Przewodniczący OPZZ Jan Guz zapowiedział, że wśród postulatów związkowców będą także: zapewnienie możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn oraz obniżenie podatków dla najmniej zarabiających.
Związkowcy chcą też rozwiązania problemów w poszczególnych branżach.
Cztery "gałęzie"
Protestujący zamierzają przejść czterema trasami, by spotkać się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wszystkie manifestacje wyruszą o godzinie 11. Jedna kolumna ruszy sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika i przejdzie Świętokrzyską, skręci w Jasną i z Kruczej w Aleje Jerozolimskie do Brackiej. Dalej trasa tej grupy będzie wiodła przez plac Trzech Krzyży przed KPRM w Alejach Ujazdowskich.
Druga grupa - strażaków - zaplanowała przemarsz z ul. Podchorążych przez Gagarina i Belwederską przed KPRM.
Trzecia - nauczycieli - spotka się przed Torwarem i przejdzie Łazienkowską, Górnośląską i Piękną do Alej Ujazdowskich i wejdzie w aleję Szucha przed siedzibę MEN. Stamtąd przez Bagatelę zawróci przed gmach kancelarii.
Czwarta grupa - transportowców - spotyka się przed Pałacem Kultury i Nauki i przejdzie Alejami Jerozolimskimi do Kruczej i Wspólnej przed ministerstwa skarbu, infrastruktury i rozwoju oraz gospodarki. Dalej manifestanci przejdą na plac Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi przed KPRM.
Przemówienia pod siedzibą premier zaplanowane są na godzinę 13. Protest ma zakończyć się około godziny 16.
"Dialog społeczny był fikcją"
We wtorek OPZZ opublikował list otwarty, w którym przypomniał, że projekty odpowiednich ustaw autorstwa związku zalegają w sejmowej "zamrażarce".
Zarzucał w nim także rządowi, że "dialog społeczny był fikcją i dopiero teraz Rada Ministrów zdecydowała się na rozmowy o nowej formule dialogu, przygotowanej przez stronę społeczną, ale wciąż lekceważy postulaty pracownicze".
Osobny protest zaplanowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
Zamierzają oni ruszyć sprzed Torwaru, przejść do ulicy Pięknej przed siedzibę PSL i dalej Alejami Ujazdowskimi dojść przed kancelarię premiera, gdzie trwa rolniczy protest w formie namiotowego "zielonego miasteczka". Około 13 zaplanowano tam konferencję prasową na temat dalszej akcji protestacyjnej.
Utrudnienia w ruchu
W związku z przemarszami mieszkańcy Warszawy i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Trasami objazdowymi będą kierowane autobusy. Ulice, którymi będą szły zgromadzenia, na czas przemarszu, będą dynamicznie wyłączane z ruchu.
Policja przygotowuje się do zabezpieczania sobotnich zgromadzeń, funkcjonariusze z Warszawy mają być wspomagani przez policjantów z innych garnizonów w Polsce.
Od sobotniego poranka działa w Komendzie Stołecznej specjalna infolinia dla mieszkańców Warszawy m.in. z informacjami na temat utrudnień w ruchu drogowym.
CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH W WARSZAWIE.
Trasy marszów
PAP/dln//plw