W maju rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
tvn24.pl
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl

Tegorocznych ósmoklasistów czekają niedługo ważne egzaminy i związane z nimi wybory. Będą decydować o swojej dalszej ścieżce edukacji. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? 15 maja rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zapoznaj się z ważnymi terminami i sprawdź jak liczyć punkty.

Zanim jednak uczniowie przystąpią do sprawdzianów, muszą wybrać placówki i złożyć wnioski o przyjęcie. Rekrutacja do miejskich szkół ponadpodstawowych będzie odbywała się wyłącznie elektronicznie.

– Egzamin ósmoklasisty to jeden z pierwszych ważniejszych sprawdzianów w życiu młodzieży. Również wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu klasy to niezwykle istotna decyzja, którą muszą podjąć uczniowie i ich rodzice. Dlatego, co roku Warszawa przygotowuje specjalny informator o ofercie miejskich liceów, techników i szkół branżowych. Mam nadzieję, że dzięki temu każdy z kandydatów znajdzie szkołę, w której będzie się mógł rozwijać i uczyć w dobrej atmosferze – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

15 maja rozpoczyna się rekrutacja

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w stolicy rozpocznie się 15 maja i będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie na stronie https://warszawa.edu.com.pl (na razie jest nieaktywna). Ósmoklasiści ze szkół prowadzonych przez Warszawę zalogują się do systemu loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole podstawowej. Natomiast uczniowie z innych szkół (niepublicznych i artystycznych) i miejscowości, będą musieli założyć konto samodzielnie.

Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00. Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, od roku szkolnego 2020/2021, kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę.

Inaczej wygląda jednak rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych. Tam kandydaci mają czas na złożenie wniosków tylko do 29 maja do godz. 15:00. Od 30 maja do 12 czerwca w tych szkołach będą przeprowadzane sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej. Terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy. Wyniki zostaną ogłoszone do 14 czerwca.

Wprowadzanie wyników i składanie dokumentów

Od 23 czerwca do 12 lipca do godz. 14:00 to czas na wprowadzenie do elektronicznego systemu rekrutacji osiągnięć ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli jesteś uczniem warszawskiej publicznej szkoły, oceny i inne osiągnięcia wprowadzi twoja macierzysta szkoła. 23 czerwca do godz. 10:00, po zalogowaniu się w systemie możesz sprawdzić, czy szkoła prawidłowo wprowadziła Twoje oceny i inne osiągnięcia.

Jeśli jesteś uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej: niepublicznej, artystycznej lub spoza Warszawy dane musisz wprowadzić samodzielnie do systemu. Należy tam wpisać oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz informacje o innych osiągnięciach odnotowanych na świadectwie.

Od 23 czerwca do 12 lipca do godz. 15:00 kandydaci do szkół ponadpodstawowych muszą m.in. złożyć w szkole pierwszego wyboru kopie świadectwa ukończenia szkoły, zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Dokumenty te można złożyć osobiście lub wysłać na adres e-mail podany przez szkołę. Natomiast same kopie składanych dokumentów muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej, do której uczęszczał kandydat.

Listy kandydatów i rekrutacja uzupełniająca

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 21 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 27 lipca.

Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 31 lipca i odbywa się już bez użycia elektronicznego systemu rekrutacji.

Jak liczyć punkty po egzaminie ósmoklasisty?  

Ile maksymalnie można mieć punktów do szkoły średniej - liceum lub technikum? W rekrutacji do szkół średnich w 2023 roku można uzyskać maksymalnie 200 punktów: 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty oraz 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy.

Przy przeliczaniu na punkty pierwszej części, czyli wyników z egzaminu ósmoklasisty, należy wziąć pod uwagę wynik przedstawiony w procentach z: języka polskiego oraz matematyki. Mnoży go się przez 0,35. Istotny jest także wynik przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego, który mnoży się przez 0,3. Wyniki te po pomnożeniu dadzą liczbę uzyskanych punktów.

Za drugą część, czyli świadectwo, ósmoklasista może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczenia punktów za świadectwo bierzemy pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora szkoły.

● ocena z języka polskiego - maksymalnie 18 punktów ● ocena z matematyki - maksymalnie 18 punktów ● ocena z I przedmiotu branego pod uwagę w rekrutacji - maksymalnie 18 punktów ● ocena z II przedmiotu branego pod uwagę w rekrutacji - maksymalnie 18 punktów

Jak przeliczyć oceny na punkty? Ocena celująca z danego przedmiotu daje 18 punktów; bardzo dobra – 17 punktów; dobra – 14 punktów; dostateczna – 8 punktów; a dopuszczająca – 2 punkty.

Ze świadectwa punktowane są także:

● szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych - maksymalnie 18 punktów ● świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem - 7 punktów ● wolontariat - 3 punkty

Aby za szczególne osiągnięcie kandydat otrzymał punkty, musi ono zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. O wpisie osiągnięć na świadectwo decyduje dyrektor szkoły podstawowej. W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl