"Nas najbardziej zachwycił ozdobny królewski płaszcz. A Wam co najbardziej się podoba?" - czytamy na stronie stołecznego konserwatora zabytków. Zdjęcia kolumny i pomnika króla, jak informuje konserwator, potrzebne będą do opracowania programu badań konserwatorskich.
"Wydaje się, że symbol Warszawy, kolumna Zygmunta, stoi dokładnie tam, gdzie postawiono ją w 1644 roku. Z biegiem wieków Przedmieście Bernardyńskie zmieniło się w pl. Zamkowy, urozmaicano otoczenie pomnika - pojawiła się fontanna i zieleń. A Zygmunt stał niewzruszony. Do czasu. A dokładnie do czasu budowy trasy W-Z. W 1949 roku kolumnę i stojącą na niej postać króla przesunięto o sześć metrów w kierunku północno-wschodnim. Sam monarcha nie patrzy już w stronę ul. Senatorskiej, ale na Krakowskie Przedmieście" - dodano we wpisie.
Rzymska koncepcja, symbol Warszawy
Kolumna Zygmunta na placu Zamkowym to jedna z wizytówek Warszawy. Jej historia zaczęła się około 400 lat temu.
"Było to dzieło nowatorskie w XVII-wiecznej Europie pod względem formy i treści, a jego koncepcja monumentu typu kolumnowego wywodziła się ze starożytnego Rzymu. Pomnik powstał przy udziale wybitnych artystów na zamówienie króla Władysława IV dla uczczenia jego ojca i gloryfikacji dynastii Wazów. To wczesnobarokowe dzieło wyróżnia prostota form, czytelność symboli i artyzm wysokiej klasy" – czytamy na stronie zabytek.pl.
Pomnik powstał w 1644 roku ku pamięci króla Zygmunta III Wazy. Po uszkodzeniach w XVII i XVIII wieku była remontowana.
Zniszczona w powstaniu, odbudowana
Oryginalna kolumna została zniszczona w czasie Powstania Warszawskiego. Odbudowano ją w 1949 roku.
Jak przypomina portal zabytek.pl, w 1994 roku odnowiono zniszczoną przez wandali dolną część kolumny, a dwa lata później partię górną. "Ze zdjętej z kolumny statui króla usunięto wadliwe betonowe wypełnienie jego dolnej partii pochodzące z 1949 r. i zastąpiono brązem. W 1999 r. usunięto graffiti z pomnika, a 2001 r. przy wymianie nawierzchni placu wyremontowano jego schody" – czytamy dalej.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny konserwator zabytków, Facebook