Wiktor Bołba nie żyje. O historii Legii wiedział wszystko

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, legia.com, legia.net
Zmarł Wiktor Bołba
Zmarł Wiktor Bołba
Archiwum TVN24
Archiwum TVN24Zmarł Wiktor Bołba

Zmarł Wiktor Bołba, twórca i kustosz Muzeum Legii, przez pół wieku związany ze stołecznym klubem. O śmierci Wiktora Bołby poinformowali przedstawiciele Legii Warszawa na oficjalnej stronie klubu.

"Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 17 stycznia zmarł Wiktor Bołba, pomysłodawca i kustosz Muzeum Legii - pierwszej tej wielkości placówki w Polsce przy klubie sportowym, współautor Księgi Stulecia, autor książek o Lucjanie Brychczym i Kazimierzu Deynie oraz wielki pasjonat historii naszego klubu" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Legii Warszawa.

Przedstawiciele klubu wspominają zmarłego jako postać "absolutnie wyjątkową, obdarzoną doskonałą pamięcią i powszechnie lubianą przez pracowników i kibiców". "Był autorytetem, przyjacielem i doradcą. Był niezastąpiony. Był mistrzem w swojej profesji. jego odejście to wielka strata dla klubowej społeczności" - podkreślają. "Wiktor, Twoje miejsce zawsze będzie przy Łazienkowskiej" - dodają.

Portal legia.net przekazał, że Wiktor Bołba miał 65 lat. "Przez miesiąc walczył z COVID-em. Ten mecz przegrał. Może jedyny, bo inne przegrane zawsze można było zamienić w zwycięstwo" - podał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Z każdej szafki w domu wypadały legijne pamiątki"

Wiktor Bołba był autorem ekspozycji w Muzeum Legii. Długo przed powstaniem placówki gromadził pamiątki związane ze stołecznym klubem. Wyszukiwał je na bazarach, pchlich targach i w prywatnych kolekcjach. Jak opisywał w wywiadzie opublikowanym wiosną ubiegłego roku na stronie legia.com, od dziecka był zarażony pasją do piłki nożnej i historii Legii. - Mieszkałem niedaleko bazaru przy Dworcu Wschodnim, na którym wszystko można było kupić. Grzebaliśmy w stoiskach, koledzy zbierali komiksy, a ja trafiłem na proporczyk Legii. Od niego wszystko się zaczęło - wspominał.

Pomysł utworzenia Muzeum Legii pojawił się pod koniec lat 80. - Powodem tego zamieszania były narzekania mojej żony, że z każdej szafki w domu wypadają legijne pamiątki. Kazała mi coś z tym zrobić. Muzeum powstało na podwalinach mojej osobistej kolekcji. W latach 80. regularnie spotykałem się z władzami klubu i namawiałem do utworzenia placówki. Wszyscy byli chętni, lecz w tamtych czasach brakowało miejsca na przygotowanie muzeum. Po remoncie trybuny krytej na starym stadionie udało się zorganizować pierwsze muzeum w sali VIP - opowiadał.

Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 21 kwietnia 2006 roku, podczas obchodów 90-lecia powstania Legii Warszawa.

W mediach społecznościowych Wiktora Bołbę pożegnał bramkarz i kapitan Legii Artur Boruc:

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, legia.com, legia.net

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości