Warszawa ma być jak Wałbrzych. Ratusz chce zakazać jednorazówek z plastiku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wałbrzych walczy z plastikiem
Wałbrzych walczy z plastikiemTVN24
wideo 2/4
Wałbrzych walczy z plastikiemTVN24

Władze Warszawy zamierzają wziąć przykład z Wałbrzycha i wprowadzić zakaz sprzedaży oraz używania jednorazowych produktów z plastiku. Wspólnie z przedstawicielami innych samorządów wystąpiły też do Ministerstwa Klimatu z propozycją rozwiązania, dzięki któremu mieszkańcy doczekaliby obniżek opłat za wywóz odpadów.

- Chcemy wspólnie z radnymi wypracować rozwiązanie, które spowoduje, że Warszawa pozbędzie się plastiku - poinformował w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Michał Olszewski. Jak wyjaśnił, władze stolicy zamierzają wprowadzić kolejne ograniczenia dotyczące wykorzystania jednorazówek. Dotychczas zakaz ich wykorzystania obowiązuje na terenie urzędu miasta i podlegających mu jednostek. - Chcemy iść o krok dalej - zapowiedział Olszewski.

"Nie chcemy budować systemu nakazowo-zakazowego"

Zgodnie z przepisami przyjętymi przez Parlament Europejski, od 2021 roku we wszystkich państwach członkowskich będzie obowiązywał zakaz sprzedaży jednorazówek, takich jak talerzyki, sztućce, słomki, patyczki do uszu, opakowania na jedzenie na wynos czy foliowe "zrywki" w supermarketach.

Znacznie szybciej takie regulacje postanowili wprowadzić u siebie włodarze Wałbrzycha. Wiosną ubiegłego roku zakaz objął miejskie jednostki i imprezy. Pod koniec stycznia, radni przyjęli uchwałę wprowadzającą kolejne ograniczenia. Na jej mocy wszystkie sklepy na terenie miasta od września będą miały zakaz sprzedaży i udostępniania klientom plastikowych torebek.

- Przyglądamy się, jak zachowa się wojewoda dolnośląski. Zobaczymy, czy nie dopatrzy się błędów. Jeśli będzie tak, że ta uchwała rokuje, będziemy chcieli iść podobnym w podobnym kierunku. Odpowiednie przepisy zostałyby prawdopodobnie wprowadzone w ramach regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminach - wyjaśnił Olszewski.

W Polsce nie ma obecnie ustawy, która zakazywałaby wprowadzania takich produktów do obrotu lub wyraźnie dawałaby samorządom kompetencje do regulowania tej kwestii. To sprawia, że uchwały podobne do tej z Wałbrzycha mogą być zaskarżane i uchylane.

Wiceprezydent pytany o to, w jaki sposób władze miasta zamierzają doprowadzić do eliminacji jednorazówek przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że jest to praca organiczna i najważniejsze jest zadbanie o zmianę postaw. - Ilość odpadów jest wprost zależna od naszych zachowań i zakupów. Czeka nas ciężka praca i duże pieniądze wyłożone na edukację. Nie chcemy budować systemu nakazowo-zakazowego - zastrzegł Olszewski.

Zapowiedział też, że wkrótce do dyrektorów wielu warszawskich szkół trafi specjalny podręcznik, zawierający wskazówki, jak zorganizować funkcjonowanie placówek, by jak najbardziej ograniczyć użycie materiałów z tworzyw sztucznych.

Jak obniżyć opłaty mieszkańcom?

- Wspólnie, jako korporacje samorządowe, wystąpiliśmy w piątek z apelem do ministra klimatu z propozycją, jak obniżyć stawki opłat za odpady dla mieszkańców naszych gmin. Propozycja została złożona w ministerstwie w ramach konsultacji nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów - oznajmił w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Michał Olszewski.

Zgodnie z unijną dyrektywą, kraje członkowskie powinny wprowadzić przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań (organizacje ROP) w połowie roku 2020. Samorządowcy apelują o przyspieszenie prac, bo ich zdaniem cała polityka związana z gospodarką odpadami prowadzona jest na koszt mieszkańców. Uważają też, że jedynym sposobem na obniżenie stawek za wywóz odpadów jest przerzucenie części kosztów na producentów. A dokładniej - kosztów obsługi pojemników, do których trafiają tworzywa sztuczne, papier i szkło.

- Polska jest jednym z ostatnich krajów, który jeszcze nie wprowadził rozszerzonej odpowiedzialności producentów - zaznaczył Olszewski. Wyliczał też, że w Austrii producenci płacą 600 euro za każdą tonę plastiku wprowadzoną do obrotu, z kolei czeskie i słowackie firmy kosztuje to około 200 euro. Tymczasem w Polsce to równowartość około 60 eurocentów.

Autorzy apelu wyliczają też, że przynajmniej jedną trzecią odpadów komunalnych wytwarzanych przez gminy stanowią papier i tektura, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady wielometariałowe i wielkogabarytowe. Zagospodarowanie tych frakcji kosztuje samorządy około dwóch miliardów złotych rocznie.

"Segregacja się opłaca"

Samorządowcy zaproponowali dwa modele odpowiedzialności producentów. Pierwszy określili jako "pełny", w którym organizacje ROP miałyby zorganizować system zbierania, odbierania i zagospodarowania "kolorowych" frakcji. Odpowiadałyby też za efekty recyklingu. W drugim wariancie, to gminy nadal zajmowałyby się całkowitą organizacją systemu, ale ponosiłyby tylko koszty obsługi frakcji "bio" i "zmieszane". Za resztę otrzymywałyby refundację od organizacji ROP.

Co dałoby przyjęcie takich regulacji? - Mieszkańcy dostaną jasny sygnał, że segregacja się opłaca. Gdy będą wrzucać opakowanie szklane, karton, metalowe czy z tworzywa sztucznego do pojemnika finansowanego przez system odzysku, jasno będzie można zakomunikować, że za to nie płacą. Ponoszą tylko koszt opakowania, kupując dany produkt - stwierdził Olszewski.

- Tylko to jest w stanie przynieść nam ulgę. Im więcej segregujemy, tym mniej trafia do pojemników czarnego i brązowego, tym więcej oszczędzamy - dodał.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował ją prezydent Andrzej Duda.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl