Najnowsze

Złota i Zgoda. Będą wybierać z 23 propozycji

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i ZgodaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Złota zostanie przebudowana - konkurs na koncepcję

W pierwszym etapie konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Złotej i Zgoda złożono 23 prace. Teraz jury złożone z urzędników i ekspertów wybierze kilka najlepszych pomysłów. W kolejnym etapie autorzy wybranych opracowań przedstawią projekty.

Stołeczny ratusz poinformował, że 31 sierpnia minął termin na składanie opracowań studialnych. To pierwsza faza dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda. - Miastu zależy na poprawie jakości przestrzeni publicznej. Obszar, który objęliśmy konkursem ma być przekształcony w taki sposób, aby zapewnić dostępność osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Na przekształcanym obszarze pojawi się więcej zieleni zgodnie z koncepcją Nowego Centrum, ogłoszoną i wdrażaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego – mówi cytowana w komunikacie prasowym Marlena Happach, architekt miasta.

Do kolejnego etapu wybranych zostanie kilka opracowań, a ich autorzy będą mieli czas do połowy października na przedstawienie projektów architektonicznych. Prace będzie oceniać 13 osób. Wśród nich są m.in.: wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski; architekt miasta, dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego Marlena Happach; stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki; przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich; dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski; reprezentanci Zarządu Terenów Publicznych, dzielnicy Śródmieście oraz przedstawiciel strony społecznej - rady Osiedla Centrum.

Pula nagród w konkursie wynosi 150 tys. zł. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce, otrzyma 80 tys. zł i zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki. Druga nagroda wyniesie 40 tys. zł., a trzecia – 20 tys. zł. Pula na wyróżnienia wynosi 10 tys. zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Priorytet dla pieszych i rowerzystów

Konkurs ogłoszono w czerwcu. Jak tłumaczyła wówczas Happach, autorzy koncepcji mają za zadanie zaprojektowanie przestrzeni, w której priorytet zyskają piesi i rowerzyści, a nie jak to dzieje się dotychczas - kierowcy. - Zależy nam też bardzo, aby myśleć o mieście w kontekście klimatu i zmian, które cały czas następują, więc staramy się, by wszędzie wprowadzić jak największą ilość zieleni, także by zabezpieczyć cień - mówiła.

- Bardzo nam zależy, aby zachować taką tożsamość, wyrazistość, pewną warszawskość tego miejsca. Ulica Złota jest ulicą naprawdę wyjątkową. Ona daje taką bardzo ciekawą perspektywę prosto na Pałac Kultury i Nauki. Niewiele jest miejsc w Warszawie, gdzie możemy ten Pałac złapać w takim dobrym widoku. A myślę, że miejsc, gdzie możemy się napić kawy z widokiem na Pałac Kultury nadal nam w Warszawie brakuje - stwierdziła architekt miasta. Wskazywała również, że zgłaszane w konkursie koncepcje powinny uwzględniać wielofunkcyjność tego miejsca oraz wsparcie handlu i usług.

Ostatnia kwestia podlegająca ocenie to ekonomika rozwiązań. Jury konkursowe oceni między innymi, w jaki sposób autorzy koncepcji będą chcieli połączyć projektowaną ulicę z planowanym "placem centralnym" pomiędzy PKiN oraz Marszałkowską i siedzibą MSN i TR, a także przebudowywanym właśnie placem Pięciu Rogów. Happach zapowiedziała, że jury będzie zwłaszcza interesowało, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane w związku z tunelem pod Marszałkowską i tym, że w planach jest wyłączenie go z ruchu samochodowego oraz stworzenie naziemnego przejścia dla pieszych.

Nowe Centrum Warszawy

Ratusz przypomina, że konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania ulic Złotej i Zgoda to, po rozstrzygniętym 11 czerwca konkursie na ulicę Chmielną, "kolejny etap przekształcania ulic i placów w ścisłym centrum stolicy - w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń". Obecnie trwa przebudowa skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej oraz prace na rondzie Dmowskiego i tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej. Natomiast w fazie projektowania są przebudowy kolejnych odcinków Marszałkowskiej. Zmiany czekają też plac Trzech Krzyży, Kruczą i Aleje Jerozolimskie.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości