Jest umowa. Przebudowa Zgody i Złotej może ruszyć w drugiej połowie 2023 roku

Zmiany na ulicy Złotej - wizualizacja
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Drogowcy podpisali umowę na projekt przebudowy Złotej i Zgody. Pracownia RS Architektura Krajobrazu będzie miała ponad rok na sfinalizowanie prac, a sama inwestycja ma ruszyć w drugiej połowie 2023 roku. W miejscu wjazdu do tunelu pod Marszałkowską pojawią się drzewa, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne.

O podpisaniu umowy na dokumentację budowlaną poinformował w czwartek Zarząd Dróg Miejskich. Wykonawcą jest pracownia, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgody, rozstrzygniętym jesienią ubiegłego roku. Projektowanie ma zająć 60 tygodni, czyli ponad rok. RS Architektura otrzyma za to zadanie 1,53 miliona złotych.

Przestrzeń obu ulic ma być zielona i dostosowana do potrzeb pieszych i rowerzystów. To oni, a nie - jak dotychczas - kierowcy, będą mieli priorytet. W planach jest posadzenie 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami.

Drogowcy zapowiadają, że z obu ulic zniknie część miejsc parkingowych, które zostaną przeniesione do garażu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, którego budowa ma wkrótce ruszyć. "Zarządca garażu zapewni abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Pozwoli to na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody" - wyjaśnia ZDM.

Po przebudowie ograniczony i uspokojony zostanie ruch kołowy. Nowa organizacja ruchu będzie przewidywała strefy zamieszkania i Tempo 30, gdzie dostęp będą mieli tylko dostawcy i pojazdy techniczne. Pozostawione naziemne miejsca postojowe tworzone będą z myślą o mieszkańcach i obsłudze dostaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nie będzie tunelu Złotej

Drogowcy zamierzają zlikwidować tunel w osi Złotej. W miejscu rampy zjazdowej powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe. W centralnej części placu na ulicy Złotej przy pasażu Wiecha utworzone zostanie lustro wodne. Wzdłuż ulicy posadzone będą drzewa, których zadaniem będzie podkreślenie osi widokowej na Pałac Kultury i Nauki.

Przed Domem pod Orłami zaprojektowany został reprezentacyjny plac, stanowiący zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Pojawi się tam między innymi ozdobna rabata i ławki, które stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku.

Kolejnym zielonym punktem ma być plac Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową, gdzie zaplanowano skwer i Ogród Muzyki. "Od zgiełku miasta odizolują go wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy. Podest wzdłuż gmachu filharmonii będzie zewnętrznym foyer, na którym można będzie urządzać koncerty plenerowe i inne wydarzenia. Przewidziano też miejsce na ogródki gastronomiczne" - zapowiada ZDM.

Zielona oaza dla mieszkańców ma też powstać przy ulicy Sienkiewicza i w sąsiedztwie budynku przy ulicy Zgoda 12. Przewidziano tam ogród sąsiedzki, miejsce zabaw dla dzieci, siłownię, stoliki do gry w szachy oraz ławki.

Wstępne ZDM planuje, że realizacja inwestycji w terenie rozpocznie się w drugiej połowie 2023 roku.

Nowe centrum Warszawy

ZDM przypomina, że konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania ulic Złotej i Zgoda jest kolejnym etapem "przekształcania ulic i placów w ścisłym centrum stolicy - w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń".

"Przebudowano już aleję Jana Pawła II, skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej oraz wybudowano sygnalizację na ulicy Marszałkowskiej przy placu Bankowym, poprawiając bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i ruchu samochodowego. Zmienia się rondo Dmowskiego i tak zwany plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Wzdłuż Marszałkowskiej, przy placu Defilad, posadzono rząd nowych i dużych drzew oraz krzewy, zbudowano też nową drogę dla rowerów" - wyliczają drogowcy.

Czytaj także: