Urzędnicy przyjrzą się kominom na zdjęciach lotniczych. Będą liczyć budynki ogrzewane kopciuchami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy sprzęt do walki ze smogiem
Nowy sprzęt do walki ze smogiemTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Straży miejskiej w walce ze smogiem pomagają drony

Stołeczni urzędnicy biorą na tapet zdjęcia lotnicze Warszawy sprzed ostatnich dwóch lat. Na ich podstawie chcą wytypować i policzyć budynki, w których do ogrzewania używa się kotłów na paliwa stałe, czyli popularnych kopciuchów. Podpowiedzią będzie wygląd dachów i kominów.

Jak wyjaśnia nam Dominika Wiśniewska z biura prasowego urzędu miasta, doświadczenia kominiarzy i straży miejskiej pokazują, że w wypadku około 5 do 10 procent budynków podłączonych do sieci gazowej, dodatkowym, bądź nawet jedynym, źródłem ciepła może być właśnie piec na paliwa stałe. Takich budynków jest w Warszawie około 90 tysięcy. - Kontrola w każdym z nich jest niemożliwa. Miasto przeprowadzi więc analizę zdjęć lotniczych z lat 2018, 2019 i 2020 i na podstawie wyglądu dachów i kominów wytypuje budynki, w których istnieje duże prawdopodobieństwo używania kotła na paliwa stałe - zapowiada urzędniczka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Próba wyszła "obiecująco"

Zdjęcia lotnicze nie zostały jednak wykonane specjalnie do liczenia kopciuchów. Miasto wykonuje je regularnie. Służą między innymi do sporządzania serwisów mapowych. - Pracownicy Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej we współpracy z Biurem Geodezji i Katastru przeprowadzili szczegółową analizę wykonanych w latach 2018 i 2019 zdjęć lotniczych o rozdzielczości 8 centymetrów dla kilkuset budynków. Sprawdzali wygląd kominów oraz stopień pokrycia ich sadzą. Na podstawie analizy wytypowaliśmy budynki, w których mogą być kotły na paliwa stałe - relacjonuje Wiśniewska.

Potem urzędnicy porównali wytypowane budynki z tymi, które widnieją już w bazie SEZO (system ewidencji źródeł ogrzewania). - Wyniki są obiecujące - podkreśla Wiśniewska. - Typowania charakteryzowały się dość wysoką skutecznością, choć zdarzały się wyjątki - zastrzega.

Wygląd kominów podpowie urzędnikom, czy w budynku może być kopciuchShutterstock

Jeśli koronawirus nie pokrzyżuje im planów

Żeby zwiększyć trafność typowania, ratusz posłuży się teraz zdjęciami o lepszej rozdzielczości wykonanymi w połowie kwietnia. - Po otrzymaniu tegorocznych, dokładniejszych fotografii przeprowadzimy analizę budynków na terenie całej stolicy, by wytypować lokalizacje do szczegółowych wizyt inwentaryzacyjnych. Zamierzamy wykonać to do końca roku, jeśli stan epidemii pozwoli na kontynuację prac - zapowiada Wiśniewska.

I wyjaśnia przy okazji, że obecnie samorządy nie mają obowiązku przeprowadzania inwentaryzacji źródeł ogrzewania, choć toczą się prace legislacyjne nad stworzeniem takiej ustawy. - Samorządy, które tworzą własne systemy dotacyjne na wymianę źródeł ogrzewania decydują się jednak na taką inwentaryzację. Warszawa taki program realizuje od 2017 roku - przypomina urzędniczka. Inwentaryzacja pozwala oszacować środki niezbędne do udzielania dofinansowania do likwidacji kopciuchów. Pomaga również dotrzeć do wybranych mieszkańców z informacją o takich dotacjach.

Trzy etapy inwentaryzacji

Typowanie adresów na podstawie zdjęć lotniczych to trzeci etap zaplanowanego liczenia kopciuchów. Miasto rozpoczęło ten proces w ubiegłym roku - najpierw powstało narzędzie informatyczne, czyli wspomniana baza danych SEZO. - Służy ona do ewidencjonowania źródeł ogrzewania budynków i lokali oraz ich obrazowania na podkładzie kartograficznym - tłumaczy Wiśniewska. Do tej bazy trzeba było zaimportować dane z rejestrów miasta, te pozyskane od dostawców ciepła, straży miejskiej czy informacje z ankiet przeprowadzanych w minionych latach w ramach akcji ekoedukacyjnych.

Bezpośrednie wizyty na terenie nieruchomości niepodłączonych do sieci stanowi etap drugi. Jak podała Wiśniewska, urzędnicy wytypowali kilka tysięcy adresów takich budynków. W tych miejscach ma zostać przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja polegająca na wizycie na terenie nieruchomości i wypełnieniu przygotowanego kwestionariusza.

Kominiarze pomogą pro bono

Na początku marca Warszawa podpisała porozumienie z cechem kominiarzy. - Zgodnie z tym dokumentem kominiarze, działając w imieniu miasta, przeprowadzą kilka tysięcy wizyt inwentaryzacyjnych w budynkach wskazanych przez ratusz. Kominiarze będą wykonywać inwentaryzacje pro bono. Epidemia koronawirusa spowodowała, że zawarte w porozumieniu terminy wykonania inwentaryzacji będą przedłużone - zastrzega Wiśniewska.

Kominiarze pomogą w wymianie kopciuchówum

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mapa.um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl