Pomiar prędkości na moście Poniatowskiego: tylko jedna oferta, trzykrotnie przekracza budżet

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plSzykują się zmiany na moście Poniatowskiego

Drogowcy nie mają szczęścia do projektu, który ma poprawić bezpieczeństwo na przeprawie.

Zarząd Dróg Miejskich na początku listopada ogłosił drugi przetarg na instalację odcinkowego pomiaru prędkości na moście Poniatowskiego. Pierwsze postępowanie nie udało się, bo nie było chętnych. 12 grudnia Tym razem ZDM na realizację inwestycji przeznaczył 1,8 miliona złotych, a kwota na którą opiewa oferta wykonawcy, firmy SPRINT, wynosi prawie trzy razy więcej.

Wcześniej Zarząd Dróg Miejskich podzielił zamówienie na cztery części, na każdą przeznaczając 450 tysięcy złotych. Cena wykonawcy wynosi jednak prawie pięć milionów złotych: po 1 223 525,97 złotych dla dwóch części i po 1 253 527,51 dla dwóch kolejnych.

"To trudny przetarg"

Jak już pisaliśmy, pierwsze postępowanie nie udało się. Wtedy ZDM usiadł do stołu z potencjalnymi oferentami, by wysłuchać ich oczekiwań i poznać ich możliwości. - To trudny przetarg, dlatego po tych rozmowach zdecydowaliśmy wziąć na siebie kwestię zasilania systemu i uzgodnień konserwatorskich, ponieważ most jest zabytkiem – wyjaśnia Gałecka.

Trzecia kwestia to czas. ZDM postanowił dać go więcej firmie, która wygra przetarg. Z instalacją odcinkowego pomiaru prędkości będzie musiała się wyrobić do wakacji, a dokładnie do końca sierpnia przyszłego roku.

Co z rowerzystami?

Kwestie poprawy bezpieczeństwa na moście to pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło we wrześniu 2018 roku.

Drogowcy rozważali również przebudowę mostu, ale ostatecznie nie będzie tam rewolucji. Ograniczą się do prac, które wzmocnią przeprawę. To oznacza, że wzdłuż jezdni nie powstanie ścieżka rowerowa.

Co z rowerzystami? - Chcielibyśmy wystąpić do Biura Polityki Mobilności i Transportu, by buspas na moście prowadzący w stronę centrum został przeniesiony na lewy pas, przy torach. Wtedy rowerzyści mogliby jeździć prawym przy chodniku – mówił nam jeszcze pod koniec września Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Zobacz jedną z archiwalnych konferencji miasta o poprawie bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego:

Poprawa bezpieczeństwa na Moście Poniatowskiego

Sprawy drogownictwa, bezpieczeństwa i budynków komunalnychTVN24
wideo 2/5

Źródło: tvnwarszawa.pl

ab/r