- W Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm, symbole faszystowskie. Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią - mówił w piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Polityk zaapelował o "godne świętowanie" Narodowego Święta Niepodległości.
Trwają uroczystości związane ze 104. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze głos zabrał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Pamiętamy, jak potoczyły się losy II Rzeczpospolitej, pamiętamy napięcia społeczne, pamiętamy odchodzenie od demokracji. Dlatego II Rzeczpospolita jest dla nas zarówno źrodłem inspiracji, jak i ostrzeżeniem, z którego trzeba wyciągać wnioski - mówił.
- Dzisiaj spotykamy się w czasach bardzo trudnych. Wychodzimy z pandemii, za nasza granicą trwa wojna. Ukraińcy i Ukrainki oddają życie za te wartości, które są dla nas najważniejsze. Sytuacja gospodarcza jest niepewna, mamy galopującą inflację, mamy drożyznę. Właśnie w takich warunkach potrzebna jest w Polsce bardzo silna demokracja. I o tym dzisiaj powinniśmy pamiętać i powinniśmy robić absolutnie wszystko, żeby tak się stało - dodał.
"W Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm"
Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, dzisiaj potrzebny jest nam "nowoczesny patriotyzm". - Patriotyzm, który nie tylko odnosi się do doświadczeń historii, co jest niesłychanie istotne. Dzisiaj potrzebny jest nam patriotyzm budowania wspólnoty, budowania demokracji. Dzisiaj patriotyzm budowania to również patriotyzm wzmacniania naszych więzi z sojusznikami w Unii Europejskiej czy NATO. To również patriotyzm budowania relacji, które muszą być silne w momencie niepewności - stwierdził.
Zaznaczył, że patriotyzm nie może dzielić, wiec dzień odzyskania przez Polskę niepodległości powinniśmy obchodzić razem. Przypomniał również, że w czwartek apelował wspólnie z powstańczyniami warszawskimi, aby "świętować godnie".
- Dlatego, że w Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm, symbole faszystowskie. Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią. Dlatego do wszystkich Państwa apeluję, żebyśmy byli razem, żebyśmy budowali wspólnotę, żebyśmy dzisiaj uświęcili święto, ale przede wszystkim chciałbym poprosić, żebyśmy myśleli o nowoczesnym patriotyzmie, który sprawi, że Polska demokracja będzie silniejsza, bo tego nam dzisiaj trzeba - zakończył.
Narodowe Święto Niepodległości, lista imprez
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
Świętować można na różne sposoby - lista imprez znajduje się tutaj.
W związku z marszem narodowców i innymi wydarzeniami są utrudnienia w ruchu, a komunikacja miejska pojedzie objazdami.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24