W jednej chwili przechodnie zamarli na ulicach, zatrzymały się autobusy i tramwaje, stanęły samochody. Dźwięk syren i kościelnych dzwonów punktualnie o 17.00 przypomniał warszawiakom o wybuchu Powstania. Wybiła godzina W.
Minutą ciszy Warszawa oddała hołd swoim Powstańcom, którzy dokładnie 68 lat temu rozpoczęli walkę o wolność. Wyjące syreny dały znak: kierowcy wyłączyli silniki samochodów, stanęły autobusy i tramwaje. Przechodnie zatrzymali się na chodnikach, pracownicy sklepów, banków, urzędów przerwali na chwilę pracę. Ta minuta była dla tych, którzy oddali życie za Warszawę.
Mnóstwo osób zebrało się również przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Godzina "W" to najwazniejszy i najbardziej wzruszający moment obchodów Powstania Warszawskiego. Wieczorem kolejne uroczystości.
O godzinie 19:00 przy pomniku "Polegli – Niepokonani 1939-1945" rozpocznie się modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei o 21:00 rozpocznie się rozpalanie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.
Pamiętają w innych miastach
Pamięć o Powstańcach żyje nie tylko w stolicy. Na samym Mazowszu syreny zawyły w 44 miastach.
Obchody związane z 68 rocznicą Powstania odbyły się m.in. w Poznaniu, Krakowie, Nowym Sączu czy Gdańsku, gdzie pod tablicami czy pomnikami upamiętniającymi Państwo Podziemne i Armię Krajową składano kwiaty.
Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w poniedziałek. Wtedy w Muzeum Powstania Warszawskiego z przedstawicielami organizacji powstańczych i kombatanckich spotkali się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
We wtorek z kolei odbył się m.in. Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich oraz spektakl "1944 - Miasto - 2012".
Natomiast w środę rano rozpoczęto od Marszu Mokotowa. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty oraz złożono wieńce. Kwiaty pojawiły się również przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.
Tak wygladał Marsz Mokotowa:
Uroczystości na placu Piłsudskiego:
Warszawiacy na Powązkach:
bf//ec