"Rano zbudziły nas dalekie detonacje i wycie syren na alarm. Ponieważ w sierpniu kilkakrotnie były tzw. próbne alarmy, teraz nie zrobiło to na nas większego wrażenia. Wygramoliliśmy się z łóżek i na rozkaz mamy poszliśmy do łazienki".
"Wczoraj wieczorem zarządzono w Warszawie ćwiczebne pogotowie OPL [Obrony Przeciwlotniczej]. Mimo spóźnionej pory i rozpowszechnienia wiadomości o pogotowiu tylko przez radio, Warszawa w ciągu kilkunastu minut przystosowała się do warunków obrony przeciwlotniczej.
Takie wpisy z 31 sierpnia i 1 września można znaleźć w aplikacji e-kartka1939. Notkom towarzyszą też zdjęcie Warszawy sprzed 75 lat.
52 dni z życia miasta
Z aplikacji dowiemy się o działaniach wojennych, ale przede wszystkim o życiu codziennym, na przykład ile kilogramów mąki w domowych spiżarniach zalecano zgromadzić w sierpniu 1939 roku na wypadek wojny, a także jak władze Warszawy zareagowały na... wielki zjazd jasnowidzów tuż przed wybuchem wojny.Multimedialne kalendarium zaczyna się 15 sierpnia ostatnią polską defiladą wojskową przed wybuchem wojny, a kończy - defiladą niemiecką 5 października 1939. Każdy dzień z kalendarium zawiera teksty źródłowe z dzienników, pamiętników i prasy, zdjęcia, mapy, materiały audio i wideo.
Do pobrania za darmo
"Użytkownicy aplikacji codziennie dostają krótką informację, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją danego zdarzenia na mapie. Dzięki nawigacji będzie można dotrzeć do wybranego miejsca i sprawdzić jak dziś ono wygląda. Dzień po dniu pokazujemy na zdjęciach i opowiadamy, czym żyli warszawiacy w przededniu i pierwszych dniach wojny" – tłumaczą twórcy aplikacji.
Aplikacja jest przygotowana z myślą o systemach Android oraz iOS. Można ją pobrać za darmo ze strony: www.wrzesien39.waw.pl
ran/b
1 września 1939 r. o świcie pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte
Źródło zdjęcia głównego: www.wrzesien39.waw.pl