"Stop wygaszaniu pomostówek". Protest w centrum Warszawy

Manifestacja w centrum Warszawy
"Stop wygaszaniu pomostówek"
Źródło: TVN24
- Rząd okrada nas z naszych przywilejów - twierdzą uczestnicy protestu organizowanego przez związki zawodowe w Warszawie. Manifestujący, którzy pojawili się w środę w centrum stolicy, zanieśli do ministerstwa petycję w sprawie emerytur pomostowych.

Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 11. Organizatorzy to Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Uczestnicy protestu chcieli przekazać petycję Marlenie Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Do ministerstwa wyruszyli sprzed Pałacu Kultury i Nauki.

- Grupa dość liczna, z różnych przedsiębiorstw, z różnych firm, z różnych branż, są górnicy, są maszyniści - relacjonował Paweł Łukasik, który był w miejscu protestu.

Zaznaczył, że manifestujących zgromadził w Warszawie jeden temat: emerytury pomostowe.

– Głównym postulatem jest to, żeby emerytury dotyczyły wszystkich tych, którzy w trudnych warunkach pracują, a nie tych, którzy taką pracę podjęli przed 1999 rokiem, bo to jest zdaniem protestujących główny punkt sporów. Pytają, dlaczego ci, którzy zaczęli pracę wcześniej są traktowani inaczej– powiedział reporter TVN24.

Dlaczego manifestujący wyszli na ulice?

Łukasik rozmawiał też z manifestującymi.

- Jestem w grupie, którzy nie łapią się na pomostówkę, a starsi koledzy się łapią. Walczymy o to, żeby pomostówki przetrwały, żeby nam też się należała emerytura pomostowa, żeby nie trzeba było pracować do wieku emerytalnego – mówił reporterowi TVN24 protestujący maszynista.

- Rząd okrada nas z naszych przywilejów. Jesteśmy górnikami, zasługujemy na przejście na emeryturę pomostową. Nie wyobrażam sobie pracy pod ziemią, w trudnych warunkach pracy, żeby tyrać do 65 lat. To jest niemożliwe – powiedział z kolei manifestujący górnik, a za chwilę dodał: - W sumie to jest możliwe, tylko w Polsce. Po to tutaj jesteśmy, żeby to wykrzyczeć.

- Zaczęliśmy pracować później i w związku z tym nie należy nam się emerytura pomostowa. Jesteśmy tu po to, żeby nam przysługiwała - odpowiadali kolejni maszyniści.

Protest zakończył się o godzinie 13.

Protest w centrum Warszawy
Protest w centrum Warszawy
Źródło: TVN24

Emerytury pomostowe – czym są? Ustawa o emeryturach pomostowych

Emerytura pomostowa to wcześniejsza emerytura przysługująca osobom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zasady przyznawania emerytury pomostowej oraz charakterystykę pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze reguluje ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 roku.

Prawo do emerytury pomostowej mają pracownicy zatrudnieni na pełen etat na podstawie umowy o pracę.

Aby otrzymać emeryturę pomostową, trzeba spełnić wszystkie poniższe warunki:

– data urodzenia po 31 grudnia 1948 r.,

– ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),

– udowodnione co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,

– co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),

– wykonywanie przed 1 stycznia 1999 r. pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,

– wykonywanie po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac, – rozwiązanie stosunku pracy.

Czytaj także: