Od wtorku mieszkańcy mogą oddawać swoje głosy na projekty z budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa dwa tygodnie. Dotychczas w Warszawie zrealizowano ponad trzy tysiące takich pomysłów za 320 milionów złotych. W tym roku miasto dołoży kolejne 83 miliony.
Tegoroczne głosowanie potrwa do 15 września. Mieszkańcy mogą zagłosować na maksymalnie 15 projektów w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
Jak podał stołeczny ratusz, w tym roku do głosowania zostało dopuszczonych 1506 projektów: 1400 propozycji dzielnicowych oraz 106 ogólnomiejskich. To nieco więcej niż w ubiegłym roku (1425 projektów), ale mniej niż w 2018 - 1628.
Sprawdzili je pod kątem formalnym i merytorycznym
W jaki sposób miasto oceniało projekty? Sprawdzana była możliwość realizacji zgłoszonych propozycji. Ocena formalna dotyczyła sprawdzenia kompletności dokumentów i poprawności ich złożenia, a merytoryczna - zgodności z obowiązującymi przepisami, możliwością realizacji pomysłu we wskazanej lokalizacji i w ciągu jednego roku oraz dostępności projektu dla innych mieszkańców.
Ratusz podsumował, że pozytywnie oceniono 1506, czyli 67 procent zgłoszonych projektów, w tym 106 ogólnomiejskich (53 proc.) i 1400 dzielnicowych (69 proc.).
83 miliony na pomysły mieszkańców
Wyniki głosowania poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 roku. W bieżącym budżecie obywatelskim przeznaczono na nie ponad 83 miliony złotych.
Do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o wydaniu ponad 320 milionów złotych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl