WigRak jedzie "dla jaj". "Ciśniemy na maksa"

Grupa Kolarska WigRak w TdP
Grupa Kolarska WigRak w TdP
zdjęcia i montaż Mateusz Szmelter
Grupa Kolarska WigRak w TdPzdjęcia i montaż Mateusz Szmelter

Działalność Grupy Kolarskiej WigRak można określić mianem happeningu surrealistyczno-sportowo-charytatywnego. We wtorek wystartowali w 73. Tour de Pologne. Jak sami mówią, robią to "dla jaj", choć całkiem poważnie.

Tour de Pologne to najpoważniejsza profesjonalna impreza kolarska w Polsce. Wyścig należy do cyklu UCI WORLD TOUR. Trasa liczy ok. 1200 km i jest podzielona na siedem etapów. W tegorocznej edycji wystartuje np. Michał Kwiatkowski - mistrz świata ze startu wspólnego w 2014 roku. Członkowie Grupy Kolarskiej wigRrak przejadą tylko 700 km? Tylko? Jadą na starych składach marki Wigry 3. Bez przerzutek - za cały osprzęt robi solidny przedni hamulec.

- Czekają nas etapy górskie. Wigry hamowane są zasadniczo na tzw. kontrę, czyli torpedo. Gdyby na zjeździe zerwał się łańcuch bez dodatkowego ręcznego hamulca mogłoby to się skończyć bardzo źle - mówi Mikołaj Luft, członek WigRaka.

W składakach zostały zamontowane także wyższe sztyce podsiodłowe. Kolarze z WigRraka siedzą wyżej, dzięki czemu na trasie mniej ucierpią ich kolana. - Tour de Pologne to będą widoki, to będą wrażenia, to będą emocje, to będzie rywalizacja - zapowiada Mikołaj Luft, członek WigRaka.

"Jedziemy dla jaj"

Wystartowali we wtorek o godz. 9.20 z podwarszawskiego Radzymina. Do mety na placu Zamkowym dotarli wczesnym popołudniem.

Kolarzy ze składakami w białych strojach ustawili się na starcie TdP przy asyście kamer i aparatów. Przejechali do Warszawy ok. 50 km z 135-kilometrowej trasy pierwszego etapu, bez pokonywania tzw. pętli dodatkowych. Akcja grupy WigRak budzi ogromne zainteresowanie mediów. Akcje autoryzuje dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang, który zgodził się na ich start dając "dziką kartę", bo przekonała go idea, dla której jadą.

- "Jedziemy dla jaj" - deklarują. - Naszym cele jest nie tylko przejechanie całej trasy. Ale także zwrócenie uwagi na problem profilaktyki raka jąder, który dotyczy w znacznej mierze mężczyzn naszej kategorii wiekowej- mówi Szczepan Żurek. - Poza tym będziemy zbierali fundusze na działalność fundacji Rak'n'Roll. Będzie można do nas przyjść na metach, spotkać się z przedstawicielem fundacji, wrzucić grosz do puszki albo kupić jakiś gadżet, albo dokonać przelewu - dodaje.

- Profilaktyka jest prosta. Przy pomocy palca wskazującego i kciuka można znaleźć zgrubienia, guzy, nieregularności, bolesne miejsca. To tzw. samobadanie, podobne do tego, które jest praktykowane przez panie badające swoje piersi - mówi Paweł Cywiński i dodaje: Wszyscy w WigRaku mamy około 30 lat. To już grupa ryzyka raka jąder. A druga grupa ryzyka to kolarze. Panowie jeżdżący dużo na rowerach powinni podchodzić do zagrożenia rakiem jader na serio - tłumaczy Paweł Cywiński.

Z rozbrajającą szczerością wyznają, że mają za sobą dwa wspólne treningi, które do tego "prowadził" filmujący ich operator. - Pokręciliśmy się trochę po mieście, pojeździliśmy na Agrykoli - zdradza Żurek.

Na trasie idzie im jednak całkiem nieźle. Przynajmniej na razie. Towarzyszyliśmy kolarzom z WigRaka do Wołomina i zapytaliśmy o wrażenia z jazdy. Byli bardzo zadowoleni. Stworzyli malowniczy minipeleton jadący z prędkością 20 kilometrów na godzinę. - Szybsza jazda nie ma sensu, bo trzeba się namachać pedałami, a prędkość wzrasta tylko nieznacznie - wyjaśniał Luft.

Socjolog i filozof wsiadają na Wigry

Wigry3 na których jadą mają z przodu zębatkę z 48 ząbkami, tylna ma 16. Dzięki temu, że jest mała szybciej można jechać po płaskich odcinkach. - Gdy podjeżdżaliśmy pod Agrykolę było strasznie ciężko - mówi Mikołaj Luft. Dlatego na odcinkach górskich zębatka będzie zmieniana na większą, która ma 20-22 ząbki. O to zatroszczy się mechanik z Pracowni Rowerowej Cloude. Na sukces kolarzy pracuje kilkanaście osób. Będą wspomagani przez kilkunastoosobową profesjonalną ekipę. W jej składzie są fizjoterapeuta, dietetyk, operator wideo i fotograf. Ubrania sponsoruje jedna z sieci sklepów sportowych.

Z ekipą jadą cztery samochody techniczne, m.in. wysłużona zielona furgonetka volkswagen T3. Każdy z zawodników ma do dyspozycji dwa składaki. Dlaczego akurat Wigry3? Bo dla kolarzy-amatorów mają wyjątkowe znaczenie. Jak wspominają, dostawili je na urodziny czy jako prezent z okazji pierwszej komunii świętej. - Postanowiliśmy wystartować w Tour de Pologne rowerach, które nas łączą. Wigry3 były dla nas pierwszym BMX-em, szosówką, torówką - tłumaczy Szczepan Żurek. Mikołaj Luft zdradza, że obawiają się zwłaszcza etapu z Zawiercia do Nowego Sącza i etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Dlatego zaplanują strategię, która pomoże im pokonać trasę. - W najtrudniejszych momentach możemy się zmieniać w trakcie jazdy - tłumaczy i dodaje, że właściwą strategię opracują po drugim etapie, kiedy będzie więcej wiadomo na temat ich formy.

Choć projekt opakowany jest w zgrabną marketingową otoczkę, nikt z członków WiGraka nie ma zawodowo nic wspólnego z reklamą. W zespole można znaleźć za to filozofów i socjologów. Pracują najczęściej w NGO-ach, czyli organizacjach pozarządowych. - Zajmujemy się zmienianiem świata - mówi Paweł Cywiński, który jest doktorantem na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalistą od turystyki i uchodźców, zajmuje się też teorią postkolonialną.

- Nie da się przeprowadzić tak trudnego projektu bez lidera, który jest silną osobowością, który bierze za całość odpowiedzialność. Jako, że każdy z nas ma w sobie namiastkę takiej siły, to każdy będzie jechał w koszulce lidera - wyjaśnia Cywiński.

Koronę Warszawy już zdobyli

Start w TgP to ich druga niestandardowa akcja charytatywna, przy której kooperują z Rak'n'Roll. W zeszłym roku zrealizowali Pierwszą Polską Zimową Ekspedycję "Korona Warszawy". Zgodnie z planem w stylu alpejskim (m.in. w zimowych strojach alpinistycznych) zdobyli sześć najwyższych warszawskich szczytów: Kopę Cwila (108 m n.p.m.), Monte Kazury (133,9 m n.p.m.), Górkę Szczęśliwicką (152 m n.p.m.), Kopiec Powstania Warszawskiego (121 m n.p.m.), Górę Gnojną na Starym Mieście oraz Kopiec Moczydłowski (130,5 m n.p.m.) na Woli.

- Na pierwszą górę wchodziły z nami trzy telewizje, mieliśmy dwa łączenia na żywo z dwoma radiami. W trakcie każdego wejścia zakładaliśmy obozy pośrednie wspomina Cywiński. Po udanym szturmie na najwyższe warszawskie szczyty ekipę przyjęła w Belwederze na porannej herbacie Anna Komorowska. Cel akcji był dosłownie "szczytny". - Zbieraliśmy pieniądze na specjalną wannę dla hospicjum onkologicznego w Katowicach. W sumie udało nam się zebrać ponad 20 tys. złotych – opowiada Paweł Cywiński

Za "Koronę Warszawy" zostali nominowani przez "National Geographic" do nagrody Traveler i dostali nagrodę za najważniejszą inicjatywę społeczną roku 2015 w konkursie 3 Sektoru miasta Warszawy. - Wygraliśmy 5 tysięcy. Poszły na wannę. Wyzwania odnajdują nas same. My tylko poddajemy się przeznaczeniu - kończy nasz rozmówca. Alex Kłoś

Pozostałe wiadomości

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl