Najnowsze

"Jak zaczynałem, nikt nie przypuszczał, że przyjdzie prowadzić Warszawę przez te wzburzone fale"

Najnowsze

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP
TVN24Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydentury

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podsumował dwa lata swojej kadencji. Wśród swoich osiągnieć wymienił między innymi darmowe miejsca w żłobkach, nowe przedszkola oraz szkoły, rozbudowę metra, plan przebudowy centrum stolicy oraz działania na rzecz klimatu.

- Jak zaczynałem dwa lata temu, nikt by pewnie nie przypuszczał, że w tak trudnych czasach przyjdzie prowadzić Warszawę przez te wzburzone fale - podkreślił na piątkowej konferencji Trzaskowski, który został zaprzysiężony na prezydenta miasta niemal dwa lata temu, 22 listopada 2018 roku.

Prezydent Warszawy zaznaczał, że obecnie wszyscy samorządowcy koncentrują się na walce z koronawirusem. - I oczywiście są też ograniczenia budżetowe - dodał. Jego zdaniem mimo wszystko przez ostatnie dwa lata "udało się dużo zrobić".

Edukacja i żłobki

Podsumowując dotychczasowy dorobek, Trzaskowski mówił między innymi o edukacji, polityce społecznej i zdrowotnej, a także inwestycjach w transport. Jego zdaniem obietnica darmowych żłobków została przez te dwa lata zrealizowana - jak podał, zwiększył liczbę miejsc opieki żłobkowej o 95 procent, do około 15 tysięcy. - Są takie dzielnice, gdzie tych miejsc jest więcej, niż wynika to z samego popytu - zwrócił uwagę. Poinformował też, że w przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku trzech nowych żłobków na Wilanowie, w Ursusie i we Włochach.

Mówiąc o działaniach dotyczących edukacji, Trzaskowski podkreślił, że jest to obszar szczególnie istotny w czasach epidemii oraz "bardzo nieudanej reformy edukacji". - Przez ostatnie dwa lata oddaliśmy mieszkańcom 14 przeszkoli i osiem szkół, trwa budowa kolejnych 12 szkół i przedszkoli - mówił i podkreślił, że zgodnie z obietnicą wprowadzono też podwyżki dla nauczycieli: - O 250 złotych wzrosły pensje stażystów z tytułem magistra, o 270 zł pensje nauczycieli kontraktowych.

Jeden z nowych żłobków ma powstać w UrsusieUM Warszawa

Rozbudowa szpitala, finansowanie in vitro

Jak poinformował Trzaskowski, trwają negocjacje na temat szybszego oddania do użytku Szpitala Południowego, który ma służyć jako szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. - Równolegle za blisko 200 milionów złotych rozbudowujemy Szpital Bielański. Oddaliśmy dwie nowe przychodnie - na Białołęce i na Wawrze, uruchomiliśmy nowe programy zdrowotne, jako pierwszy samorząd ruszyliśmy ze szczepieniami przeciwko grypie dla małych dzieci i kobiet w ciąży - wymieniał.

Wspominał również o rozpoczęciu programu szczepień przeciwko HPV dla warszawskich 12-latków. - Prawie podwoiliśmy budżet na finansowanie kolejnej edycji programu in vitro. Do 2022 roku wydamy na ten cel ponad 33 miliony złotych - bardzo się z tego cieszę, że w momencie, kiedy rząd wycofał się z tego programu, samorząd warszawski mógł zwiększyć finansowanie - zaznaczył.

Wśród innych osiągnięć w tym zakresie wskazał na otwarcie gabinetów ginekologicznych dla niepełnosprawnych pacjentek w Szpitalu Praskim oraz Szpitalu na Solcu, a także utworzenie ośmiu ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

Trzaskowski przekazał, że trwają negocjacje na temat szybszego uruchomienia Szpitala Południowego Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Transport

Jako inny ważny obszar rozwoju prezydent Warszawy wskazał transport. - Miasto ciągle rozbudowuje sieć transportową: przez ostatnie dwa lata druga linia metra została wydłużona o kolejne sześć stacji, trzy na Targówku oraz trzy na Woli, a ponadto postępuje budowa kolejnych trzech odcinków. Rozpoczęliśmy, tak jak zapowiadałem, pracę nad budową linii trzeciej - dodał.

Zaznaczył również, że miasto podpisało największy kontrakt w historii na zakup nowoczesnego taboru do obsługi obu linii metra - ponad 40 pociągów. - Miasto zakupiło też 160 autobusów elektrycznych i 150 autobusów gazowych. Mamy ponadto podpisaną umowę na zakup ponad 200 nowoczesnych tramwajów - wskazał.

Przebudowa centrum, powołanie Rady Kobiet

Prezydent stolicy podkreślił, że rozpoczęto także prace nad projektem Nowego Centrum Warszawy, który zakłada między innymi przebudowę alei Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka, przejścia naziemne na rondzie Dmowskiego oraz aktywizację Marszałkowskiej. Przypomniał także działania stolicy dla klimatu, m.in. likwidację tak zwanych kopciuchów komunalnych w zasobie miasta oraz powiększanie zasobu Lasów Miejskich.

Wśród innych osiągnięć Trzaskowski podał ciągłe dostosowywanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, za co w 2020 roku przyznano Warszawie nagrodę Access City dla miast przyjaznych takim osobom, powołanie Rady Kobiet oraz pełnomocniczki zajmujących się ich sprawami czy rozbudowanie domu dziennego pobytu dla powstańców warszawskich.

Autor:mp/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24