Rzeczniczka Konfederacji z dużą szansą na mandat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, a kto się nie dostał?
Kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, a kto się nie dostał?TVN24
wideo 2/4
Kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, a kto się nie dostał?TVN24

Według danych sondażowych late poll przeprowadzonych przez Ipsos, z uwzględnieniem 50 proc. oddanych głosów, dużą szansę na mandat eurodeputowanej ma startująca z okręgu stołecznego Ewa Zajączkowska-Hernik. Popularność zdobyła dzięki stanowisku rzeczniczki prasowej ugrupowania Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka.

Według sondażowni, kandydatka Konfederacji ma duże szansę na mandat, ale - przynajmniej na razie - nie jest to przesądzone.

Wyniki late poll przygotowane przez Ipsos wskazują, że w okręgu numer 4 (w którym mogli głosować mieszkańcy stolicy, okolicznych powiatów oraz wyborcy z zagranicy) Konfederacja zdobyła 9,9 proc. głosów. W skali kraju ten wynik był jeszcze lepszy (11,8 proc.), co ma przełożyć się na sześć mandatów dla ugrupowania.

Zajączkowska-Hernik walczy o mandat z Michałem Szczerbą z KO i Maciejem Koboską z Trzeciej Drogi.

Zajączkowska-Hernik ma 34 lata, z zawodu jest nauczycielką. Od 2014 roku była związana z partią Janusza Korwin-Mikkego w Radomiu. W latach 2016-2023 roku pracowała w mediach. Była dziennikarką w prawicowym portalu wSensie.pl oraz w portalu światrolnika.info. Zajmowała się tematami politycznymi, gospodarczymi i rolniczymi.

Prowadzi swój kanał na YouTube, gdzie opisuje się jako "ekstrawertyczna kochająca żona i mama", która "nie znosi bambinistycznego i infantylnego podejścia do rzeczywistości" oraz jest "twardo stąpającą po ziemi realistką". "Obserwuję politykę, szczególnie związaną z rolnictwem, ale nie tylko. Patrzę na ręce ekoaktywistom i animalsom" - pisze o sobie Zajączkowska-Hernik. W jednym z filmów z 2021 roku przyznała, że kiedyś została nazwana "Ewą od futer", bo zawodowo związana była z hodowlą zwierząt futerkowych.

W listopadzie zeszłego roku w "Tak jest" w TVN24 mówiła, że należy się przyjrzeć ustawie o ochronie zwierząt i ją znowelizować, bo jej zdaniem zawarte w niej uprawnienia skłaniają organizacje prozwierzęce do popełniania nadużyć np. w przypadku odbierania zwierząt właścicielom, którzy źle je traktują.

Twarz Konfederacji

Po raz pierwszy kandydowała do Sejmu w wyborach z 2015 roku z list partii KORWiN w Kaliszu. Uzyskała 1411 głosów i nie zdobyła mandatu poselskiego. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startowała z list Konfederacji z Radomia i zdobyła 7880 głosów, ale ponownie nie pozwoliło jej to na uzyskanie mandatu.

Po wyborach, w grudniu, została rzeczniczką prasową Konfederacji. W filmie na YouTube przyznała, że to dla niej "ogromne wyróżnienie, ale też bardzo duża odpowiedzialność" i docenienie jej "dotychczasowej pracy jako wieloletni dziennikarz". - Mam przygotowaną całą strategię i odpowiednie know-how, żeby Konfederacja weszła na zupełnie inny poziom kontaktu z mediami - powiedziała.

Zajączkowska-Hernik: to z perspektywy naszego bezpieczeństwa dobry sygnał
Zajączkowska-Hernik: to z perspektywy naszego bezpieczeństwa dobry sygnałTVN24

W czasie tegorocznych wyborów samorządowych bezskutecznie walczyła o mandat w sejmiku województwa mazowieckiego. Poparło ją wtedy 9 749 głosujących (co stanowiło 3,73 proc. wszystkich oddanych głosów).

ZOBACZ TEŻ: Grzegorz Braun może stracić konto na YouTube. Usuwane są jego nagrania

Kontrowersje wokół nowej eurodeputowanej

O Zajączkowskiej-Hernik media pisały, gdy zgaszenie przez Grzegorza Brauna świec chanukowych gaśnicą nazwała "happeningiem". - Braun jest artystą, jest reżyserem i być może jest to jego forma ekspresji - mówiła w rozmowie z PAP.

Inne szeroko cytowane słowa padły w jednej z debat przedwyborczych we wrześniu 2023 roku w TVN24. Ówczesna kandydatka Konfederacji do Sejmu została zapytana przez posłankę KO Aleksandrę Gajewską o jej poglądy na aborcję. - Tak się rozmawia z blondynką - odpowiedziała jej Zajączkowska-Hernik, co wywołało zdecydowaną reakcję ze strony pozostałych kobiet obecnych w studiu. Później sytuację tę reprezentantka Konfederacji skomentowała na platformie X: "Wyszło na to, że nazywanie nas 'brunatnymi', czy bezpośrednio mnie 'chamką', a kobiety na nas głosujące 'po prostu głupimi' jest ok, ale nazwanie blondynki 'blondynką' i nawet zasugerowanie tym pewnego stereotypu, już jest czymś niedopuszczalnym w debacie publicznej".

W tej samej debacie Zajączkowska-Hernik zwracała się do kobiet, by "nie dały sobie wmówić, że postulat legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży to jest to prawo kobiet, o które my dzisiaj musimy walczyć. Prawda jest taka, że piekło kobiet to jest wysoka inflacja, to jest urzędnicze bezprawie, to jest złodziejski ZUS".

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały wyborcze

Pozostałe wiadomości

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowca auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji kolejowej Warszawa Gołąbki doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Pociąg potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-letnia mieszkanka Warszawy została przygnieciona przez nissana, którego wcześniej zaparkowała na wzniesieniu. Pierwszej pomocy udzielił kobiecie świadek zdarzenia. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia.

Własne auto przygniotło ją do muru

Własne auto przygniotło ją do muru

Źródło:
PAP

"O tym, że pośpiech to zły doradca przekonał się w sobotę 20-letni dostawca pizzy, który spiesząc się z dostawą do klienta jechał w mieście z prędkością 102 kilometrów na godzinę" - informuje policja.

Chciał dostarczyć gorącą pizzę, stracił prawo jazdy

Chciał dostarczyć gorącą pizzę, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przyleciał z Indii, na warszawskim Okęciu pokazał malezyjski paszport. Jak się okazało podrobiony. Podróżny jest obywatelem Sri Lanki. Usłyszał zarzuty, ale zgłosił wolę ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.  

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W porannym szczycie aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali centrum Warszawy. Utworzył się korek.

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali pięć osób i zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków, 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy, 10 automatów do nielegalnych gier oraz 80 tysięcy złotych w gotówce. To efekt wspólnej akcji policji, Krajowej Administracji Skarbowej i straży granicznej w powiecie płockim.

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Źródło:
PAP

Ponad stu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zatrzymało 22 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej różnego rodzaju oszustw finansowych w sieci. W sprawie postawiono 40 zarzutów.

Ponad 100 policjantów w akcji, 22 osoby zatrzymane

Ponad 100 policjantów w akcji, 22 osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nielegalne przedmioty w bagażach Meksykanina. Podróżny zabrał do Polski między innymi ptasie pióra, kolczyki z piór, fragmenty skór zwierzęcych, preparowane ptasie skrzydła. "Tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką" - informuje KAS.

Przyleciał z "gniazda węży". W bagażu miał kolczyki z piór i fragmenty skór zwierzęcych

Przyleciał z "gniazda węży". W bagażu miał kolczyki z piór i fragmenty skór zwierzęcych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed Sądem Rejonowym w Legionowie stanął były strażak ochotnik, oskarżony o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. W jego sprawie zapadł wyrok, wpłynęła też już apelacja.

Były strażak ochotnik skazany za wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny

Były strażak ochotnik skazany za wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastolatek "nadział" się na szkolne ogrodzenie i trafił do szpitala. Czy wybrał skok przez płot, bo wejście na boisko było zamknięte? Dzielnicowi urzędnicy przyznają, że to, przy którym doszło do wypadku rzeczywiście było zamknięte, ale inna brama jest otwarta całą dobę i na boisko można wejść bezpiecznie.

Zamknięta brama na szkolne boisko i wypadek nastolatka. Urzędnicy: jedno wejście jest zawsze otwarte

Zamknięta brama na szkolne boisko i wypadek nastolatka. Urzędnicy: jedno wejście jest zawsze otwarte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozpoczęli budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego, które połączą ulicę Karową z nowym mostem pieszo-rowerowym przez Wisłę. Dlatego od poniedziałku, 15 lipca, Wisłostrada jest węższa o jeden pas w każdym kierunku. Zmiany dotyczą także pieszych i rowerzystów.

Drogowcy zwęzili Wisłostradę

Drogowcy zwęzili Wisłostradę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl