Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  "Woda skażona bakteriami". Problem dla 10 tysięcy osób

  TVN Warszawa

  Skażona woda w NasielskuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
  wideo 2/2

  W gminie Nasielsk przez kilka dni mieszkańcy nie mogli korzystać z wody. - Została skażona bakteriami paciorkowca i grupy coli - podał urząd miasta.

  Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie gminy, pierwszą serię próbek wody pobrało jedno z akredytowanych laboratoriów 25 czerwca. Z kolei drugą serię pobrał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim dwa dni później - 27 czerwca. I to właśnie w jednej z nich sanepid stwierdził zanieczyszczenie wody.

  Urzędnicy wydali oficjalne ostrzeżenie przed spożywaniem wody we wtorek 2 lipca. - Próbki pobrane 25 czerwca dały wynik negatywny, a wyniki ich badania zostały dostarczone 1 lipca. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pobrała swoje próbki 27 czerwca i w jednej z nich znaleźli zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Decyzja o braku przydatności do spożycia wody z tego wodociągu została nam przesłana dopiero we wtorek 2 lipca i tego samego dnia, zaraz po otrzymaniu decyzji poinformowaliśmy o tym mieszkańców - wyjaśnił Andrzej Wójciak z nasielskiego urzędu.

  "Uruchomiła procedurę"

  Z kolei Andrzej Krzyczkowski, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta doprecyzował, że według sanepidu, w wodzie znajdowały się bakterie paciorkowca kałowe i bakterie grupy coli. Próbki zostały pobrane z trzech miejsc i bakterie pojawiły się tylko w tych ze szkoły podstawowej numer 2.

  Krzyczkowski tłumaczył także, że woda była niezdatna do spożycia i przygotowywania posiłków. - Może być używana wyłącznie do prac porządkowych na przykład mycia podłóg i spłukiwania toalety, ale nie można w niej nawet umyć rąk - zwracał uwagę.

  I szacował, że problem dotknął ponad 10 tysięcy osób. - Chodzi o wszystkich mieszkańców Nasielska i ościennych miejscowości - zaznaczył Krzyczkowski.

  "Czuli, że coś z tą wodą jest nie tak"

  Gmina zapewniła mieszkańcom cysterny, które rozwoziły wodę po okolicy.

  Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który na rynku w Nasielsku natknął się na ludzi stojących w kolejce po wodę. - Akurat zabrano beczkowóz, by go zatankować, a w kolejce ustawiło się już kilkanaście osób. Mówią, że czuli, że coś z tą wodą jest nie tak i odczuwali dolegliwości po spożyciu – relacjonował.

  Cztery dni bez wody

  W czwartek 4 lipca gmina otrzymała częściowe wyniki badania wody. - W obu próbach wynik badania dla obecnych wcześniej bakterii jest zerowy. Zwróciliśmy się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Mazowieckim o uchylenie decyzji - przekazał Krzyczkowski.

  Sanepid jednak decyzji tak szybko nie uchylił. Musiał poczekać na wyniki swoich badań. - Próba będzie pobrana dzisiaj [4 lipca – red]. Mają 48 godzin na sprawdzenie - wyjaśnił urzędnik.

  Ostatecznie, w sobotę 6 lipca nasielski urząd poinformował mieszkańców, że mogą już korzystać z wody.

  "Burmistrz Nasielska kontaktował się dziś, 6 lipca bieżącego roku, z Powiatowym Państwowym Inspektorem Sanitarnym, który przekazał mu informację, że w próbce wody pobranej 4 lipca br. ze Szkoły Podstawowej nr 2 laboratorium nie stwierdziło obecności żadnych bakterii z grupy coli oraz enterokoków" - przekazał urząd.

  Mapy dostarcza Targeo.pl

  mp/ran