Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Osiedle Jazdów
Osiedle domków fińskich na Jazdowie
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

"Rejon Parku Ujazdowskiego stanowi prawdziwą oazę w centrum Warszawy" - stwierdza ratusz w komunikacie. Obszar objęty planem ma około 30,5 hektara. Zaraz za Parkiem Ujazdowskim na Skarpie Warszawskiej, między Trasą Łazienkową a ulicami Piękną i Górnośląską, rozciąga się zielona przestrzeń z drewnianymi, parterowymi domkami fińskimi.

- Około 90 domków stanęło na Jazdowie zaraz po II wojnie światowej. Warszawa była zrujnowana. Osiedle domków fińskich służyło pracownikom Biura Odbudowy Stolicy. Do dziś przetrwała mniej niż jedna trzecia z nich. Stanowią cenne materialne dziedzictwo fińskiej myśli budownictwa drewnianego z lat 40. XX wieku – mówi, cytowany w komunikacie, Bartosz Rozbiewski, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Osiedle Jazdów
Osiedle Jazdów
Źródło: UM Warszawa

Drewniaki z Finlandii stały się elementem tożsamości nie tylko Jazdowa, ale i całej Warszawy. Część z nich służy teraz różnym organizacjom społecznym NGO. Odbywają się w nich koncerty, wystawy i inne wydarzenia integrujące lokalną społeczność.

Na obszarze, który objęty jest planem rejonu Parku Ujazdowskiego, mieszczą się również ważne placówki dyplomatyczne (ambasada Niemiec i Francji) oraz dwie szkoły: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego i LVIII Liceum im. K.K. Baczyńskiego. "Bardzo cenna urbanistycznie i architektonicznie jest również Kolonia Profesorska w stylu dworkowym – rozciągająca się na Skarpie Warszawskiej i przy ul. Górnośląskiej" - dodaje ratusz w komunikacie.

Takie nagromadzenie unikatowej zabudowy i wartościowych społecznie i kulturalnie funkcjonalności sprawia, że miasto chce zadbać o Jazdów, chroniąc go planem miejscowym.

Ratusz: plan chroni domki fińskie

Jak tłumaczy ratusz, główne założenia projektu planu to ochrona wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i przestrzennych. "Skarpa Warszawska stanowi najważniejszy element kształtujący krajobraz i tożsamość tej części miasta, czyniąc go unikatowym. Celem planu jest także ochrona dziedzictwa kulturowego i wartości historycznych obszaru" - precyzuje.

Plan umożliwia, by domki fińskie i Osiedle Jazdów mogły nadal pełnić swoje funkcje. To mają być tereny otwarte i dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Jak tłumaczy ratusz, będą się tu mogły rozwijać różne funkcje usług publicznych z zakresu kultury, administracji, oświaty lub nauki oraz gastronomii. I zapewnia, że takie zapisy w planie zabezpieczą Osiedle Jazdów przed niepożądanymi przekształceniami. "Ochronią jego unikatową zabudowę, układ urbanistyczny i elementy zagospodarowania terenu, w tym zieleń, powiązania piesze oraz wnętrza w enklawach zabudowy – jako podwórka działań społecznych" - dodaje.

Część domków jest nadal zamieszkała. Ta funkcja może pozostać na dotychczasowych warunkach dla obecnych mieszkańców. Nowe obiekty, które mogą powstawać na tym osiedlu, muszą wpisywać się w historyczny układ urbanistyczny osiedla oraz parametry i gabaryty istniejących domków fińskich. W planie zachowano również najcenniejsze przyrodniczo obszary – Park Ujazdowski, Park Tadeusza Mazowieckiego oraz Skwer płk. dr. Leona Strehla, przeznaczając je pod tereny zieleni urządzonej (ZP), która będzie objęta ochroną oraz rewaloryzacją lub rewitalizacją.

Osiedle Jazdów
Osiedle Jazdów
Źródło: UM Warszawa

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na piśmie lub podczas spotkania on-line. "Przed złożeniem swoich propozycji warto zapoznać się z tekstem projektu planu miejscowego oraz rysunkiem projektu planu miejscowego. Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu)" - poleca ratusz.

Plan projektu dostępny jest też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM (pon.-pt. w godz. 8:00-16:00).

Konsultacje trwają do 8 stycznia 2024 roku. Można w nich wziąć udział podczas dyskusji publicznej on-line – 12 grudnia (wtorek) o godz. 17:00 na platformie YouTube oraz na platformie ZOOM. Można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chce się z tego skorzystać, należy napisać na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Otrzyma się link do spotkania oraz instrukcję w mailu zwrotnym.

Obszar objęty konsultacjami społecznymi
Obszar objęty konsultacjami społecznymi
Źródło: UM Warszawa

W konsultacjach można wziąć udział również telefonicznie. W poniedziałek, 4 grudnia, w godz. 13:30-16:30 oraz w środę, 20 grudnia, w godzinach 13.00-16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08 pełniony jest dyżur telefoniczny z udziałem projektantki planu.

Trzecią możliwością jest dyżur stacjonarny, na którym również obecna jest projektantka planu. Na dyżurze stacjonarnym z udziałem projektantki. Odbędzie się on w czwartek, 14 grudnia, w godz. 13:00-16:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4).

Wzory formularzy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do wypełnienia ręcznego dostępne są tutaj, a do wypełnienia na komputerze tutaj.

Czytaj także: