Warszawska ulica w latach 50.

Warszawa, 4 sierpnia 1955
Warszawa, 4 sierpnia 1955
Źródło: Władysław Sławny/ FORUM
Władysław Sławny jest fotografem zapomnianym. Ten wybitny twórca polskiego powojennego fotoreportażu, szef działu fotograficznego tygodnika "Świat", nigdy nie miał swojej wystawy. Od dziś w Domu Spotkań z Historią można będzie oglądać jego zdjęcia.

- Na jego zdjęcia trafiliśmy przy okazji pracy nad wystawą o Warszawie socrealistycznej. W wydawnictwach z wczesnych lat 50. publikowane były jego fotografie z budowy MDM-u i Pałacu Kultury - mówi Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy.

"Niepozorny i powściągliwy"

Świat Sławnego to Paryż i redakcja tygodnika "Świat", mieszcząca się pod numerem 58 przy ul. Nowy Świat w Warszawie.

Jak mówi kuratorka, Sławny z wyglądu był niepozorny, podobno raczej wycofany i powściągliwy. W pracy lubił nowe wyzwania i przygody. Fascynowały go, jako fotografa, wielkie budowle komunizmu – MDM, Pałac Kultury, Nowa Huty.

- Wspinał się na rusztowania i dachy, by tworzyć panoramiczne zdjęcia "z lotu ptaka" W swoim zawodzie był perfekcjonistą. Jego domeną były obrazy. Podobno mawiał, że "dobre zdjęcie musi zwrócić uwagę, zastanowić, "kopnąć" w twarz dynamiką, oryginalnym ujęciem" - uważa Madoń-Mitzner.

Wystawę "Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa w latach 50." można oglądać od 28 listopada 2012 do 31 marca 2013 roku w Domu Spotkań z Historią, przy ulicy Karowej 20. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy w środę 28 listopada, o godzinie 18:00. Wśród gości pojawią się synowie fotografa: Francis i Jean Sławny.

bf/mz

Czytaj także: