Zamknęli popularną trasę spacerową na Polu Mokotowskim

Prace w parku Pole Mokotowskie
Większość metasekwoi trafi na Pole Mokotowskie
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Trwa modernizacja Pola Mokotowskiego. Wiele prac jest prowadzonych w części parku po stronie Ochoty. Od środy z użytku wyłączony jest ciąg pieszy w pobliżu pomnika upamiętniającego Lotnisko Mokotowskie.

W tym tygodniu Zarząd Zieleni poinformował o rozpoczęciu kolejnego etapu prac modernizacyjnych w parku Pole Mokotowskie. "Od środy 22 lutego przez najbliższe tygodnie będzie wyłączony z użytkowania ciąg pieszy, pod którym znajduje się przepust doprowadzający wodę z małych stawów do dużego zbiornika wodnego. Remontowany ciąg pieszy znajduje się przy placu zabaw w okolicy pomnika upamiętniającego Lotnisko Mokotowskie. Zostanie poddany całkowitej renowacji – rozmontowany i zbudowany od nowa. Prace mogą potrwać półtora miesiąca" - przekazał w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni.

Jak informują urzędnicy, jesienią posadzono w parku ponad 13 tysięcy roślin, wykonano też nowe nawierzchnie i montaż małej architektury.

Terminu nie uda się dotrzymać

Modernizacja parku Pole Mokotowskie ruszyła jesienią 2021 roku. Zakończenie prac było planowane na ostatni kwartał 2022 roku. Już latem Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznawał, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku. Urzędnicy podawali wówczas, że analizują sytuację i szacują, ile może wynieść opóźnienie. Pod koniec ubiegłego roku poinformowali, że inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale 2023 roku.

Czytaj też: Pięciu chętnych do przebudowy placu przed Pałacem Kultury. Co się zmieni?

Projekt modernizacji zakłada, że duży staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty został beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Przypomnijmy, że latem prace złapały opóźnienie z powodu kolizji z siecią energetyczną. Konieczne okazało się przesunięcie trafostacji zasilającej dużą część Mokotowa. Urzędnicy tłumaczyli, że wykonawca czekał na dostawę nowej stacji, ale ze względu na wojnę w Ukrainie dostawcy zgłaszali problemy z dostępem do części potrzebnych do jej zmontowania.

Ogrody biocenotyczny i sensoryczny

W centralnej części parku, na tyłach Biblioteki Narodowej powstaje naturalny ogród biocenotyczny. Docelowo ma pojawić się tu mały plac. Powstanie tu drewniany pomost, a także górki i niecki. Ta część parku zostanie uzupełniona o małą architekturę, altany i wiaty. Wzdłuż pomostu powstanie ścieżka edukacyjna.

Projekt przewiduje też strefę z ogrodem sensorycznym. Jego elementami będą bębny djembas z pieńkami do siedzenia, kamienie wspinaczkowe i betonowe leżaki, które zostały już zamontowane. Pojawią się także tipi.

W ramach modernizacji sadzona jest także nowa roślinność. W ostatnich miesiącach pojawiło się 35 nowych drzew oraz ponad cztery tysiące krzewów i niemal siedem tysięcy bylin. Jak wyliczają urzędnicy, posadzono pnącza okrywowe, rośliny cebulowe oraz łąki i trawnik na powierzchni 3669 metrów kwadratowych, są także nowe lipy srebrzyste i szerokolistne, topola szara, jarzęby pospolite, klon jawor, róże, jeżówki, czosnki ozdobne i śliwy różnych odmian, a także jeżyny, pigwowce, hortensje bukietowe Little lime 'Jane', kaliny koreańskie 'Juddii', fiołki wonne, naparstnica zwyczajna czy śmiałek darniowy.

DJI_0109
Prace na Polu Mokotowskim
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Czytaj także: