o Józefie Piłsudskim, Legionach i II Rzeczypospolitej.

Żołnierz AK, varsavianista, historyk

Warszawa straciła także historyka i varsavianistę z Polskiej Akademii Nauk Krzysztofa Dunina-Wąsowicza. Od zawsze był związany ze stolicą. Tu się urodził, tu ukończył gimnazjum i liceum im. Poniatowskiego. Maturę zdał jako uczestnik tajnego nauczania. Studiował na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w pułku Baszta, współpracował z Radą Pomocy Żydom Żegota. W 1944 roku został aresztowany, potem wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, z którego uciekł podczas ewakuacji w lutym 1945.

Po wojnie był autorem 22 książek i 420 prac naukowych z historii nowożytnej i najnowszej.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarli także:

Prof. Krzysztof Tomasz Niemiec - specjalista położnictwa i ginekologii. Od początku pracy zawodowej do 2009 r. kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Był jednym z pierwszych w Polsce lekarzy zajmujących się osobami zakażonymi wirusem HIV.

Maria Fołtyn - wybitna śpiewaczka i reżyserka operowa. Debiutowała w 1949 roku tytułową rolą w operze "Halka" Stanisława Moniuszki. Partie moniuszkowskie należały do jej najwybitniejszych ról w karierze.

Andrzej Dłużniewski - malarz, rysownik, twórca instalacji artystycznych, pisarz, długoletni profesor warszawskiej ASP.

Aleksander Wieczorkowski - dziennikarz, felietonista, eseista i pisarz. Pracował m.in. we "Współczesności", "Przeglądzie Kulturalnym", "Polityce", "Życiu Warszawy", współpracował z Polskim Radiem.

Prof. Michał Kulesza - prawnik, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu, teoretyk administracji, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego.

Prof. Krzysztof Michalski, wykładowca filozofii na Uniwersytecie w Bostonie i Uniwersytecie Warszawskim. Był autorem prac na temat filozofii Martina Heideggera i Edmunda Husserla. Stworzył wraz z prof. Marcinem Królem cykl "Debat Tischerowskich" na UW.

Marek Jackowski, muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor; jeden z twórców Maanamu.

Jarosław Śmietana, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych. Od 1982 był liderem następujących formacji: "Sounds", Big Band "Symphonic Sound Orchestra", "Polish Jazz Stars Band". Był także jednym z liderów popularnego "Namysłowski-Śmietana Quartet".

PAP/tvn24.pl/b

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN 24, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24