Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi na decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Pięknej 49.
- Skargi nie zasługują na uwzględnienie - mówiła w uzasadnieniu wyroku WSA sędzia Elżbieta Sobielarska i dodała, że sąd podziela generalnie argumentację przedstawioną w uzasadnieniu decyzji komisji z 2 sierpnia 2018 roku.
Jak mówiła sędzia, wydana przez komisję decyzja unieważniająca zwrot "umożliwi ukształtowanie na nowo stanu prawnego spornej nieruchomości - tym razem uwzględniając interesy wszystkich stron postępowania".
Powstał biurowiec
Sprawą nieruchomości przy Pięknej 49 komisja zajęła się w czerwcu. Przed wojną stała tam prywatna kamienica, która należała do czterech córek owdowiałej szlachcianki. Część nieruchomości (jedną ósmą) nabył inżynier, żołnierz AK Mieczysław Szenfeld. Nieruchomość została zwrócona w marcu 2011 r. prywatnym osobom. W imieniu Szenfelda, który był wówczas jednym z zaginionych byłych właścicieli, występował kurator. Już po reprywatyzacji odnaleziono jednak akt zgonu Szenfelda z 1974 roku. Po reprywatyzacji na działce Piękna 49 został wybudowany kilkupiętrowy biurowiec.
- Komisja, wydając decyzję, nie orzekała co do istoty sprawy. A zatem prawa następców po M. Szenfeldzie do uczestniczenia w postępowaniu zwrotowym nie są tą decyzją w żaden sposób wyłączone. Decyzja ta stwierdza jedynie nieważność decyzji reprywatyzacyjnej, wobec czego wniosek dekretowy musi być ponownie rozpatrzony przez prezydenta Warszawy i tym razem już przy udziale prawidłowo ustalonych stron tego postępowania - wskazała w poniedziałkowym uzasadnieniu wyroku sędzia Sobielarska.
Możliwość skargi do NSA
Wyrok jest nieprawomocny. Stronom przysługuje możliwość skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W tym roku WSA wcześniej uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie Puławskiej 137 oraz Kredytowej 6. W zeszłym roku uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy. WSA oddalił w zeszłym roku skargi złożone przez strony postępowania, w tym przez miasto stołeczne Warszawa, w sprawach nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38, Kazimierzowskiej 34, Morszyńskiej 27 i Jagiellońskiej 22. W mocy pozostała także decyzja komisji dotycząca dawnej ul. Królewskiej 39.
Komisja Kalety podsumuje swoje prace. Krytycznie o Gronkiewicz-Waltz
Źródło: PAP