31 sierpnia 1980 r. w gdańskiej Stoczni im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienie zawierające 21 postulatów dotyczących m.in. powstania pierwszych w bloku komunistycznym niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, złagodzenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych. Podpisanie porozumienia i powstanie NSZZ "Solidarność" było początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
21 postulatów
Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dokument zawierający 21 postulatów strajkujących stanie się tematem całodobowej akcji muzycznej. – Zaproszeni artyści najpierw wylosują postulat, a potem stworzą do niego muzykę na chór. Mają na to tyko kilkadziesiąt minut, bo o każdej pełnej godzinie muszą wykonać go dla publiczności – opowiada Hanna Nowak-Radziejowska, koordynatorka akcji. – Muzyków i wokalistów z chórów Gre Badanei i Voice & More będzie można podglądać przy także przy pracy. W tym czasie będą także pokazywane materiały archiwalne o "Solidarności" – dodaje nasza rozmówczyni.Do projektu zaproszono m.in. Seana Palmera, Huberta Zemlera, Wacława Zimpla, Dominika Strycharskiego, Michała Zadarę, Raya Dickaty'ego, i Macieja "Bilka Bilona". Akcja odbędzie się w Domu Spotkań z Historią i będzie transmitowana na stronie dsh.waw.pl. Powstanie także film dokumentalny, który premierę będzie miał 31 sierpnia w tym samym miejscu.
Szukając Solidarności / Całodobowa akcja muzyczna Sobota 27.08, godz. 16:00 – niedziela 28.08 godz. 16:00Dom Spotkań z Historią, Karowa 20b/r