Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.
"Rejon Parku Ujazdowskiego stanowi prawdziwą oazę w centrum Warszawy" - stwierdza ratusz w komunikacie. Obszar objęty planem ma około 30,5 hektara. Zaraz za Parkiem Ujazdowskim na Skarpie Warszawskiej, między Trasą Łazienkową a ulicami Piękną i Górnośląską, rozciąga się zielona przestrzeń z drewnianymi, parterowymi domkami fińskimi.
- Około 90 domków stanęło na Jazdowie zaraz po II wojnie światowej. Warszawa była zrujnowana. Osiedle domków fińskich służyło pracownikom Biura Odbudowy Stolicy. Do dziś przetrwała mniej niż jedna trzecia z nich. Stanowią cenne materialne dziedzictwo fińskiej myśli budownictwa drewnianego z lat 40. XX wieku – mówi, cytowany w komunikacie, Bartosz Rozbiewski, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Drewniaki z Finlandii stały się elementem tożsamości nie tylko Jazdowa, ale i całej Warszawy. Część z nich służy teraz różnym organizacjom społecznym NGO. Odbywają się w nich koncerty, wystawy i inne wydarzenia integrujące lokalną społeczność.
Na obszarze, który objęty jest planem rejonu Parku Ujazdowskiego, mieszczą się również ważne placówki dyplomatyczne (ambasada Niemiec i Francji) oraz dwie szkoły: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego i LVIII Liceum im. K.K. Baczyńskiego. "Bardzo cenna urbanistycznie i architektonicznie jest również Kolonia Profesorska w stylu dworkowym – rozciągająca się na Skarpie Warszawskiej i przy ul. Górnośląskiej" - dodaje ratusz w komunikacie.
Takie nagromadzenie unikatowej zabudowy i wartościowych społecznie i kulturalnie funkcjonalności sprawia, że miasto chce zadbać o Jazdów, chroniąc go planem miejscowym.
Ratusz: plan chroni domki fińskie
Jak tłumaczy ratusz, główne założenia projektu planu to ochrona wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i przestrzennych. "Skarpa Warszawska stanowi najważniejszy element kształtujący krajobraz i tożsamość tej części miasta, czyniąc go unikatowym. Celem planu jest także ochrona dziedzictwa kulturowego i wartości historycznych obszaru" - precyzuje.
Plan umożliwia, by domki fińskie i Osiedle Jazdów mogły nadal pełnić swoje funkcje. To mają być tereny otwarte i dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Jak tłumaczy ratusz, będą się tu mogły rozwijać różne funkcje usług publicznych z zakresu kultury, administracji, oświaty lub nauki oraz gastronomii. I zapewnia, że takie zapisy w planie zabezpieczą Osiedle Jazdów przed niepożądanymi przekształceniami. "Ochronią jego unikatową zabudowę, układ urbanistyczny i elementy zagospodarowania terenu, w tym zieleń, powiązania piesze oraz wnętrza w enklawach zabudowy – jako podwórka działań społecznych" - dodaje.
Część domków jest nadal zamieszkała. Ta funkcja może pozostać na dotychczasowych warunkach dla obecnych mieszkańców. Nowe obiekty, które mogą powstawać na tym osiedlu, muszą wpisywać się w historyczny układ urbanistyczny osiedla oraz parametry i gabaryty istniejących domków fińskich. W planie zachowano również najcenniejsze przyrodniczo obszary – Park Ujazdowski, Park Tadeusza Mazowieckiego oraz Skwer płk. dr. Leona Strehla, przeznaczając je pod tereny zieleni urządzonej (ZP), która będzie objęta ochroną oraz rewaloryzacją lub rewitalizacją.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na piśmie lub podczas spotkania on-line. "Przed złożeniem swoich propozycji warto zapoznać się z tekstem projektu planu miejscowego oraz rysunkiem projektu planu miejscowego. Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu)" - poleca ratusz.
Plan projektu dostępny jest też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM (pon.-pt. w godz. 8:00-16:00).
Konsultacje trwają do 8 stycznia 2024 roku. Można w nich wziąć udział podczas dyskusji publicznej on-line – 12 grudnia (wtorek) o godz. 17:00 na platformie YouTube oraz na platformie ZOOM. Można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chce się z tego skorzystać, należy napisać na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Otrzyma się link do spotkania oraz instrukcję w mailu zwrotnym.
W konsultacjach można wziąć udział również telefonicznie. W poniedziałek, 4 grudnia, w godz. 13:30-16:30 oraz w środę, 20 grudnia, w godzinach 13.00-16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08 pełniony jest dyżur telefoniczny z udziałem projektantki planu.
Trzecią możliwością jest dyżur stacjonarny, na którym również obecna jest projektantka planu. Na dyżurze stacjonarnym z udziałem projektantki. Odbędzie się on w czwartek, 14 grudnia, w godz. 13:00-16:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4).
Wzory formularzy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do wypełnienia ręcznego dostępne są tutaj, a do wypełnienia na komputerze tutaj.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa