Prace drogowe na północnej estakadzie nad Agrykolą zauważył reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Drogowcy pojawili się tam we wtorek rano. - Prace są wykonywane na jezdni w kierunku centrum w rejonie przystanku autobusowego Rozbrat 02. Piłą do asfaltu wycięto dwa otwory: jeden 50 metrów przed przystankiem, drugi na wysokości wysepki przystankowej. Na miejscu pojawiła się koparka - opisuje Tomasz Zieliński.
"Naprawa pękniętego kolana"
W Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta zapytaliśmy o przyczynę prac prowadzonych na oddanej niespełna rok temu estakadzie. - Do jutra (środy - red.) potrwa awaryjna naprawa pękniętego kolana kanalizacyjnego. Uzgodniona z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji technologia prac wymagała wykonania wykopu - wyjaśnia Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka SZRM.
Drugi wykop to z kolei prace przy uszkodzonej studzience kanalizacyjnej MPWiK, "które nie były w zakresie robót związanych z przebudową wiaduktów". - Zdecydowaliśmy jednak o konieczności ich wykonania, gdyż studzienka znajduje się na styku z naszą inwestycją i pozostawienie jej bez naprawy wpływałoby negatywnie na stan nowo wykonanej nawierzchni - tłumaczy Choińska-Ostrowska.
Zburzyli i odbudowali wiadukty
Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej mają około 400 metrów długości. Zastąpiły stare obiekty, które były użytkowane od 1974 roku i ze względu na pogarszający się stan trzeba je było rozebrać i zbudować od nowa.
Pierwszy z nich, północny, został wyłączony z ruchu pod koniec stycznia 2022 roku. Ruszyła wówczas jego rozbiórka, a następnie odbudowa. W grudniu 2022 roku – czyli po 11 miesiącach – nowy, północny wiadukt był już gotowy. Jego otwarcie umożliwiło przełączenie ruchu, w obydwu kierunkach, na północną stronę Trasy Łazienkowskiej i przystąpienie do prac po stronie południowej.
W kilka miesięcy zbudowano żelbetową konstrukcję południowego wiaduktu wraz z betonową płytą, na której we wrześniu ruszyło układanie nawierzchni. Ostatniego dnia października puszczono ruch.
Za prace odpowiadała firma SKANSKA.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl