Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła zakończenie trwającej ponad sześć lat przebudowy sieci gazowej w Warszawie. Prace były prowadzone na terenie 12 dzielnic i jednej podwarszawskiej gminy. Pochłonęły 45 milionów złotych.
- Dzięki inwestycji aglomeracja warszawska sprawniej działa. Sieć gazowa ma większą przepustowość - zaznaczył prezes zarządu PSG Robert Więckowski podczas wtorkowej konferencji, która oficjalnie zakończyła realizację projektu. - Gaz powinien być paliwem, które stabilizuje polską energię i będzie jej fundamentem przy odejściu od węgla kamiennego i innych wysokoemisyjnych źródeł - dodał.
Emilia Banaszczyk, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie, wyjaśniła, że zrealizowany projekt objął 37 zadań na terenie 12 stołecznych dzielnic oraz gminy Jabłonna w powiecie legionowskim. - To było dla nas ogromne wyzwanie, ale i sukces, bo inwestycja została ukończona w terminie - podkreśliła.
Zmodernizowano 59 kilometrów sieci gazowej
Przedstawiciele spółki wskazali, że elementy sieci były rozproszone. Natomiast prace były prowadzone na terenach silnie zurbanizowanych i wymagały uzgodnień z wieloma instytucjami.
Projekt był realizowany przez ponad sześć lat i rozpoczął się od złożenia wniosku o dofinansowania w maju 2017 roku. Do końca 2023 roku łącznie zmodernizowano ponad 59 kilometrów sieci gazowej. Całkowita wartość projektu wyniosła około 45 mln zł. 25 procent, środków czyli około 11 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.
- Największe zadanie czekało nas na Mokotowie i obejmowało modernizację sieci gazowej na osiedlu Stegny, na którym mieszka około 25 tysięcy osób - zaznaczyła Banaszczyk. W ramach tego samego projektu sieć gazową przebudowano na Bielanach, Bemowie, Pradze Południe, Pradze Północ, w Śródmieściu, Ursusie, Wawrze, Wesołej, Wilanowie, Włochach i na Woli.
Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl