Miliardy na metro i tramwaje, znacznie mniej na mieszkania

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na podium Koalicja Obywatelska, zaraz za nią PiS. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Na podium Koalicja Obywatelska, zaraz za nią PiS. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Na podium Koalicja Obywatelska, zaraz za nią PiS. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po Południu TVN24

Z roku na rok dochody Warszawy rosną. Coraz większe są też wydatki. Sprawdzamy, które z nich były priorytetowe podczas kończącej się właśnie pięcioletniej kadencji samorządu.

Warszawa dysponuje kilkukrotnie wyższym budżetem niż inne duże polskie miasta. W ciągu ostatnich pięciu lat kończącej się właśnie kadencji Rafała Trzaskowskiego dochody wzrosły z 18 miliardów złotych w 2019 roku do 21,74 mld w roku 2023. Z danych opublikowanych na stronach ratusza wynika, że wyraźny skok dochodów miasta nastąpił w 2021 roku (o ponad 3 mld zł rok do roku).

Największy dochód miasto czerpie z podatku dochodowego PIT mieszkańców oraz dotacji celowych z budżetu państwa na zadania zlecone. Inne źródła to: podatki dochodowe płacone przez firmy mające siedzibę w Warszawie, środki na projekty w ramach programów unijnych czy z majątku miasta (sprzedaż, najem, dzierżawa, użytkowanie wieczyste).

Wraz ze wzrostem dochodów, rosły też wydatki miasta. Te dzielą się na dwie zasadnicze części: bieżące i majątkowe, czyli inwestycje. Zdecydowaną większość - ok. 80-85 proc. - budżetu, i tak jest we wszystkich większych miastach, pochłaniają te pierwsze. W ciągu pięciu lat wzrosły o ponad 4 miliardy rocznie. W 2019 roku wyniosły 16,3 mld, w 2020 – 17,9 mld, w 2021 – 18,29 mld, 2022 – 18,87 mld, w ubiegłym roku już 20,6 mld. Najwięcej pochłania edukacja od 4,5 do ponad 6 mld. W ostatnich dwóch latach oraz w 2019 roku drugim największym wydatkiem dla miasta była organizacja transportu i komunikacji. To wydatek na poziomie około 3-4 mld rocznie. W pandemicznych latach 2020 i 2021, siłą rzeczy, wzrosły wydatki na ochronę zdrowia. Wówczas to one stanowiły, po edukacji, największe obciążenie dla budżetu.

Metro na szczycie listy wydatków

W rankingu wydatków majątkowych w upływającej właśnie kadencji rekordowy okazał się ubiegły rok. Na inwestycje wydano ponad 3,5 miliarda złotych. Najmniej wydano w 2021 roku – 1,98 mld. W 2019, 2020 i 2022 roku wydatki na inwestycje kształtowały się na podobnym poziomie i wyniosły około 2,3 mld.

Przez całą kadencję zdecydowanie najwięcej pieniędzy szło na projekt i budowę drugiej linii metra. W 2019 roku było to 904,5 mln zł, w 2020 – 850,1 mln, 2021 – 640,1 mln, 2022 – 549,2 mln, a w 2023 roku kolejne 540,7 mln. Dodatkowo na liście wydatków w ubiegłym roku znalazło się 206,6 mln na zakup taboru podziemnej kolejki.

W ciągu pięciu lat rządów ekipy Rafała Trzaskowskiego druga linia wydłużyła się o 11 stacji. We wrześniu 2019 roku otwarto stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. W kwietniu 2020 roku metro dotarło na Wolę, dzięki otwarciu przystanków: Płocka, Młynów oraz Księcia Janusza. Pod koniec czerwca 2022 roku otwarto stacje Ulrychów i Bemowo. We wrześniu tego samego roku oddano przystanki Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Aby dokończyć budowę zaplanowanych stacji na odcinku zachodnim: Lazurowa, Chrzanów, Karolin oraz STP Mory konieczne było podpisanie aneksu do umowy z firmą Gülermak. Podniósł on jej wartość z 1,3 miliarda do 1,95 miliarda złotych. Natomiast termin zakończenia prac przesunięto z kwietnia 2024 na październik 2025. Ale już teraz mówi się, że budowa czterokilometrowego odcinka może przedłużyć się do 2026 roku.

Duże potrzeby tramwajowe

W ostatnich latach wyraźnie widać przełożenie akcentu inwestycyjnego na rozwój transportu szynowego. Nie chodzi tu tylko o kolejne oddawane stacje metra. Miejska spółka Tramwaje Warszawskie została dokapitalizowana trzykrotnie. W 2021 roku na kwotę 100 milionów złotych. W 2022 otrzymała 246 mln, a w zeszłym kolejne 465 mln.

Potrzeby są duże. W marcu tego roku oddano do użytku ponad dwukilometrową linię w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli. Na finiszu jest też budowa zajezdni na Annopolu. Równolegle tramwajarze kładą tory do Wilanowa z odnogami na Sielce wzdłuż ulicy Gagarina i na Stegny w ciągu ul. Św. Bonifacego. Ta potężna inwestycja rozpoczęła się w 2022 roku. Jej harmonogram przewidywał, że będzie gotowa na początku 2024 roku. Termin wydawał się mocno wyśrubowany i szybko okazało się, że nie będzie możliwe jego utrzymanie. Wykonawca prac – Budimex dostał więcej pieniędzy i czasu. Jak wynika z ostatnich deklaracji Rafała Trzaskowskiego tramwaj z pasażerami z ulicy Puławskiej do Wilanowa pomknie we wrześniu. Jednak to, co najbardziej doskwiera mieszkańcom, czyli rozkopane ulice i objazdy, mogą przeciągnąć się aż do 2025 roku.

Pokaźne zastrzyki gotówki pozwalają na planowanie i wdrażanie w życie kolejnych projektów. W lutym tego roku podpisano umowę na budowę linii na Ochocie, która połączy Grójecką z Dworcem Zachodnim.  Ponadto tory powstaną też na ulicy Rakowieckiej na odcinku od Puławskiej do Niepodległości. W październiku 2023 roku miasto wybrało wykonawcę tej inwestycji.

Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w Warszawie
Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w WarszawieTVN24

"Rada przyszłej kadencji powinna zastanowić się nad podwyżkami"

Jak zauważa w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych, mamy do czynienia ze zrywem, jeśli chodzi o inwestycje tramwajowe. - Dosyć długo czekaliśmy na dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie, aby mogła realizować nowe inwestycje – mówi i wylicza te oddane w ostatnim czasie oraz oczekiwane na dolnym Mokotowie i w Wilanowie. – Chciałoby się, żeby było tego więcej. Mam nadzieję, że teraz miasto postara się o środki unijne potrzebne do budowy linii na Gocław, Zieloną Białołękę i trasę w ciągu Modlińskiej – dodaje Furgalski.

Nasz rozmówca chwali miasto za dobrze wydatkowane pieniądze na tabor. – Mamy nowoczesne pojazdy dla Szybkiej Kolei Miejskiej. Miasto kupiło pociągi dla metra. W końcu pojawiły się też nowe tramwaje. Co ważne, miasto planuje wymianę ostatnich, najbardziej wysłużonych składów tramwajowych, co pozwoli osiągnąć 100 procent taboru niskopodłogowego. Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy i wykorzystujemy tę szansę – podkreśla Furgalski.

Zauważa też, że w obecnej kampanii najwięcej mówi się o transporcie zbiorowym i mieszkalnictwie. – To duża zmiana, że to tematy, o których wyborcy chcą słuchać – wskazuje.

Ekspert prognozuje, że coraz lepsza jakość komunikacji miejskiej w Warszawie może okazać się nie do utrzymania. Stolica Polski znalazła się w czołówce metropolii, w których na bilet miesięczny wydaje się najmniej. Taki zakup stanowi zaledwie 1,8 procent przeciętnego wynagrodzenia.

- W tej chwili dobra jakość jest za niewielką cenę. Ale jeśli chcemy to rozbudowywać, to rada miasta przyszłej kadencji powinna zastanowić się nad podwyżkami – podsumowuje Furgalski.

Muzeum i most wysoko w rankingu wydatków

Na liście największych wydatków majątkowych przez cały okres kadencji przewija się budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W 2019 roku przeznaczono na nią 28,4 mln zł, w 2020 – 56,7 mln, w kolejnym roku – 68,5 mln, w 2022 roku dołożono 81,6 mln. W ubiegłym roku wydatki na tę inwestycję okazały się rekordowe i wyniosły 122,9 mln, co w sumie złożyło się na 351 mln. Budowa trwa dalej, ale jest już na finiszu. Otwarcie zaplanowano na 25 października.

Sporą część środków w ostatnich latach pochłonęły też dwie ukończone już inwestycje: przebudowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli 38,5 mln zł w 2022 roku i 43,1 mln zł w 2023 oraz budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę - 24,9 mln zł w 2022 roku i 94,7 mln zł w 2023.

Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ile wydano na mieszkania komunalne?

Trudno nie zgodzić się z Adrianem Furgalskim. Kończącą się właśnie kampanię wyborczą zdominowały tematy komunikacji zbiorowej oraz problem z dostęp do mieszkań komunalnych. Stołeczny ratusz poprosiliśmy o podsumowanie ostatniej kadencji w liczbach.

"Miasto w okresie kadencji poniosło wydatki na wybudowanie, modernizacje i remonty lokali łącznie w wysokości 635 mln zł, z czego: 443 mln zł na remonty pustostanów (309 mln zł) i kompleksowe modernizacje budynków (134 mln zł), 92 mln zł na budowę nowych mieszkań komunalnych i wkłady finansowe do TBS na inwestycje mieszkaniowe" - wskazuje wydział prasowy.

Dalej urzędnicy wyjaśniają, że do najmu przygotowano około 12 tys. mieszkań w wyremontowanych pustostanach, w kompleksowo przebudowanych budynkach wyłączonych z eksploatacji oraz w ramach budowy nowych lokali. "W tej kadencji przekazywaliśmy do udzielenia pomocy mieszkaniowej ponad 2 tys. mieszkań rocznie z tych wszystkich segmentów" - wylicza ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że mieszkania w zasobie TBS wynajmowane są również najemcom, którzy oczekują na najem z mieszkaniowego zasobu miasta (komunalnego). "W okresie tej kadencji Warszawa, tylko w ramach budowy nowych budynków, oddała do użytku prawie 1100 mieszkań, w tym 327 komunalnych i 766 mieszkań w zasobie TBS. W roku 2023 do użytku zostało oddanych 264 mieszkania w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (235 mieszkań przy – Pełczyńskiego i 29 – przy ul. Strzeleckiej)" - precyzuje urząd.

"Działalność samorządu niedostateczna"

Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, przewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii ocenia, że kwota 635 milionów w skali całej kadencji jest zdecydowanie zbyt mała. – Nawet gdyby była ona wydana w jednym roku, to byłaby umiarkowanie ambitna, bo w samym 2023 r budżet wyniósł około 22 miliardy złotych – mówi. – Warszawa jest jednym z kilku miast, które się bogacą, gdzie powstaje najwięcej miejsc pracy. Trudno mówić, że mamy tu do czynienia z erozją bazy podatkowej. Budżet stolicy rósł dość dynamicznie w ostatnich latach. Ale działalność samorządu w zakresie budowania mieszkań komunalnych, społecznych była co najmniej niedostateczna. Nie spełniała założeń, które prezydent Trzaskowski sam sobie postawił w poprzedniej kampanii. Nie wykorzystał też potencjału budżetu miasta oraz dostępnych środków zewnętrznych – uważa.

Nasz rozmówca wskazuje, że o wiele mniejsze miasta i gminy, ze znacznie skromniejszym budżetem lepiej poradziły sobie z budownictwem mieszkań komunalnych. W tym miejscu wymienia Włocławek w województwie kujawsko-pomorskim oraz jeszcze mniejszy Pleszew w Wielkopolsce.

Jan Oleszczuk-Zygmuntowski wylicza, że w samej Warszawie znajduje się około 200 tysięcy pustostanów. Część z nich należy do flipperów, którzy je kupili, ale ich nie wynajmują. Czekają na wzrost wartości nabytej nieruchomości. Nasz rozmówca zaznacza, że aby ukrócić ten proceder, potrzebne są zmiany systemowe.  – Ale jest też druga kategoria: pustostany należące do miasta To są niewyremontowane budynki, lokale w często atrakcyjnych lokalizacjach. Wiele z nich wymaga znacznej pracy. Być może w niektórych da się ocalić tylko fundamenty. Ale te pustostany są do odzyskania. Tylko miasto musi podejść do tych remontów poważnie – podsumowuje Oleszczuk-Zygmuntowski.  

W 2024 roku zakończyła się budowa 72 mieszkań komunalnych przy ul. Stolarskiej. W tym roku ratusz planuje oddać kolejnych 210 mieszkań w zasobie TBS przy Ząbkowskiej i Markowskiej oraz komunalne przy Cyrulików. "W tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym znajduje się ok. 2813 nowych mieszkań komunalnych i TBS" - dodaje stołeczny urząd.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl