"Obraza uczuć religijnych i znieważenie pomników". Jest postępowanie w sprawie tęczowych flag na pomnikach

Autor:
mp/b/dg/ran
Źródło:
PAP
Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury
Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuraturyTVN24
wideo 2/2
TVN24Wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie do prokuratury

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła w czwartek postępowanie w sprawie tęczowych flag na pomnikach - poinformowała rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Chodzi o obrazę uczuć religijnych i znieważenie stołecznych pomników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki, w tym na figurę Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem ruchu anarchistycznego. Jeszcze w środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.

Obraza uczuć religijnych i znieważanie pomników

W czwartek rano rzeczniczka prasowa prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała o wszczęciu postępowania w tej sprawie. - Dochodzenie wszczęto w sprawie znieważenia pomników oraz obrazy uczuć religijnych. Za czyny te przepisy przewidują kary nawet - odpowiednio - ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat - podała Skrzyniarz.

Dodała, że śledczy wykonują czynności procesowe mające na celu zabezpieczenie materiału dowodowego i ustalenie tożsamości osób biorących udział w zdarzeniach.

Na briefingu, prasowym po porannym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Rafał Trzaskowski został zapytany o flagi na pomnikach. Przyznał, że o sprawie dopiero usłyszał. - Zawsze reaguję w momencie, kiedy mamy do czynienia z tego typu czynami - odpowiedział. - Potępiam wszelkie akty wandalizmu. Dałem temu dowód choćby jeżeli chodzi o pomnik Kościuszki - zauważył.

"Modlimy się o nawrócenie sumień i serc"

Głos w sprawie tęczowej flagi przypiętej do figury Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża zabrało Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, które prowadzi posługę w bazylice od 1653 roku.

"Profanacja figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie napełniła bólem parafian i mieszkańców stolicy" - czytamy w oświadczeniu duchownych.

"Swoje oburzenie za ten niewytłumaczalny akt wyrażają również księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy posługujący od czterech wieków w tamtejszej świątyni" - napisał w imieniu zakonników ksiądz Kryspin Banko. Zaapelował jednocześnie o modlitwę za sprawców czynu. "W tym trudnym dla nas wszystkich doświadczeniu, modlimy się o nawrócenie sumień i serc" - dodał.

Autor:mp/b/dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kuszyński / Oko. Press

Pozostałe wiadomości