Zobacz program obchodów rocznicy powstania w getcie

Pamięć o getcie
Pamięć o getcie
TVN 24
Pamięć o getcieTVN 24

Trzy dni potrwają uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Poza częścią oficjalną przygotowano spotkania, warsztaty i koncerty. W sobotę warszawiacy po raz pierwszy będą mogli obejrzeć wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich.

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

W piątek o godz. 10.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, inni przedstawiciele świata polityki i środowisk żydowskim oddadzą hołd powstańcom.

Potem wszyscy przemaszerują przed pomnik Umschlagplatz.

Tego dnia zostanie również zainaugurowana akcja "Żonkile", która ma przypomnieć warszawiakom o żydowskim zrywie z 1943 roku. Żonkile składał co roku w miejscach związanych z Zagładą Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Kwiaty te stały się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Do niedzieli kilkuset wolontariuszy będzie je rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile-znaczki, które będzie można przypiąć do ubrań.

O godz. 20.00 w nowym budynku Muzeum Historii Żydów odbędzie się koncert "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". To projekt jazzmana Wojtka Mazolewskiego, inspirowany pieśniami lewicowej żydowskiej partii Bund, której członkiem był Marek Edelman. O godz. 21.30 uruchomiona zostanie instalacja świetlna upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. Sprzed budynków muzeów Historii Żydów Polskich i Powstania Warszawskiego skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła.

SOBOTA, 20 KWIETNIA

W sobotę swoje podwoje otworzy dla zwiedzających Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzie to tzw. małe otwarcie, ponieważ w podziemiach co najmniej do stycznia 2014 trwać będzie instalacja ekspozycji. Ale nie oznacza to, że do tego momentu muzeum będzie martwe. W gotowych już przestrzeniach odbywać się będą koncerty, spotkania, pokazy filmowy czy warsztaty. 19 i 20 kwietnia placówka organizuje pierwsze w swojej historii Dni Otwarte. Co godzinę organizowane będą spacery dla dzieci i dorosłych, podczas których goście poznają architekturę niezwykłego budynku zaprojektowanego przez Rainera Mahlämakiego.

W holu głównym przez całe dni otwarte goście będą mogli podzielić się swoimi wizjami dotyczącymi muzeum zawieszając zapisane karteczki na drzewku życzeń.

W audytorium pokazany zostanie filmu "Rotem". Dokument Agnieszki Arnold opowiada o Symsze Ratajzerze Rotemie ps. Kazik, bojowniku powstania. Wykład pt. "Codzienność życia i śmierci. Emanuel Ringelblum i podziemne archiwum warszawskiego getta" wygłosi prof. Samuel Kassow z Trinity College w Hartfor. Dzień zakończy spektakl "Mapy pamięci" przygotowany w oparciu o teksty Marka Edelmana.

NIEDZIELA, 21 KWIETNIA

Spacery po muzeum będą kontynuowane także w niedzielę.

O godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie z ocalałymi z Holocaustu, podczas którego opowiedzą oni, co działo się za murami getta, jak udało się przedostać na drugą stronę i jak radzą sobie z pamięcią o czasach okupacji. Potem czeka nas jeszcze debata "Trzy razy pod prąd" przybliżająca postaci Raphaela Lemkina, Emanuela Ringelbuma i Jana Karskiego. O godz. 17.00 wystartuje "Masa 43 w hołdzie Bohaterom Getta", czyli przejazd rowerowy upamiętniający Powstanie w Getcie Warszawskim. Wieczorem w muzeum swoją premierę będzie miał film "Ocaleni" Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej. Jego bohaterami filmu są ocaleni z Holokaustu polscy Żydzi, dziś starsi ludzie mieszkający w Polsce i Izraelu, opowiadający co kształtowało ich wojenne losy.

Akt rozpaczy

Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było ok. 70 tys. Żydów prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W MUZEUM JEST WOLNY, ALE NA NIEKTÓRE OBOWIĄZUJE REJESTRACJA. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

bako/pap

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24