Tegorocznych ósmoklasistów czekają niedługo ważne egzaminy i związane z nimi wybory. Będą decydować o swojej dalszej ścieżce edukacji. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? 15 maja rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zapoznaj się z ważnymi terminami i sprawdź jak liczyć punkty.
Zanim jednak uczniowie przystąpią do sprawdzianów, muszą wybrać placówki i złożyć wnioski o przyjęcie. Rekrutacja do miejskich szkół ponadpodstawowych będzie odbywała się wyłącznie elektronicznie.
– Egzamin ósmoklasisty to jeden z pierwszych ważniejszych sprawdzianów w życiu młodzieży. Również wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu klasy to niezwykle istotna decyzja, którą muszą podjąć uczniowie i ich rodzice. Dlatego, co roku Warszawa przygotowuje specjalny informator o ofercie miejskich liceów, techników i szkół branżowych. Mam nadzieję, że dzięki temu każdy z kandydatów znajdzie szkołę, w której będzie się mógł rozwijać i uczyć w dobrej atmosferze – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
15 maja rozpoczyna się rekrutacja
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w stolicy rozpocznie się 15 maja i będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie na stronie https://warszawa.edu.com.pl (na razie jest nieaktywna). Ósmoklasiści ze szkół prowadzonych przez Warszawę zalogują się do systemu loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole podstawowej. Natomiast uczniowie z innych szkół (niepublicznych i artystycznych) i miejscowości, będą musieli założyć konto samodzielnie.
Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 15 maja do 19 czerwca do godz. 15:00. Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, od roku szkolnego 2020/2021, kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę.
Inaczej wygląda jednak rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych. Tam kandydaci mają czas na złożenie wniosków tylko do 29 maja do godz. 15:00. Od 30 maja do 12 czerwca w tych szkołach będą przeprowadzane sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej. Terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy. Wyniki zostaną ogłoszone do 14 czerwca.
Wprowadzanie wyników i składanie dokumentów
Od 23 czerwca do 12 lipca do godz. 14:00 to czas na wprowadzenie do elektronicznego systemu rekrutacji osiągnięć ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli jesteś uczniem warszawskiej publicznej szkoły, oceny i inne osiągnięcia wprowadzi twoja macierzysta szkoła. 23 czerwca do godz. 10:00, po zalogowaniu się w systemie możesz sprawdzić, czy szkoła prawidłowo wprowadziła Twoje oceny i inne osiągnięcia.
Jeśli jesteś uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej: niepublicznej, artystycznej lub spoza Warszawy dane musisz wprowadzić samodzielnie do systemu. Należy tam wpisać oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz informacje o innych osiągnięciach odnotowanych na świadectwie.
Od 23 czerwca do 12 lipca do godz. 15:00 kandydaci do szkół ponadpodstawowych muszą m.in. złożyć w szkole pierwszego wyboru kopie świadectwa ukończenia szkoły, zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Dokumenty te można złożyć osobiście lub wysłać na adres e-mail podany przez szkołę. Natomiast same kopie składanych dokumentów muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej, do której uczęszczał kandydat.
Listy kandydatów i rekrutacja uzupełniająca
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 21 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 27 lipca.
Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 31 lipca i odbywa się już bez użycia elektronicznego systemu rekrutacji.
Jak liczyć punkty po egzaminie ósmoklasisty?
Ile maksymalnie można mieć punktów do szkoły średniej - liceum lub technikum? W rekrutacji do szkół średnich w 2023 roku można uzyskać maksymalnie 200 punktów: 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty oraz 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy.
Przy przeliczaniu na punkty pierwszej części, czyli wyników z egzaminu ósmoklasisty, należy wziąć pod uwagę wynik przedstawiony w procentach z: języka polskiego oraz matematyki. Mnoży go się przez 0,35. Istotny jest także wynik przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego, który mnoży się przez 0,3. Wyniki te po pomnożeniu dadzą liczbę uzyskanych punktów.
Za drugą część, czyli świadectwo, ósmoklasista może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczenia punktów za świadectwo bierzemy pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora szkoły.
● ocena z języka polskiego - maksymalnie 18 punktów ● ocena z matematyki - maksymalnie 18 punktów ● ocena z I przedmiotu branego pod uwagę w rekrutacji - maksymalnie 18 punktów ● ocena z II przedmiotu branego pod uwagę w rekrutacji - maksymalnie 18 punktów
Jak przeliczyć oceny na punkty? Ocena celująca z danego przedmiotu daje 18 punktów; bardzo dobra – 17 punktów; dobra – 14 punktów; dostateczna – 8 punktów; a dopuszczająca – 2 punkty.
Ze świadectwa punktowane są także:
● szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych - maksymalnie 18 punktów ● świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem - 7 punktów ● wolontariat - 3 punkty
Aby za szczególne osiągnięcie kandydat otrzymał punkty, musi ono zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. O wpisie osiągnięć na świadectwo decyduje dyrektor szkoły podstawowej. W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy