Warszawscy sąsiedzi bawią się i dyskutują

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa
fot
Źródło: | PAP, elondyn.eu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta Sen Pszczoły i Nowy Wspaniały Świat zapraszają na imprezę "Sąsiedzi. Warto się poznać". W sobotę tych klubach czekają na Was dyskusje, pokazy filmowe, koncerty i didżejskie sety.

Sobotnie wydarzenie stało się pretekstem do dyskusji o dzisiejszej Warszawie i warszawiakach.

- Przywiązuje się do ludzi nie do miejsc. Swojego miejsca na ziemi wciąż szukam - mówił Tomasz Sekielski, dziennikarz TVN - Z Warszawą kojarzy mi się wiele przyjemności i wspomnień. Miasto zmienia się wspaniale. Widzę jak stolica rozkwitła w ciągu ostatnich 15 lat kiedy tu mieszkam, ale sentymentalnie związany jestem z Bydgoszczą - dodaje,

- Warszawa jest interesującym miastem, bo jak żadne inne miejsce, miesza ludzi, którzy przyjeżdżają z całego kraju. Wszyscy tu się spotykamy - zauważyła Bogna Świątkowska, szefowa fundacji Bęc Zmiana. Według niej różnorodność doświadczeń ludzi, którzy wybrali stolicę, buduje twórcze napięcie i energię naszego miasta.

Elżbieta Komorowska, właścicielka Snu Pszczoły, choć nie urodziła się tu czuje się warszawianką. - W Krakowie w każdej bramie jest kilka kafejek, gdzie dyskutuje się o życiu. Kiedy przyjechałem do Warszawy o północy wszystko było zamknięte. Byłam w szoku - wspomina Elżbieta Komorowska - Różnica między Krakowem a Warszawą jest tak, że tam się dużo rozmawia się nocą o tym, co się zrobi. W Warszawie po prostu się to robi - podsumowuje optymistycznie.

PROGRAM - SEN PSZCZOŁY

Godz. 19.00 Pokaz filmów z cyklu "Narracje Migrantów"

Pokaz krótkich dokumentów z drugiej odsłony projektu pt. "Narracje Migrantów", zrealizowanych przy pomocy młodych filmowców. Filmy oddają głos migrantom mieszkającym w Polsce, którzy opowiadają o ważnych dla nich sprawach (m.in. kwestie wychowywania dzieci w rodzinie wielokulturowej, kwestie dyskryminacji, nauka języka/znajomość wielu języków i inne).

Godz. 20.00 Koncert Büfi Puki Bandy

Członkowie zespołu Büfi Puki Banda od lat zajmują się muzyką tradycyjną, prowadzą własne poszukiwania wśród wiejskich mistrzów, praktykujący żywe muzykowanie na co dzień. Dwuletnia współpraca artystyczna, prowadzona przy okazji innych wspólnych projektów, pewnej mroźnej nocy prawie na Białorusi, zaowocowała powołaniem do życia wspólnego przedsięwzięcia.

Büfi Puki Banda tanecznym krokiem poruszają się po matecznikach i peryferiach tradycji muzycznych i teatralnych Europy. Nie wyzbywając się rzemieślniczej rzetelności, przekraczają granice stylów, z alchemicznym zapałem łączą, rozdzielają, mieszają, transmutują zwykłe w niezwykłe, znane – w nieznane.

Godz. 21.00 Koncert Yoga Terror

Yoga Terror to warszawski zespół o międzynarodowych korzeniach grający energetyczny funk/rock/metal, którym chce wyrazić otwartość na różnorodność kulturową, tolerancję dla odmienności i pozytywne nastawienie do życia. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty wietnamskiego pochodzenia Michała Truong oraz perkusisty Przemka „Kuczego" Kuczyńskiego. Skład uzupełniają Krzysiek Truong (gitara), Daniel Podsiadło (bas) oraz peruwiański wokalista Luis Escobedo.

Od godz. 22.00, Impreza z DJ Lipi (reggae, raga, roots)

Tomasz Lipski, DJ lepiej znany jako Ras Lipi Man, jeden z najciekawszych oryginalnych, rastamańskich DJ'ów. Traktuje pracę DJ'a jak poezję. Poeta, muzyk, aktor, DJ, animator kultury. Współorganizator wraz z Larrym Okey Ugwu Festiwalu „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy" w Sopocie. Członek etnicznego zespołu Ikenga Drummers i współzałożyciel Teatru „LipZezRew".

PROGRAM - NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT

12.00-13.30 Poranek z bajkami dla dzieci nt. sąsiadów.

Artyści i animatorzy z grupy „Aka-Chukwu” poprowadzą poranek bajkowy i wspólnie z dziećmi zrobią mozaikę wielokulturową. Zaprezentujemy dwujęzyczną książkę dla dzieci Świat Bajki, która przedstawia bajki polskie i ukraińskie.

14.00-15.30 Spotkanie informacyjne z Krzysztofem Łaszkiewiczem, Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka

Porozmawiamy o tym, czym są przestępstwa motywowane nienawiścią według polskiego prawa i co można zrobić w przypadku, gdy ktoś doświadczy dyskryminacji.

16.00-16.30 Pokaz filmów z cyklu Narracje Migrantów

Filmy zrealizowane przy pomocy młodych artystów oddają głos migrantom mieszkającym w Polsce i opowiadającym o takich kwestiach jak: wychowywanie dziecka w rodzinie wielokulturowej, problem dyskryminacji, nauka języka i znajomość wielu języków.

16.30-18.30 Panel dyskusyjny Sąsiedzi – Jaka Polska wielokulturowa?

Panel przybliży tematy kontrowersyjne związane ze społeczeństwem różnorodnym w Polsce.

Goście:

- Tomasz Lipski (poeta, muzyk i współtwórca ogólnokrajowego Festiwalu „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy”),

- Aleksandra Winiarska (badaczka UW oraz SIP, która przedstawi wyniki badania na temat relacji sąsiedzkich między Polakami i cudzoziemcami w Warszawie),

- Samir Ismail (przewodniczący Ligi Muzumańskiej: przedstawi informacje o społeczności muzułmańskiej w Warszawie oraz odniesie się do planów budowy nowego meczetu w Warszawie).

Prowadzenie: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska (reporterka publikująca w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Wprost”)

18.30-19.00 Koncert grup Rozśpiewania Warszawskie

Wyszywanka, które zaprezentują własne wykonanie pieśni ukraińskich śpiewanych białym głosem.

pebe

Czytaj także: