Wybory rektora UW. Zostało trzech kandydatów


Trzech kandydatów zostało na placu boju o fotel rektora Uniwersytetu Warszawskiego. W środę zaprezentowali swoją wizję uczelni. Niezależnie od wyniku wyborów, nie zapowiada się na rewolucję.

W przedwyborczym spotkaniu miało wziąć udział pięciu kandydatów wskazanych w zeszłotygodniowym głosowaniu przez elektorów. Prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Tadeusz Tomaszewski, którzy do finałowej piątki przeszli z najmniejszą liczbą elektorskich głosów, zrezygnowali z walki o zaszczytne stanowisko.

W tej sytuacji w największej auli Audytorium Maximum spotkali się trzej pretendenci: prof. Marcin Pałys, prof. Alojzy Nowak i prof. Marek Wąsowicz. Na początek przedstawili 15-minutowe prezentacje.

Pałys: ludzie i świat

- Popatrzmy gdzie jesteśmy i gdzie chcemy dotrzeć. Mamy za sobą cztery pomyślne lata – rozpoczął wystąpienie prof. Marcin Pałys z Wydziału Chemii, który jako jedyny przygotował prezentację multimedialną. Obecny prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej docenił sukcesy ostatniej kadencji - rosnący budżet, liczbę doktorantów i tematów badawczych, oraz rozmach inwestycyjny (24 projekty za ok. miliard złotych). – Chciałbym, żeby to były ambitne cztery lata – deklarował Pałys.

Priorytetem jego kadencji byłoby utrzymanie pozycji najlepszej i największej uczelni w Polsce oraz wzrost pozycji naukowej na arenie międzynarodowej. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim inwestując w ludzi. Prof. Pałys wskazał też na konieczność przyspieszenia informatyzacji uczelni. Z konkretów wymienił budowę domu studenckiego na Służewcu w systemie partnerstwa-publicznego.

Wąsowicz: misja i kultura

Drugi na mównicę wszedł prof. Marek Wąsowicz z Wydziału Prawa i Administracji. W swoim wystąpieniu dużo poświęcił misyjnej i kulturotwórczej roli uczelni. - Cywilizacyjna rola uniwersytetu pozostaje aktualna. Uniwersytet to coś więcej niż przedsiębiorstwo, szkoła wyższa czy zakład pracy – mówił prof. Wąsowicz. Przyszłe zadania sformułował bardzo szeroko. – Mamy tu szczególną misję do wykonania, zmienić zasady prawne i system finansowania dla całego systemu edukacji – tłumaczył. Wystąpienie byłego prorektora UW nie wyszło poza ogólniki. Zabrakło wskazania konkretnych metod w realizacji tych dalekosiężnych planów.

Nowak: jakość i biznes

Trzeci z kandydatów rozpoczął od zaskakującej deklaracji, że dwa poprzednie wystąpienia mogłyby być jego programem. – Uniwersytet Warszawski ma swoją misję, jest nią dążenie do prawdy – mówił prof. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania.

Od pryncypiów szybko przeszedł jednak do konkretów. Zauważył, że kryzys i demografia nie sprzyjają rozwojowi nauki. Jak uniwersytet ma radzić sobie w trudnych czasach? Przede wszystkim powinien podnosić jakość nauczania i badań naukowych, znacznie zwiększyć wymianę naukową i poprawić warunków studiowania. – Ważna jest kontynuacja tego, co zostało zrobione. Takie miejsca nie znoszą rewolucji – tłumaczył dziekan Wydziału Zarządzania. Był to jedyny moment kilkugodzinnego spotkania, kiedy padło słowo "rewolucja" (w negatywnym kontekście).

Prof. Alojzy Nowak postulował nowoczesny marketing, większą obecność w mediach, dywersyfikację przychodów, interdyscyplinarność i bliższą współpracę z biznesem. – Ważne są marzenia i konsekwencja w ich realizacji – podsumował.

Rektor z wyboru, nie z konkursu

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na konfrontację ze społecznością akademicką. Kandydaci odpowiadali kolejno na konkretne pytania, dotyczące bardzo różnorodnej tematyki: e-learningu, nauki języków obcych, miejsc w akademikach, służby zdrowia, stypendiów czy braku utożsamiania się z uczelnią. W wielu sprawach kandydaci mówili jednym głosem, często uciekali w ogólniki.

Dużą ciekawość wzbudziło pytanie o stosunek do konkursów na stanowiska dziekanów i rektora. Prof. Alojzy Nowak, jako jedyny, zadeklarował się jako zwolennik konkursów na stanowiska dziekanów, wobec konkursu na rektora pozostając sceptycznym. Prof. Marcin Pałys przyznał, że wadą wyborów jest to, że nie zawsze wygrywa najlepszy, ale dają one mocniejszy mandat do sprawowania funkcji, niż w przypadku "wynajętego menadżera". – Lepszy system, to ten popierany przez środowiska akademickie – podsumował Pałys. Za podtrzymaniem status quo opowiedział się także prof. Marek Wąsowicz. – Musi funkcjonować jednolita zasada wyboru na wszystkich wydziałach. Wybór jest powszechnie akceptowalną formą – podsumował.

Prorektora już znamy

Sensacyjnie zabrzmiały odpowiedzi na pytanie o kandydaturę na stanowisko prorektora ds. studenckich. Trzej profesorowie zgodnie wymienili nazwisko obecnie sprawującej tę funkcję prof. Marty Kicińskiej-Habior.

Wybory odbędą się 18 kwietnia. Największe szanse na zwycięstwo daje się prof. Pałysowi. Zdobył najwięcej głosów elektorskich (122 głosy). Silną pozycję wyjściową daje mu sprawowane od czterech lat stanowisko prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej. Tę samą funkcję pełniła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, kiedy obejmowała po prof. Piotrze Węgleńskim stanowisko rektora.

Kadencja rektora największej polskiej uczelni twa 4 lata. Można nim zostać maksymalnie dwa razy.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP