Weteran pyta prezydenta o bezpieczeństwo Polski

Najnowsze

Przemówienie Leszka Żukowskiego TVN24
wideo 2/3

- Wartości nie należy mylić z cnotami. Dla nas znaczenie miały i mają Bóg, honor i ojczyzna - powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas poniedziałkowych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Żukowski powiedział, że powstańcy warszawscy, to grupa ludzi, która "zbliża się do granicy życia, ale to ludzie, dla których ważne były wartości". - Wartości nie należy mylić z cnotami. Mogą one mieć charakter ekonomiczny, moralny i etniczny. Dla nas znaczenie miały i mają Bóg, honor i ojczyzna. Rozwijając temat - wiara, nadzieja i miłość ojczyzny, uczciwość, odwaga i bohaterstwo - podkreślił Żukowski.

Żukowski pyta Dudę

Żukowski mówił o dzieleniu społeczeństwa na sorty. - Nas można zaliczyć do tego sortu, który przeżył wojnę, utratę wolności, okupację, walkę z bronią w ręku o niepodległość i niewolę. Innym sortem są ludzie, którzy urodzili się już po solidarnościowym zrywie i nie czuli tego, co to jest brak wolności i niepodległości, bo żyją w wolnym państwie. Kolejnym sortem mogą być ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych, którzy żyli w okresie okupacji sowieckiej - powiedział Żukowski.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy, jako zwierzchnika sił zbrojnych, mówiąc, że boi się utraty wolności, ponieważ Polska "ma dwóch większych sąsiadów, którzy w historii już czterokrotnie dokonali rozbioru naszej ojczyzny".

- Czy jest pan pewien panie prezydencie, że chociażby jeden kraj partnerski z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie, na wypadek zaatakowania nas - wiedząc, że padnie, bo wynika to w wielkości armii? Bo ja nie - ocenił Żukowski.

- Panie prezydencie, proszę nie posądzać nas, że kandydujemy na jakiekolwiek stanowisko - nie. My tylko martwimy się o naszą ojczyznę. Pytanie, kto martwi się o nas, pozostawiam bez odpowiedzi - powiedział Leszek Żukowski.

Ustawy się nie doczekali

Kombatant przypomniał też powstańcy nie doczekali się ustawowej pomocy, o którą prosili.

- W ubiegłym roku apelowałem do głowy miasta i głowy państwa o przyspieszenie ustawowego zabezpieczenia końcówki naszego życia. Projekt ustawy jest już pół roku w Sejmie, ale mimo wielu interwencji, nie doczekał się jeszcze rozpatrzenia. Przypomnę, jeżeli samotny weteran, trafi z powodów zdrowotnych do szpitala, a nie uda mu się tam umrzeć, to szpital nie ma go gdzie wypisać. Na szczęście na naszych sztandarach jest napis: Bóg, honor, ojczyzna - podsumował.

Uroczystości odbywały się w Parku Wolności przy gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 73. rocznicy wybuchu powstańczego zrywu.

Andrzej Duda przemawiał w Parku WolnościTVN24
wideo 2/3

PAP/b