Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Gdzie jej szukać?

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Poradnie środowiskowe opieki psychologicznej
Poradnie środowiskowe opieki psychologicznejTVN24
wideo 2/3
TVN24Poradnie środowiskowe opieki psychologicznej (wideo archiwalne)

Miejskie placówki zapewniają wsparcie lekarzy, sesje z psychoterapeutami oraz konsultacje w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Wsparcia psychologicznego można szukać także w szkołach. Niektóre z nich należą do programu "Szkoła dobrostanu psychicznego".

– Chcemy żeby młodzi warszawiacy w kryzysie psychicznym wiedzieli, gdzie mogą szukać pomocy i jak różnorodna jest miejska oferta wsparcia. Warszawskie placówki zapewniają opiekę lekarzy specjalistów, sesje z psychoterapeutami, konsultacje w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz system wsparcia w szkołach. Szkolimy również nauczycieli i organizujemy warsztaty i grupy wsparcia dla rodziców – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Porady psychologów, lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów dla dzieci i nastolatków mają w swojej ofercie miejskie placówki. Znajdują się one na Woli, Żoliborza, Pragi-Południe, Pragi Północ oraz Ochoty. "Aby umówić się do poradni zdrowia psychicznego oraz poradni psychologicznej nie potrzeba skierowania, a w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia wizyty są bezpłatne" - podaje ratusz. I dodaje, że zapewniają one konsultacje zgodnie ze współczesnymi standardami diagnozy i terapii.

PRZECZYTAJ: Po alkohol sięgają coraz młodsi. Warszawa rusza z kampanią "Nie daj się nabić w butelkę".

Pomoc psychologa w miejskich szkołach

"Warszawska oferta pomocowa to rozbudowany system wsparcia. W każdej miejskiej szkole uczniowie mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga" - przekazał ratusz w komunikacie. Jak dodano, w zależności od potrzeb placówki oferują również pomoc innych specjalistów - logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz reedukatorów.

W niektórych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolach oraz szkołach realizowany jest program "Szkoła dobrostanu psychicznego". Oferuje on konsultacje z terapeutami rodzinnymi, dietetykami, psychiatrami, warsztaty dla młodzieży oraz szkolenia i grupy wsparcia dla nauczycieli.

"Warszawa proponuje także szeroką ofertę doskonalenia i wsparcia dla nauczycieli oraz dyrektorów przygotowaną przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogą korzystać też z pomocy Psychologicznego Centrum Wsparcia" - podkreślono w komunikacie. Specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych pełnią dyżury telefoniczne i udzielają doraźnych konsultacji. 

Porady psychologiczne i diagnostyczne w centrum TOGO

Centrum TOGO wspiera dzieci i młodzież do 21 roku życia oraz ich bliskich w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Placówka oferuje pomoc psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. TOGO prowadzi Warszawski Szpital dla Dzieci – centrum działa w dwóch miejscach w Warszawie. Pierwsze z nich zlokalizowane jest na Białołęce, w poradni przy ulicy Przykoszarowej 16, a drugie w Śródmieściu przy alei Wyzwolenia 6.

PRZECZYTAJ: Po alkohol i narkotyki sięgają już nawet 11-latkowie. Ich relacje są wstrząsające.

Jak podkreśla ratusz w komunikacie placówki te oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii, wizyty i porady. "Aby umówić się na wizytę w TOGO nie potrzeba skierowania lekarskiego - świadczenia są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia" - zapewnia.

Miejskie Centra Zdrowia Psychicznego

Na Ochocie oraz w Wawrze działają również miejskie Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W ochockiej placówce przy ulicy Sosnkowskiego 18 znajdują się też poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Z kolei przy placu Czerwca 1976 mieści się oddział psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży. "Oddział prowadzi terapię dla pacjentów do 18 r.ż., którzy potrzebują kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a ich stan zdrowia nie wymaga całodobowej hospitalizacji. W ramach oddziału działa również szkoła przyszpitalna, gdzie realizowany jest program edukacyjny dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej. Do oddziału potrzebne jest skierowanie od lekarza" - poinformował ratusz.

Z kolei w Wawrze, przy ulicy Błękitnej 36 w Centrum Zdrowia Psychicznego można skorzystać z opieki specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, psychologa, logopedy, pedagoga specjalnego oraz pracownika socjalnego. Z myślą o pacjentach wymagających intensywnych oddziaływań terapeutycznych oraz opieki psychiatrycznej i pielęgniarskiej, w centrum działa również dzienny oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny, która zapewnia stacjonarną dzienną opiekę psychiatryczną oraz psychologiczną. Warunkiem przyjęcia do oddziału jest jednak skierowanie lekarskie.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Dzięki wsparciu unijnemu, w Szpitalu Wolskim działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z terenu dzielnicy Wola. Centrum zapewnia kompleksową pomoc psychologiczno–psychiatryczną i współpracuje także z różnymi instytucjami na Woli, np. placówkami oświaty, ochrony zdrowia czy opieką społeczną. Wsparcie oferowane przez centrum jest bezpłatne. Z konsultacji zespołu specjalistów mogą korzystać zarówno rodzice maluchów (0-3), przedszkolaków, jak również dzieci i nastolatki w wieku szkolnym. Jak dodaje ratusz Centrum prowadzi również warsztaty profilaktyczne w szkołach na Woli przygotowane z myślą o uczniach, rodzicach i nauczycielach.

PRZECZYTAJ: Jak ćpają nasze dzieci.

Z kolei dzieci i młodzież z Ochoty, Śródmieścia i Ursusa mogą korzystać z bezpłatnej oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, prowadzonego w partnerstwie przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota. Projekt pod nazwą "Po zdrowie razem", finansowany ze środków unijnych, oferuje usługi szybkiej interwencji psychologicznej, zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania młodego pacjenta. "W ośrodku proces zdrowienia dzieci i młodzieży opiera się na kompleksowej opiece medycznej, ale również na indywidualnym wsparciu społecznym i stałym kontakcie z pacjentami" - uzupełnia ratusz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości