Przedwojenne stroje, zabytkowe auta, potańcówka. Święto Ogrodu Saskiego

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP
Tak przed wojną wyglądał Ogród Saski
Tak przed wojną wyglądał Ogród Saski
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plTak przed wojną wyglądał Ogród Saski

W sobotę 2. Święto Ogrodu Saskiego. Spacerując jego alejami będzie można poczuć się jak w dwudziestoleciu międzywojennym: zobaczyć przedwojenne stroje i zabytkowe samochody. Przy wieczornej potańcówce rozbrzmi muzyka.

W tym roku, w ostatnią majową sobotę, przypada blisko 300-lecie Ogrodu Saskiego, który 27 maja 1727 roku przestał pełnić funkcję ogrodu wyłącznie królewskiego i został otwarty dla publiczności, tym samym stając się pierwszym publicznym parkiem w Polsce.

Druga odsłona Święta Ogrodu Saskiego rusza w sobotę o godz. 10. Zielony salon Warszawy ponownie stanie się tłem dla zabawy rodem z dwudziestolecia międzywojennego, choć podróż w czasie zaplanowana przez organizatorów sięgnie i dalszych dziejów.

2. Święto Ogrodu SaskiegoPałac Saski

- Tegoroczna edycja "Święta Ogrodu Saskiego" odbywa się dokładnie w 296. rocznicę otwarcia królewskiego ogrodu dla warszawiaków. Na ten jeden dzień przenosimy się do Warszawy z okresu międzywojnia, aby spacerując alejami Ogrodu Saskiego, oglądać ludzi ubranych zgodnie z ówczesną modą, spotkać "próżnych elegantów" i "panie z pieskami". Dzięki historycznym rekwizytom, lśniącym karoseriom oldtimerów ale i filmowi VR "Warszawa Zapomniana" podróż w przeszłość Pałacu Saskiego i jego otoczenia będzie na wyciągnięcie ręki. Chcemy w ten sposób pokazać, jak wyglądało codzienne życie, zajęcia, zawody i spędzanie czasu wolnego w dwudziestoleciu międzywojennym - powiedział PAP prezes zarządu spółki celowej Pałac Saski Jan Edmund Kowalski.

Dawna Warszawa w jednym miejscu

Spacerując główną aleją ogrodu będzie można poczuć klimat okresu międzywojennego, czyli ostatnich lat, które pamiętają przylegające do zieleni Pałace Saski i Brühla. Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z oferty specjalnych stoisk, w których znajdą się salony prasy, mody, sklepiki dla podróżników oraz z radioodbiornikami.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się również, w jakich warunkach w II Rzeczpospolitej pracowali szewcy, rymarze oraz fryzjerzy. - Mijając damy w szykownych strojach i eleganckich panów dosiadających bicykli, zobaczymy także aptekę, posterunek Policji Państwowej czy wystawę o historii przysposobienia wojskowego kobiet. Z kolei odwiedzając wykwintną Kawiarnię Saską, warto przysiąść na chwilę i założyć specjalne gogle, by zobaczyć Pałac Saski w wirtualnej rzeczywistości - zachęcają organizatorzy.

W zielonych alejkach odchodzących od głównej osi Ogrodu Saskiego będą przygrywać przeróżni muzycy. Na dzieci będą czekały dawne zabawy, które poprowadzą damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz", a także "Niemapa" – kreatywne warsztaty, podczas których powstanie makieta Ogrodu Saskiego.

Z kolei na miłośników motoryzacji czekają cogodzinne parady zabytkowych pojazdów wokół Ogrodu Saskiego. Lśniące karoserie automobili podziwiać można będzie również z bliska na stanowisku przed Hotelem Europejskim.

Kadr z filmu VR "Warszawa zapomniana"Pałac Saski
Kadr z filmu VR "Warszawa zapomniana"Pałac Saski

- Po całym dniu pełnym wrażeń trzeba będzie zebrać siły na gwóźdź programu, czyli wieczorną potańcówkę przy ogrodowej sadzawce. Od godziny 18 będziemy mieli tam okazję wirować na parkiecie tanecznym, prowadzeni muzyką Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii. Następnie zaczarują nas przedwojenne przeboje w wykonaniu niezastąpionej Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, której dźwięki rozchodzić się będą po ogrodzie do godziny 20.30 - czytamy na stronie Pałacu Saskiego.

Potańcówka koło fontanny (zdjęcie z 2022 roku)T. Tołłoczko

Pierwszy publiczny park stolicy

Ogród Saski został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego, na tzw. Osi Saskiej, jako ogród przypałacowy przy pałacu Saskim w stylu francuskim.

27 maja 1727 został udostępniony przez króla mieszkańcom Warszawy. Tym samym ogród stał się pierwszym parkiem publicznym stolicy, a nawet całej Polski. To jednak niejedyna jego palma pierwszeństwa: to także na tym terenie, w nieistniejącym już budynku Operalni, w 1765 roku, po raz pierwszy wystąpił polski profesjonalny zespół aktorski, dając początek współczesnemu Teatrowi Narodowemu.

XIX wieku przyniósł istotne zmiany: po zniszczeniach okresu insurekcji kościuszkowskiej ogród odrodził się w nowej formie, porzucając geometryczny rygor na rzecz łagodniejszych kształtów parku angielskiego. Ogród w drugiej połowie wieku tętnił życiem – o tym, jak ważne dla socjety były spacery jego alejkami, wspominał choćby Bolesław Prus. Przychodzono tu także do wód mineralnych, odwiedzano kawiarnię, a także oglądano sztuki w Teatrze Letnim

Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cezary Kazimierowski

Pozostałe wiadomości